Доктори објаснили зашто млада и здрава особа може да оболи од тежег облика корона вируса
Постоји нека скривена Ахилова пета, односно предиспозиција код људи који не знају да имају одређено медицинско стање.
Једна од највећих загонетки тренутне пандемије корона вируса јесте чињеница да болест Covid-19 озбиљније напада старије, али се ту и тамо нађе и неки млађи пацијент, који је претходно био здрав и прав.
У неким случајевима се тек после развијања тежих симптома Covid-19 открију стања која нису пре била дијагностикована, али постоје и они који и даље немају никакве коморбидитете, а развили су теже симптоме.
Бака (101) ПОБЕГЛА ИЗ СТАРАЧКОГ ДОМА за време короне: Разлог за то је све одушевио
Асанж страхује за СВОЈ ЖИВОТ: Услови у затвору много гори него што Лондон представља
Место одакле је КРЕНУЛО ШИРЕЊЕ корона вируса КОНАЧНО ОЖИВЕЛО: Овако сада изгледа ВУХАН након 76 дана изолације (ВИДЕО)
Постоји неколико научних теорија зашто је то тако. Неки истраживачи верују да количина вируса која инфицира појединца може имати тежи исход. Ако вирус у великој количини уђе у организам, исход може бити лошији.
Други тврде да је крива генетска осетљивост, тачније да постоје појединци чији су гени рањивији на вирус који се шири телом.
Са овом последњом идејом слаже се виролог Мајкл Скинес са колеџа у Лондону.
- Могуће је да неки од нас имају другачији генетски састав, због чега је вероватније да ће лоше одговорити на инфекцију корона вирусом – рекао је.
Пример такве осетљивости је вирус херпес симплекс. Код неких људи мутација која утиче на ћелијске рецепторе познатије као ТЛР3, у централном нервном систему, не допушта им да се носе са најгорим утицајем вируса – па се заразе вирусом херпес симплекс енцефалитис, који може довести до напада и конвулзија код деце.
- Видимо да неки људи имају сличну врсту подложности код неких људи који оболе од болести Covid-19, а то их доводи до тежих симптома – истакао је Скинер.
Други пак, сматрају да велико вирусно оптерећење чини да имају у организму више вирусних честица од оних са мањим.
- Још увек не знамо да ли постоји веза између великог оптерећења вируса и лошијих исхода. То је једна од најважнијих ствари које сада морамо да сазнамо – рекла је виролог Алисон Синклер са Универзитета у Сасексу.
Подсетимо, имунолог др Срђа Јанковић говорио је пре неколико дана о томе зашто млади људи могу развити теже симптоме корона вируса и зашто је то код неких Ахилова пета.
- Свако може да се зарази, свако може да преболи вирус са не тако тешким симптомима, али постоји нека скривена Ахилова пета, односно предиспозиција код људи који не знају да имају одређено медицинско стање, можда немају дијганозу, нешто што је указивало раније. У овој ситуацији приоритетно штитимо оне старије, али без обзира на то сви треба да се понашамо као да свако носи неки ризик и да не размишљамо о томе ко је био заштићен, а ко не – истакао је.
Папа не поштује уведене мере: Прима госте и РУКУЈЕ СЕ С ЉУДИМА
У овом селу у Немачкој НЕМА КОРОНЕ: Мештани верују да их штити ЗАВЕТ ДАТ 400 ГОДИНА РАНИЈЕ у време куге
Ружичасти месец мамио погледе широм света: Овако је синоћ изгледао СУПЕРМЕСЕЦ од Москве до Канзаса
ЏОНСОН И ДРУГУ НОЋ НА ИНТЕНЗИВНОЈ НЕЗИ: Још увек није на респиратору, а ево како се осећа (ВИДЕО)
СНИМЦИ КОЈИ ЋЕ ВАМ НАТЕРАТИ СУЗЕ НА ОЧИ: Вратили се медицинари из жаришта, загрљаји и цвеће дочекали хероје (ВИДЕО)