Detalji PUTINOVOG ŽIVOTA u Drezdenu pred pad Berlinskog zida
Sa odlaskom Putina prestala je misija KGB-a u Nemačkoj
Sadašnji predsednik Rusije Vladimir Vladimirovič Putin živeo je pet godina u Drezdenu. Tada je već bio oženjen i imao ćerku Mariju, dok mu se druga ćerka Jekatarina rodila u ovom gradu na Elbi 1986. godine. Osim što se ostvario po drugi put u ulozi oca, Putin je u ovom gradu imao ulogu tajnog agenta KGB-a, a o njegovom porodičnom životu i bezbednosnim poduhvatima svedoče mnogi stanovnici Drezdena.
Putin šalje novog ambasadora u Srbiju: Bocan Harčenko nasleđuje Aleksandra Čepurina
Ceo svet protiv Kimovih raketnih proba: Putin potpisao dekret za ograničenja Severnoj Koreji
- Potpuno normalna, obična porodica. Često su provodili vreme na dečjem igralištu. To je tada bilo uobičajeno. Svi su zajedno pravili roštilj, pa je i Putinovu porodicu bilo moguće videti na tim okupljanjima. Ipak, uopšteno Putin se distancirao i ljudi nisu znali kakav je on privatno - seća se komšinica Renate, a prenosi Sputnjik.
Na tajnom zadatku
U međuvremenu, mnogi su počeli da izbegavaju teme o prošlim vremenima.
Voleo da popije nemačko pivo
Putin je voleo da pije nemačko pivo, pa je govorio da se od njega ugojio 12 kg, međutim, brzo je oslabio po povratku u Rusiju. Kad je 1999. nemačka televizija emitovala jednu od prvih reportaža o Putinu, prepoznao ga je redovni gost koga svi znaju po prezimenu Gertner i uzviknuo: "Pa to je onaj mali Rus koji je ranije ovde provodio vreme".
- Ranije su u našem bloku, živeli oni koji su radili u državnoj bezbednosti. Pa čak i oni više ne žele da pričaju o tim vremenima. U blizini se nalazi i memorijalni kompleks u znak sećanja na žrtve Ministarstva državne bezbednosti, poznatijeg kao Štazi. Tu su se ranije nalazili odeljenje okružne uprave ovog ministarstva i pritvor - priča Renate.
U memorijalnom kompleksu se jasno vidi na fotografiji da je agent KGB često posvećivao Ministarstvo za državnu bezbednost. Vladimir Putin je sa 33 godine postao agent, kada ga je rukovodstvo KGB poslalo u Istočnu Nemačku. Putin je u zgradi u Angelikaštrase broj 4 skupljao informacije, zapošljavao ljude, ali se bavio i prikupljanjem informacija za sovjetsku KGB službu.
Umirio besnu masu
Kulturni centar je nekada bio odeljenje KGB, gde je sam Putin izvršavao radne zadatke. kada je pao Berlinski zid 1989. godine, pao je i prvi udar na štab KGB u Drezdenu.
Putin je 5. decembra video gomilu razjarenih građana koji idu pravo ka zgradi nemačke državne bezbednosti, koja se nalazila u istoj ulici gde i KGB. Svi pokušaji da uspostavi kontakt sa KGB u Moskvi su propali, pa je Putin uzeo stvari u svoje ruke i odlučno je, na tečnom nemačkom, umirio masu rečima kojih se seća Zigfrid Danat, jedan od pobunjenika. Seća se kako je ruski oficir prišao zatvorenoj kapiji. Rekao je okupljenoj gomili da se odmakne od objekta jer je to bila sovjetska teritorija, a naoružano obezbeđenje je bilo spremno da zapuca ako neko provali unutra.
Vladimir Putin je, nakon pobune ljudi, nastavio svoju tajnu misiju kagebeovca, spalio je sva dokumenta, a ona najvažnija je slao u Moskvu. Ubrzo zatim, Putin je sa porodicom napustio Drezden. S njegovim odlaskom došao je i kraj KGB-a u Nemačkoj.