УГРОЖЕНА БЕЗБЕДНОСТ БАЈДЕНА: Строго поверљив документ полиције Северне Ирске доспео у јавност, покренута истрага (ВИДЕО)
Портпарол ПСНИ рекао је за "Белфаст лајв" да су снаге "свесне кршења безбедности" и да су покренуле истрагу.
Полицијска служба Северне Ирске (ПСНИ) истражује "безбедносни прекршај" након што је обелодањен документ који детаљно описује безбедносни план за посету америчког председника Џозефа Бајдена Белфасту.
НЕМА КОГА НИСУ ШПИЈУНИРАЛИ? Пентагонова тајна документа отворила Пандорину кутију - да ли нам прете нови сукоби?
АМЕРИЧКИ ДОКУМЕНТИ ОТКРИЛИ ЗАСТРАШУЈУЋУ ТАЈНУ: У новембру свет био на ивици глобалног сукоба, само једна ствар спречила ескалацију
ЕВО КО ЈЕ ОБЈАВИО ПОВЕРЉИВЕ ДОКУМЕНТЕ ИЗ ПЕНТАГОНА: "Има нешто више од 20 година, он је паметан човек"
Бајден је у уторак увече стигао у град, у ком га је дочекао британски премијер Риши Сунак. Затим је одсео у хотелу Гранд Централ у центру града, пре говора на универзитету у среду.
У документу који је достављен BBC navode се имена, надимци и задужења полицајаца који се налазе на контролним пунктовима око Бајденовог хотела, а у папиру који се појавио на друштвеним мрежама може се видети да им се налаже да координирају са америчком тајном службом и да "буду опрезни и засутаве особе које се понашају сумњиво" у тој области.
Једну од пет страница документа на Твитер је поставио новинар BBC, Стивен Нолан, са редигованим именима и позивним знаковима полицајаца. Страница је датирана на понедељак и вероватно покрива безбедносне припреме за то вече. Документ има ознаку "службено осетљиво".
- Буквално сам изашао из своје куће и одвезао се улицом и видео документ. Стао сам, подигао га и ето га: прво што сам приметио је да је то био ПСНИ документ са ознаком "осетљиво" на врху - рекао је проналазач документа Нолану.
Портпарол ПСНИ рекао је за "Белфаст лајв" да су снаге "свесне кршења безбедности" и да су покренуле истрагу.
Бајден је отпутовао у Северну Ирску да обележи 25. годишњицу Споразума на Велики петак. Према споразуму из 1998. године, католички националисти и протестантски унионисти у Северној Ирској пристали су да поделе власт, док су се њихове одговарајуће наоружане паравојне групе сложиле да повуку своје оружје у замену за ослобађање политичких затвореника. Иако се паравојно насиље наставило на ниском нивоу од потписивања споразума, оно је у великој мери окончало вишедеценијско крвопролиће у спорној покрајини.
Договору је посредовао тадашњи амерички председник, Бил Клинтон, а подржао га је Бајден, који је у то време био члан Сенатског одбора за спољне послове.