ДОК ДИВЉИ ТАЛИБАНИ СПРОВОДЕ ШЕРИЈАТ, АМЕРИ И КИНЕЗИ ВОДЕ ОЗБИЉАН РАТ: Увелико траје на тлу Авганистана!
Две силе у озбиљном клинчу
Надреална сцена у авганистанској арени заузела је насловне стране у светским медијима, неколико дана након пада земље, у случају који су неки сматрали "резонантним америчким губитком", док су други на то гледали као на намерни излазак са циљем стварања кризе у веома осетљивом подручју које се налази између три земље које Америка сматра својим "заклетим непријатељима".
Црна Гора ипак најтраженија дестинација! Хотели 4* и 5* од 309€ за 7 полупансиона
ОДБЕГЛИ АВГАНИСТАНСКИ ПРЕДСЕДНИК ДОБИО АЗИЛ: Од сада ће живети у граду који СРБИ често посећују, можда га сретнете тамо!
КО ЈЕ БИВША ПРВА ДАМА АВГАНИСТАНА РОЛА САДЕХ? Ганијеву супругу би Талибани сигурно убили, нашли би јој бар ТРИ ГРЕХА!
Драматичан и брз колапс авганистанске војске, која је бројала око 300.000 војника које је обучавала Америка, била је најважнија глобална адреса, јер је овај колапс покренуо врло велика питања о узроцима и последицама упркос присуству великих америчких средстава која подржавају њен континуитет, али друга питања наговештавају постојање још једног сукоба који је почео. Говорећи о њему од почетка корона кризе, Авганистан је његово ново средиште.
"Полупроводници" глобални рат који је почео пре годину дана
Ескалација трговинских тензија између Америке и Кине, од почетка кризе изазване корона вирусом, довела је до појаве кризе електричних "полупроводника", који су врло прецизни елементи који су укључени у најважније глобалне напредне технолошке индустрије, у распону од рачунара до аутомобила свих врста (обичних и електричних) до свемирских летелица.
Према "ЦНБЦ-ју", ескалација ових тензија може довести до избијања хладног технолошког рата између Истока (земље Азије) и Запада (Америка и Европа), а овај рат може довести до поремећаја "глобалног ланца снабдевања", што је заправо довело до тога да су неке америчке аутомобилске компаније прекинуле производњу нових електричних аутомобила, попут чувеног "Генерал Моторса".
Трка између Америке и Кине - Када је проблем настао?
Према извештају објављеном у часопису "Foreignpolicy", од 2020. године Америка је контролисала 48 одсто (или 193 милијарди долара) тржишног удела у смислу прихода, са 8 од 15 највећих светских полупроводничких компанија у Сједињеним Државама. Укључујући и Интел, где је Кина била увозник ове индустрије.
Али нова кинеска политика под називом "Маде ин China 2025", која је укључивала смернице за промоцију развоја националне индустрије полупроводника, учврстила је њену последњу позицију у погледу финансијских и интелектуалних подстицаја и антимонополских стандарда, и водила је политику бившег председника САД Доналда Трампа, који је нагласио извоз Connectorsa, посебно у Кину, тврде аналитичари, узроковао је да Кина стекне или развије америчку технологију путем цивилних и војних ланаца снабдевања, што је овај проблем довео до изражаја.
Заузврат, веб страница "The Интерпретер", у чланку објављеном о овом рату, примећује да је додавање најбољих произвођача технолошких чипова у Кини, попут "Хуавеи" и Међународне корпорације за производњу полупроводника (СМИЦ), на "црну листу санкција" коју је америчко Министарство трговине издало између 2019. и 2020. године, довело је до наглог прекида технолошке сарадње између две земље. То је довело до брзог одговора Кинеза на постизање самодовољности у полупроводницима до 2030. године.
Зашто је Авганистан кинеско-амерички геополитички "полупроводнички" рат?
Ретки метали сматрају се једним од најважнијих елемената у индустрији полупроводника, због својих јединствених карактеристика, али њихов велики проблем може се знати по њиховом надимку, јер их је тешко добити на планети због њихове изузетне реткости.
Према Националном информационом центру за минерале у Америци, главни извор ових минерала налази се међу неколико других минерала, као што су бастнзит, моназит, лобарит и јонска адсорпциона глина. Извлачи 17 елемената врло ретких минерала, попут скандијума, итријума и лантанида. Тулијум и лутецијум су међу најређима, са само око 0,5 делова на милион најређих елемената.
Битка "полупроводника" поприма геополитичку димензију због географске распрострањености ових елемената на планети Земљи, где места њиховог ширења представљају драгоцено благо за земље које теже да данас седну на трон глобалне технологије.
Према Абишору Пракашу, будућем геополитичком истраживачу и консултанту у Центру за иновације за будућност у Торонту, затварање очију пред проблемом индустрије чипова и њено стављање у заборав је "знак да геополитика технологије може угрозити било који сектор" у свету у будућности.
- Капиталистичка индустрија је присиљена да преиспита своје глобалне операције, у смислу запослености у области минерала ретких земаља, због геополитичких разматрања - рекао је стручњак, пише Спутник Арабиц.
Пратите дешавања у Авганистану УЖИВО из минута у минут.
Вести о дешавањима у Авганистану можете прочитати ОВДЕ.