UGROŽENA BEZBEDNOST BAJDENA: Strogo poverljiv dokument policije Severne Irske dospeo u javnost, pokrenuta istraga (VIDEO)
Portparol PSNI rekao je za "Belfast lajv" da su snage "svesne kršenja bezbednosti" i da su pokrenule istragu.
Policijska služba Severne Irske (PSNI) istražuje "bezbednosni prekršaj" nakon što je obelodanjen dokument koji detaljno opisuje bezbednosni plan za posetu američkog predsednika Džozefa Bajdena Belfastu.
NEMA KOGA NISU ŠPIJUNIRALI? Pentagonova tajna dokumenta otvorila Pandorinu kutiju - da li nam prete novi sukobi?
AMERIČKI DOKUMENTI OTKRILI ZASTRAŠUJUĆU TAJNU: U novembru svet bio na ivici globalnog sukoba, samo jedna stvar sprečila eskalaciju
EVO KO JE OBJAVIO POVERLJIVE DOKUMENTE IZ PENTAGONA: "Ima nešto više od 20 godina, on je pametan čovek"
Bajden je u utorak uveče stigao u grad, u kom ga je dočekao britanski premijer Riši Sunak. Zatim je odseo u hotelu Grand Central u centru grada, pre govora na univerzitetu u sredu.
U dokumentu koji je dostavljen BBC navode se imena, nadimci i zaduženja policajaca koji se nalaze na kontrolnim punktovima oko Bajdenovog hotela, a u papiru koji se pojavio na društvenim mrežama može se videti da im se nalaže da koordiniraju sa američkom tajnom službom i da "budu oprezni i zasutave osobe koje se ponašaju sumnjivo" u toj oblasti.
Jednu od pet stranica dokumenta na Tviter je postavio novinar BBC, Stiven Nolan, sa redigovanim imenima i pozivnim znakovima policajaca. Stranica je datirana na ponedeljak i verovatno pokriva bezbednosne pripreme za to veče. Dokument ima oznaku "službeno osetljivo".
- Bukvalno sam izašao iz svoje kuće i odvezao se ulicom i video dokument. Stao sam, podigao ga i eto ga: prvo što sam primetio je da je to bio PSNI dokument sa oznakom "osetljivo" na vrhu - rekao je pronalazač dokumenta Nolanu.
Portparol PSNI rekao je za "Belfast lajv" da su snage "svesne kršenja bezbednosti" i da su pokrenule istragu.
Bajden je otputovao u Severnu Irsku da obeleži 25. godišnjicu Sporazuma na Veliki petak. Prema sporazumu iz 1998. godine, katolički nacionalisti i protestantski unionisti u Severnoj Irskoj pristali su da podele vlast, dok su se njihove odgovarajuće naoružane paravojne grupe složile da povuku svoje oružje u zamenu za oslobađanje političkih zatvorenika. Iako se paravojno nasilje nastavilo na niskom nivou od potpisivanja sporazuma, ono je u velikoj meri okončalo višedecenijsko krvoproliće u spornoj pokrajini.
Dogovoru je posredovao tadašnji američki predsednik, Bil Klinton, a podržao ga je Bajden, koji je u to vreme bio član Senatskog odbora za spoljne poslove.