ДОСТА ЈЕ БИЛО ПЕНЗИЈЕ! Обама се враћа у политику у намери да "спаси Америку"
Обама има три реална избора што се тиче његове политичке будућности
Након одслуженог политичког мандата увек је питање чиме ће се дојучерашње вође и политички функционери бавити. Неки од њих остану активни у политици, а неки се из исте заувек повуку.
Тако је и с председницима Сједињених Америчких Држава - Џорџ Буш се посветио сликарству док је Џими Картер основао центар за демокрацију и људска права, а Бил Клинтон је остао активан члан Демократске странке, подржавајући своју супругу у два изборна циклуса кад се кандидовала за председника САД.
Обама коначно испричао како сада изгледа његов живот и шта му НАЈТЕЖЕ ПАДА!
На ред је сада дошао и Барак Обама, по много чему јединствени председник чијих је осам година власти завршено. Питање је шта сада? С обзиром да има изузетно позитиван имиџ у јавности и високу стопу одобравања (око 60 одсто) јасно је да се ради о озбиљној одлуци.
Обама је јавно остао тих што се тиче могућег повратка у политику, али дао је назнаке да ће бити "присутан".
- Проводим много времена размишљајући шта је најважнија ствар коју могу учинити за свој следећи посао. Најважнија ствар коју могу учинити је помоћи на било који начин да припремим следећу генерацију вођства да узму палицу и направе властити ударац мењања света - рекао је Обама на Форуму при Универзитету у Чикагу.
ОНА ЈЕ БИЛА ПРЕ МИШЕЛ: Ово је жена коју је Обама два пута ПРОСИО!
Обама није показао да планира да буде портпарол Демократске странке јер је одбио да критикује Трампа, али и разговара о врућим темама попут здравства и спољне политике. Изгледа да је тренутно Обамин план да буде саветник Демократа у сенци, а не у првим редовима. Међутим, то би се у будућности могло променити и Обама би поново могао бити у центру пажње пропагирајући странку и њене кандидате на гувернерским, конгресним или председничким изборима.
Обама и даље има јак рејтинг међу Американцима
Обама је током свог мандата имао стопе одобравања око 40 до 50 одсто и на самом крају рејтинг је наставио да расте што Обами отвара бројне политичке могућности. Ипак, једно је сигурно - Обама више никада не може бити председник САД јер то 22. амандман америчког Устава из 1951. не дозвољава.
Обама има три реална избора што се тиче његове политичке будућности:
Први избор је да се у потпуности склони из политике. Нешто што је у прва три месеца заправо и учинио дугачким одмором на Карибима. У том сценарију активности би укључивале писање мемоара, хуманитарни рад - заправо продужени одмор који би се прекидао неким не стриктно политичким догађајима. Но, такав одабир значи да би Обама дозволио распад његовог политичког наслеђа попут реформе здравства, борбе против климатских промена, политике према Ирану и Куби и сл.
Други избор је тај да Обама буде апсолутно политички активан. Тачније, да буде вођа и лице отпора Трамповој администрацији кроз текстове, говоре и путем медија. Обама има потенцијал за такав наступ јер иза себе има породицу, председничко искуство и изврсне комуникацијске вештине које га чине врсним популистом. Међутим, Обамино евентуално свакодневно искакање из “пензије” не би било добро схваћено у његовој странци која, по свему судећи, жели да се окрене новим људима који би могли привући масе.
Преседан у америчкој историји: Трамп поставља ЖЕНУ на чело ФБИ?!
Трећи избор је комбинација између претходна два. Обама би тако бирао своје политичке активности и тиме би његов утицај био пристуан, али не претерано. Обама би “ускакао” у политичку арену када би то одговарало њему и демократама, а остајао би нем када би политички наступи могли да угрозе његов рејтинг. Таква опција би била изузетно добра за Обаму чији би рејтинг још више растао.
На крају, Барак Обама ће највероватније изабрати трећу опцију јер му она доноси највише користи. Осим ако се се не догоди нешто неочекивано, Обама ће бити близу власти с мањим или већим утицајем на америчке политичаре из Демократске странке. Међутим, што се тиче заузимање неких високих политичких позиција, чини се да је Обамин тренутак прошао.