Више од 14 одсто деце и адолесцената ГОЈАЗНО: Ево које ће намирнице бити ЗАБРАЊЕНЕ
Неопходно је унапредити час физичког васпитања
Следеће недеље биће представљена Уредба о националном програму за превенцију гојазности код деце и одраслих, коју је Влада Србије усвојила 31. јануара.
Прочитајте и :
Резултати истраживања здравља становништва Србије из 2013. године показали су да је свака друга одрасла особа била прекомерно ухрањена, а да је 14 одсто деце и адолесцената гојазно. Повећање броја гојазних особа иницирало је укључивање државе у решавање овог великог јавноздравственог проблема.
У изради програма превенције учествовали су Удружење за прехрамбену индустрију привредне коморе Србије и Министарство здравља. Главни циљеви програма су промоција здравог начина живота и унапређење здравља целокупног становништва и смањење учесталости гојазности деце, младих, одраслих и старијих особа.
- Унапређење сарадње са произвођачима хране у циљу производње здравијих производа, развој акционих планова за увођење механизма за смањење садржаја соли и шећера, ограничење садржаја засићених масти и елиминацију трансмасти у производима локалних произвођача , као и сертификација хране у случају потребе - су међу приоритетним областима за акцију.
Неопходно је унапредити час физичког васпитања тако да се у Уредби наводи да деца и млади од 5 до 18 година свакодневно треба да имају сат времена умерене до интензивне физичке активности.
Програм предвиђа да до 2025. године буде повећан број физички активне деце, омладине и одраслих особа.
Циљеви су дефинисање критеријума за означавање и декларисање хране и посебно означавање здраве и нездраве хране.
Зима не посустаје: Ево какво нас време чека у наредном периоду, следи НЕПРИЈАТНО изненађење
Уредба предвиђа и унапређење исхране деце у предшколским установама и школама, као и одраслог становништва на радном месту. Израда националних нутритивних препорука за децу узраста од 3 до 7 година , као и да се ограничи тј. забрани рекламирање хране богате шећером, сољу и засићеним мастима.
Гојазност представља најчешћи поремећај исхране данас и Светска здравствена организација ју је прогласила највећим непрепознатим јавноздравственим проблемом.
Знатно повећава ризик за настанак хроничних незаразних болести, болести коштано-зглобног система, стерилитета, депресије, али и животно угрожавајућих обољења као што су инфаркт срца, мождани удар, малигни тумори органа за варење, дојки и материце.
Млада породиља није стигла до породилишта: ПОРОДИЛА СЕ САМА КОД КУЋЕ
Ова обољења су узрок највећег морбидитета и морталитета, али знатно смањују радну способност становништва и у нашој земљи.
Многобројне студије, стоји у Уредби, показују позитивне ефекте лечењагојазних особа. Редукција почетне телесне масе за пет до десет одсто доводи до снижења нивоа шећера и холестерола у крви, а снижава се и крвни притисак.