Човечанство пред великим ИЗАЗОВИМА: ОВИХ ПЕТ ДОГАЂАЈА обележили су 2017. годину, да ли ћемо их памтити?
Тешка година
По чему ће 2017. година бити упамћена у свету? Који су то догађаји на међународном плану обележили претходну годину? Да ли је било више догађаја којих ће се свет „радо“ сећати кроз неколико деценија или је било више дешавања који ће брзо пасти у заборав?
Прочитајте и:
Гледајући у глобалу година за нама била је прилично нестабилна посматрајући ствари из угла безбедности. Тероризам је и 2017. године био један од највећих изазова са којима се свет суочавао. Свет није био поштеђен терористичких напада које су са собом однеле велики број недужних живота. Поред тероризма, претходна година никако није могла да прође без „звецкања“ оружјем светских сила који су покушавали свет још једном да увуку у глобални сукоб. Главни „протагонисти“ ових дешавања били су амерички председник Трамп и севернокорејски лидер Ким Џонг Ун. Поред тероризма, Трампа и Кима, годинУ за нама обележио је и пораз ИС као и избори у Француској и Немачкој.
Руси ИПАК остају у Сирији: Путин потписао закон о ПОМОРСКОЈ БАЗИ код Тартуса
Инаугурација Доналда Трампа
Догађај који је сигурно обележио почетак 2017. године била је инаугурација америчког председника Трампа. "Борићу се за вас до последњег даха! Америка ће поново почети да побеђује! Вратићемо наше послове, границе, богатство и вратићемо наше снове!", поручио је Трамп на инаугуреацији. То да ли је Америка поново почела да „побеђује“, још је рано утврдити, али оно што је сигурно јесте да Трамп својим изјавама и поступцима није престајао да привлачи пажњу светске јавности током 2017. године. Велики број његових одлука, попут бомбардовања Сирије и признања Јерусалима за престоницу Израела, наишао је на осуду светске јавности. Када је ступио на дужност јануара 2017. веровало се да ће Америка променити курс своје спољне политике, међутим, те наде су веома брзо пале у воду.
Америчка продаја оружја Украјини непоправљиво руши последње наде приближавања Москве и Вашингтона
Америчко бомбардовање Сирије
Наде да Америка са новим председником одустаје од агресивне спољне политике брзо су пале у воду. Рано ујутру, 7. априла, са америчких разарача у источном Медитерану испаљено је 59 ракета „томахавк“ на позиције сиријске војске у бази „Шајрат“ која се налази близу Хомса. Ваздушна база „Шајрат“ једна је од најважнијих војних база одакле полећу сиријски авиони. Напад на Сирију и војну базу Трамп је „објаснио“ као освету за наводни напад хемијским оружјем сиријских снага у Идлибу. У америчким бомбардовању базе „Шајрат“ убијено је девет особа.
Терористички напади широм Европе и света
Година иза нас остаће упамћена по великом броју терористичких напада. Најкрвавији напади били су у Манчестеру, на Синају у Египту, у Барселони и Санкт Петербургу. Напад у Манчестер арени био је најсмртоноснији терористички напад на тлу Велике Британије од 2005. године. У овом нападу убијено је 56 људи док је преко 700 повређено. Напад се догодио тако што је бомбаш самоубица активирао бомбу у маси људи који су били на концерту америчке певачице Аријане Гранде. У нападу у Барселони, када је у групу људи у улетео комби, убијено је 14 људи а повређено сто. Убедљиво најсмртоноснији терористички акт током 2017. године догодио се у Египту када је у нападу на џамију живот изгубило више од две стотине људи а седам стотина повређено. Одговорност за нападе у Манчестеру, Барселони и Египту преузела је Исламска држава.
Пораз Исламске државе у Сирији и Ираку
Година 2017. остаће упамћена по губитку територија ИС у Сирији и Ираку. Свакодневни извештаји са фронтова у Сирији и Ираку упућивали су на велике губитке терориста што је резултирало истеривањем ИС из сиријског града Раке – самопроглашене престонице тероризма у октобру 2017. године. Рака је пала под контролу ИС јануара 2014. поставши центар крваве владавине ИС. Ослобађање Раке, био је велики дан за Сирију али и за целокупну борбу против тероризма. Поред Раке други велики град који је ослобођен од Исламске државе био је ирачки Мосул који је под Исламском државом био пуне три године. На почетку 2017. године ИС је контрилисала око 45.377 хиљада километара да би пред крај 2017. године под њеном контролом било свега 5.000 хиљада километара територије у Сирији.
Шта раде и где се налазе чланови Трамповог кабинета? То можда не зна ни сам председник САД!
Референдум у Каталонији
Када је 1. октобра одржан референдум о независноти у шпанској покрајини Каталонији мало ко је могао да претпостави да ће један референдум изазвати оволику кризу, не само у Шпанији, већ и у самој Европској унији. На референдуму је већина изашлих бирача гласала за независност Каталоније од Шпаније. Тако је за птцепљење гласало 2.044.038 гласача, од укупно 5,3 милиона Каталонаца са правом гласа. Само гласање је праћено инцидентима на биралиштима али и сукобима са полицијом. Мадрид је одбио да прихвати резултате референдума сматрајући га неуставним. Криза након референдума је резултирала хапшењем неколико смењених министара каталонске владе док је Карлес Пуђдемон побегао у Брисел. На недавно одржаним регионалним изборима у Каталонији победу су забележиле сецесионистичке странке. Да ли ће се ситуација смирити у корист Мадрида или сецесионисти наставити да раде на независности Каталоније видећемо у години пред нама.
Шпанија повукла захтев за изручење сепаратисте, Брисел званично обуставио поступак
Да ли ће свет у 2018. години постати жариште нових сукоба, криза и ратова или ћемо у години пред нама гледати само наставак постојећих конфликата остаје да видимо. Оно што је сигурно то је да су се у 2017. години, појавили обриси настанка новог мултиполарног света. Русија и Кина су својим политичко-безбедносним и економским маневрима јасно ставиле до знања Вашингтону да је униполарном свету одавно одзвонило. Америка више није страх и трепет, сила од које и слаби и јаки зазиру. По свему судећи, рекло би се да улазимо у годину "старих" изазова од којих ће број један остати борба против међународног тероризма.