ДРУГИ БОЖИЋ ЗАРЕДОМ ПОД КЉУЧЕМ! Ево како људи широм света прослављају овај ВЕЛИКИ ХРИШЋАНСКИ ПРАЗНИК
Овако су католички верници широм света обележили Божић
Људи широм света славе католички Божић - један од најсветијих дана у хришћанском календару. Међутим, већ другу годину заредом, овај празник протиче у знаку мера против пандемије корона вируса.
КОЛАПС У АВИО-САОБРАЋАЈУ ЗБОГ ОМИКРОНА! Радници напуштају компаније - отказано више од 4.500 летова!
ТАЛИБАНИ ПОНОВО ПРАВЕ ХАОС: Забранили пуштање музике у аутомобилима
МЕДВЕД ЗНА ШТА ЈЕ РЕД: Ушао људима у кућу, поздравио их, а онда је уследила НЕВЕРОВАТНА СЦЕНА (ВИДЕО)
Нагли пораст случајева омикрон соја утицао је на Бадње и Божић, приморавајући цркве да откажу или смање присуство на службама и ометајући планове за путовања и породична окупљања.
Међутим, људи уморни од скоро две године затварања и других ограничења тражили су начине да безбедно уживају у празничним ритуалима.
Овако су католички верници широм света обележили Божић.
У Немачкој, ред се протезао на пола пута око огромне катедрале у Келну, али не за мису, већ за вакцинацију. Понуда вакцина била је израз "бриге за ближње" који је био у складу са поруком Божића, рекао је проректор катедрале Гвидо Асман.
Шарена светла и украси учинили су овај пешачки мост у Тајпеју, Тајван, веома популарним међу локалним становништвом и туристима који су похрлили да направе фотографију.
Бројне цркве у Америци отказале су лично присуство службама. Друге су организовале службе на отвореном, онлајн богослужење или смањено присуство.
Пратећи традицију стару скоро читав век, божићна јелка испред Рокфелер центра у Њујорку је после две године поново бљеснула, са 50 хиљада лампица и звездом од Сваровски кристала. Њујоршки симбол празника и једни од водећих америчких атракција и ове године опет су посетили бројни туристи.
У Риму, папа Фрања без маске служио је мису за Бадње вече пред око 2.000 људи у базилици Светог Петра, где је улаз био ограничен и верници су морали да носе маске.
Иако је број верника био далеко већи од 200 дозвољених прошле године, то је био делић од 20.000 колико базилика може да прими.
Италијани су се ужелели Божића, радости и опуштене атмосфере, па су се полако навикли да показују зелену пропусницу где год пожеле да седну и попију кафу у предаху од шетње по радњама, украшеним и окићеним само онако како то они знају. Осим редова испред радњи, било је и оних испред апотека, где су људи куповали брзе тестове како би што безбрижније провели празнике.
У Британији, где букти омикрон сој, на снази није званично закључавање, али су строге мере свакако на снази. Због тога су многе сркве отказале мисе, али то није спречило вернике да уживају у празничном духу.
- Можда смо морали да откажемо службу, али не можете да откажете Божић. Не можете зауставити љубав. Љубав је и даље ту - рекао је лондонски свештеник Ејприл Кич.
На другом крају света празници протичу у сенци природне катастрофе. Стотине хиљада људи на Филипинима, највећој католичкој нацији у Азији, након снажног тајфуна Раи дочекале су Бадње вече без крова над главом, адекватне хране и воде. Артур Јап гувернер тешко погођене провинције Бохол, у којој је више од 100 људи погинуло у тајфуну, затражио је од страних хуманитарних организација да помогну и обезбеде привремена склоништа и системе за филтрирање воде.
- Одбијам да верујем да данас међу нашим људима, који су традиционални католици, нема божићног духа. Али, очигледно је да је тај дух веома пригушен. Постоји огроман страх, нема прослава, није било божићних вечера, нема ништа од тога данас - рекао је Јап.