ДРЖАЛИ СУ ВИРУС ПОД КОНТРОЛОМ, А ОНДА СУ УРАДИЛИ НЕШТО ШТО НИСУ СМЕЛИ! Одједном је уследио нови талас заражених короном!
За наук свим другим земљама!
Пре само недељу дана, Хонг Конг је изгледао као модел за сузбијање новог коронавируса, са релативно малим бројем случајева, упркос месецима које су провели на првим линијама епидемије.
То је било у великој мери захваљујући потезима које су повукли на време, док су се случајеви ширили по континенталној Кини, у циљу примене мера које су данас познате широм света: мапирање вируса, социјално дистанцирање, интензивно прање руку и ношење маски и друге заштитне одеће.
СТРУЧЊАЦИ ОБЈАСНИЛИ: Шта корона ради нашим плућима и колико се разликује од ОБИЧНЕ упале плућа
Доктор Никола урадио селфи после смене, а онда оставио поруку и објаснио зашто је то урадио
ЕВО ШТА СЕ ДЕСИЛО СА КАНЦЕЛАРКОМ МЕРКЕЛ: Огласио се њен шеф кабинета и открио детаље!
Хонг Конг је био доказ да су ове мере деловале. Град од 7,5 милиона становника пријавио је око 150 случајева почетком марта. Подсетимо у то време број заражених се повећавао у другим азијским земљама попут Јужне Кореје и Јапана, а вирус се брзо се ширио по Европи и Северној Америци.
Сада, међутим, Хонг Конг пружа сасвим другачију лекцију - шта се дешава када прерано спустите гард.
Број потврђених случајева готово се удвостручио у протеклој недељи, а многи су увезени из иностранства, јер су се становници Хонг Конга који су отишли - или да раде или студирају у иностранство, или да траже сигурност у време демонстрација у том граду - вратили кући доневши вирус са собом.
Ово је образац који се одиграва у деловима Азије - континенталној Кини, Сингапуру и Тајвану - који су се међу првима борили против епидемије. Сви сада уводе нове мере када се појавио нови талас инфицираних.
У поређењу са великим градовима на Западу, попут Лондона или Њујорка, становници Хонг Конга понекад могу да се осећају као да живе у будућности. Многе мере донете у азијској метрополи у фебруару сада се примењују у европским и америчким градовима.
Али ова последња лекција може бити горка пилула коју треба прогутати, јер указује да карантин и социјално дистанцирање морају да се примењују и после почетног таласа заражених, како би се избегао још један круг инфекција.
За оне који тек улазе у блокаду, то би могло значити да су на дугом путу.
Другог марта, након неколико недеља рада од куће, већина од 180.000 државних службеника Хонг Конга вратила се у своје канцеларије. Приватни послодавци су следили тај образац, а градски систем подземних железница, иако никад потпуно празан, одједном је поново био преплављен људима.
То се у то време чинило као разумна мера.
Иако је број инфицираних у Италији и неким другим земљама био у порасту, у Хонг Конгу је било тек 100 потврђених случајева заразе, а у континенталној Кини број нових инфекција је почео да се стабилизује.
Било је природно да су људи почели помало да се опуштају, не само што су радили уместо да остају код куће, већ су излазили у групама на вечере, у парк, присуствовали су венчањима и другим великим друштвеним окупљањима.
Док су маске за лице још готово сви носили, примећено је да поједини људи не користе ово заштитно средство на кратким путовањима... Општи је осећај био да се ствари полако враћају у нормалу.
У седмици која је уследила након 2. марта и повратка на посао је било само пет нових случајева у Хонг Конгу, од којих је већина увезена. Број је остао мали до око 16. марта, када су потврђене десетине нових случајева. Убрзо је постало јасно да, иако већина долази из иностранства, мере карантина нису биле довољне и локални пренос је настављен.
Од тада град се бори са новим таласом епидемије, користећи нове драконске контроле, укључујући електронско означавање свих нових који долазе у Хонг Конг, који морају проћи строги кућни карантин од 14 дана. У супротном могли би се суочити са кривичним гоњењем ако то прекрше.
Током викенда полиција је ухапсила најмање пет људи који су прекршили карантин, од којих су двоје покидали наруквице како би изашли.
Од понедељка, државни службеници поново раде код куће, а очекује се да ће многа приватна предузећа следити то. Један од главних владиних саветника за здравље упозорио је да ће власти можда морати да наложе свеобухватније затварање и пруже финансијску помоћ оболелима, како би се обуздао нови талас инфекција.
Градски међународни аеродром више неће дозволити путницима да пролазе кроз Хонг Конг. Свако ко дође у град мораће да се подвргне тестирању, без обзира на порекло.
Високи званичник града Кари Лам је рекла да ће многи барови и ресторани бити затворени, с почетним ограничењима која су усмерена на оне који послужују алкохол.
Говорећи у суботу, она рекла да је до сада град "ефикасно и сигурно пловио кроз два таласа епидемије".
- Први талас су биле бриге око преноса са копна, па смо увели много мера - рекла је она.
- Други талас су били локални преноси. Сада смо суочени са трећим таласом.
Она је рекла да "природно" како број нових случајева опада, људи почињу да се "мало опуштају", а то се догодило почетком марта. Истакла је да је потребно прилагођавање "у светлу променљивих околности и овог најтежег и најизазовнијег таласа који настаје услед великог броја повратника."
Ово је велика лекција за све земље. Иако делује да је ситуација чиста, не спуштајте гард.
Европске земље почеле са тестирањем експерименталних лекова против корона вируса!
САДА СЕ ЗНА ДА ЛИ ТОПЛО ВРЕМЕ УБИЈА КОРОНУ: Детаљна анализа америчких научника дала следеће резултате
СНАЖНУ АМЕРИКУ ОБАРА КОРОНА ВИРУС: Трећа у свету по броју заражених, тотални колапс здравственог система
НАЈМЛАЂА ЖРТВА КОРОНА ВИРУСА: Преминуо младић (18) У Великој Британији
Девојчица Ема (12) из Америке оболела од корона вируса: Лекари се боре за њен живот