ПОЗНАТО КАД БИ ПАНДЕМИЈА МОГЛА ДА СЕ ЗАВРШИ? Директор "Фајзера" рекао ТАЧАН ДАТУМ краја агоније
Неки сматрају да Фајзер тиме покушава да изрекламира нови лек против Короне
Члан одбора директора Фајзера др. Скот Готлиб рекао је за ЦНБЦ да би пандемија у САД-у могла да буде готова до јануара, пише Index.hr.
РУСИЈА ЖЕСТОКО ОДБРУСИЛА ПЕНТАГОНУ: "Ви сте ти који остављате хаос по свету, погледајте се у огледало"
УЖАС У АУСТРИЈИ! Детету (5) набио марамицу у грло јер се драло, лекари нису успели да га спасу
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) ДЕТАЉИ НЕЗАПАМЋЕНОГ СТАМПЕДА У АМЕРИЦИ: Велики број мртвих, њих 300 прима лекарску помоћ - погледајте ЈЕЗИВЕ снимке са концерта
- До 4. јануара ова пандемија би могла да буде готова. Тада улазимо у ендемску фазу вируса - рекао је он, а 4. јануара је, иначе, датум када на снагу ступа мера Бајденове администрације да сви у фирмама с најмање 100 запослених морају да буду вакцинисани.
Фајзер је иначе развио пилулу против короне за коју кажу да драстично смањује смртност. Подсетимо, Фајзер је јуче саопштио да је његов лек против Ковида-19 делотворан 89 одсто у превенцији ризика хоспитализације и смртног исхода, на шта указују први резултати клиничких испитивања.
- Прелазна анализа је показала да се за 89 одсто смањује ризик хоспитализације и смртног исхода у вези с ковидом-19 од било којег узрока у односу на плацебо код пацијената који су примали лек прва три дана након појаве симптома - наводи Фајзер у саопштењу, преноси АФП.
Ти резултати премашују оне које је објавио Мерк & Цо за свој лек молнупиравир, за који се показало прошли месец да је преполовио стопу смрти или хоспитализације за пацијенте оболеле од ковида који имају високи ризик за тешко обољевање. Антивирусни лекови представљају додатак цепивима која штите од ковида. Први резултати Фајзера темеље се на клиничким испитивањима на нешто више од 1.200 пацијената који су имали Ковид-19 и ризик за развој тежег облика болести, попут гојазности или старости. Кроз неколико дана од појаве првих симптома део њих примио је Фајзеров лек, а остали плацебо.
Показало се да је 0.8 одсто оних који су добили Фајзеров лек у року од три дана од појаве симптома било хоспитализовано, а нико није умро у раздобљу од 28 дана од третмана. У упоредној скупини за плацебо-пацијенте таквих је било седам одсто уз седам смртних случајева.
Коначни подаци ни Фајзера ни Мерка још нису доступни. Фајзер је објавио да планира да преда прве резултате за свој лек "што је пре могуће" Америчкој агенцији за храну и лекове (ФДА), пре него што затражи ауторизацију.
Ова Фајзерова објава стигла је само дан након што је објављено да је Уједињено Краљевство постала прва држава која је одобрила лек молнупиравир против коронавируса, који је развила америчка фармацеутска компанија Мерк & Цо.