ДРУГИ ТАЛАС КОРОНА ВИРУСА У КИНИ НЕИЗБЕЖАН: Сви заражени без симптома мораће у изолацију
Ово упозорење стиже у тренуцима када покрајина Хубеј, бивши епицентар болести, укида ограничење путовања након два месеца за све осим главни град Вухан.
Други талас избијања вируса корона у Кини је "врло вероватан" па чак и "неизбежан" како пандемија расте, упозоравају кинески државни медији. Пропусти у здравственом систему и неадекватне мере карантина за људе који стижу из иностранства су главни чиниоци за нову надолазећу кризу, према кинеском државном листу Глобал Тимес.
Ово упозорење стиже у тренуцима када покрајина Хубеј, бивши епицентар болести, укида ограничење путовања након два месеца за све осим главни град Вухан.
Висок удео асимптоматских случајева - људи који носе вирус, али не показују симптоме још је један чинилац који придоноси потенцијалној експанзији заразе. Један од три позитивна теста на вирус корона долази од "тихих носилаца" који не показују симптоме, поверљивим подацима кинеске владе у које је South China Морнинг Пост имао увид.
ЖИВОТ СЕ ВРАТИО У ПРОВИНЦИЈУ ХУБЕИ: Кина укинула изолацију, људи поново на улицама (ФОТО)
Активисткиња шокирала свет својом објавом: Грета Тунберг заражена корона вирусом?
Истина о борби Немачке са короном: Технички су опремљени, али недостаје једна ствар и то може бити проблем
Иако се број свакодневних случајева у Вухану смањио на нулу, где се епидемија појавила у децембру, град не рачуна асимптоматске инфекције. Суочени с притиском јавности, здравствени званичници јуче су издали саопштење констатујући како ће се сви с асимптоматским случајем морати да се изолују у карантинским камповима на 14 дана.
Избијање другог таласа у Кини је вероватно неизбежно све док не будемо имали вакцину или учинковите третмане, рекао је Лари Вилиајм Чанг, стручњак за заразне болести из САД-а.
- Ипак, интензивним тестирањем, тражењем контаката и изолацијом, мислим да се може управљати опсегом таласа - рекао је.
Кина је досад известила да је више од 350 "увезених случајева", откривено међу пристиглима из других земаља након што се епицентар заразе преместио из Хубеија у Европу. Највише случајева у Кину је стигло из Уједињеног Краљевства. Главни град Кине Пекинг известио је о 107 "увезених случајева", од којих је више од трећине откривено међу људима који путују из Велике Британије, а следе они који долазе из Шпаније и Италије.
Кинески стручњаци за вирус корона казали су како су “врло забринути” због могућег другог таласа епидемије. Епидемиолог и професор Ли Лавуан (73) казао је за државне новине Пеопле’с Daily у Вухану.
- Мисија у Вухану још није извршена и још је увек пуно пацијената који су критично. Уз то, мислим да је тренутна ситуација у нашој земљи врло тешка. Забринут сам што би увезени случајеви могли да подстакну још једну велику епидемију у нашој земљи. Можемо ли се потрудити да заштитимо нашу земљу и спречимо да се догоди још једна епидемија? Ово је велик изазов - казао је.
КИНЕЗ УМРО У АУТОБУСУ ОД ОПАКОГ ВИРУСА: Није корона, а изненадићете се која је могућност преношења (ВИДЕО)
РУСКИ НАУЧНИЦИ пронашли револуционарни МЕТОД: Њиме се омогућава лакше лечење корона вируса и других болести
ГОРЕ ДРУШТВЕНЕ МРЕЖЕ У ИТАЛИЈИ - ПОЈАЧАВА СЕ БЕС ЗБОГ ПОНАШАЊА БРИСЕЛА: Тражи се повлачење из Европске Уније
Аустрија се усијала корона вирусном инфекцијом: Преко 5.000 заражених и 33 жртве
ЦРНИ БИЛАНС: У Француској регистровано 240 нових смртних случајева, укупно 1.100 преминулих од корона вируса