"ДРУГА ДОЗА МЕ ЈЕ ОБОРИЛА ВРЛО НИСКО И СНАЖНО" Новинар описао до детаља како је текла вакцинација против короне
Новинар је описао целокупно искоство примања вакцине.
Новинар Џон Јанг учествовао је као волонтер у трећој фази клиничког испитивања вакцине против корона вируса. Како је објаснио желео је из "себичних побуда" да прими први вакцину.
- Почело је из себичних побуда - желео сам да вакцину примим што пре. Кад сам сазнао да је реч о тестирању вакцине Модерне, која користи нову технологију, осетио сам велико узбуђење, као да је та информација у мени дирнула штребера заинтересираног за науку - рекао је Јанг, специјални дописник емисије NewsHour на ПБС-у, за амерички "НПР".
ЛЕКАРИ ИЗ ЦЕЛОГ СВЕТА КРЕЋУ ПУТ КИНЕ: Да видимо да ли је вирус увезен и да ли је за све крив слепи миш
НОВА КОМИТНАТИ ВАКЦИНА ЕФИКАСНА У 95 ОДСТО СЛУЧАЈЕВА: Постоји цака, један део популације не сме да је прими
НОВИ СОЈ ВИРУСА ХАРА СВЕТОМ: Човек који је већ прележао ковид преминуо од мутације
Тренутно се највише пише о две високо-ефикасне вакцине. Прву је креирала фармацеутска компанија Фајзер, са партнерском фармацеутском кућом BioNTech, за које је пријављена ефикасност од 95 одсто.
Друга вакцина је резултат рада биотехнолошке фирме Модерна Инц., а њена ефикасност, према анализама клиничког тестирања, процењена је на 94.5 одсто. У тестирању вакцине, на Универзитету Џорџ Вашингтон у Вашингтону, учествовао је Јанг. О свом искуству новинар је писао за СТАТ.
Јанг је написао да га је за учешће у клиничком тестирању привукло и то што спада у високоризичну групу кад је у питању инфекција корона вирусом: има преко 60 година, има астму и висок крвни притисак.
- Мислим да је моје порекло (азијатско) било велики плус, јер су у овом тестирању желели да имају људе свих боја, а желели су, такође, да сазнају да ли је вакцина сигурна за људе са астмом и високим крвним притиском - рекао је Јанг за НПР.
Јанг је примио вакцину у две дозе, у размаку од месец дана између прве и друге. Прва доза, рекао је, "заиста није била тако лоша".
Није осетио никакве нуспојаве до следећег дана, кад је почео да осећа благе болове у зглобовима и мишићима. Доминантан осећај, каже Јанг, био је осећај умора.
- Друга доза вакцине оборила ме врло ниско и врло брзо - новинар је рекао да је осећао болове у зглобовима и мишићима, којима се придружила и благо повишена температура, до које је дошло много брже него након прве дозе. Други учесници тестирања пријавили су и бол на месту убода.
- Међутим, како је све брзо дошло, тако је брзо и отишло. У уторак сам примио вакцину, већ у четвртак сам био ОК - каже Јанг. При тестирању, додаје, имао је 50 одсто шансе да ће примити вакцину. Других педесет одсто прима плацебо.
"Зато сам", напомиње новинар, "заправо био срећан кад сам почео да осећам нуспојаве".
Док још није био сигуран што је примио, вакцину или плацебо, Јанг је за СТАТ написао како се нада да су му у раме ипак убризгали вакцину.
Ослањао се на обећање Модерне да ће вакцину моћи да приме и они учесници тестирања који су добили плацебо. Јанг је у разговору за НПР закључио како је срећан јер је помогао напретку науке и како се нада да ће вакцина помоћи човечанству да победи актуелну епидемију.