КАКО СУ ЖИВЕЛИ ФАРАОНИ У "ЗЛАТНОМ ГРАДУ" ЕГИПТА: Стар 3.000 година, имао 18 краљева, пекаре и администрацију (ВИДЕО)
"Златни град" је најважније археолошко откриће још од Тутанкаманове гробнице
Откриће 3.000 година старог града у Египту, који је био прекривен наслагама песка, проглашен је једним од најважнијих археолошких налаза још од Тутанкамонове гробнице.
Познати египтолог Захи Хавас објавио је у четвртак откриће "изгубљеног златног града" у близини Луксора. Рекао је да је проналазак највећи древни град, познат као Атон, који је до сада откривен у Египту.
Откривен је за неколико недеља од ископавања које су почеле у септембру 2020. године.
Град датира из времена владавине Аменхотепа Трећег, једног од најмоћнијих египатских фараона, који је владао од 1391. до 1353. пре нове ере.
Град су и даље користили фараони Аи и Тутанкамон, чију је готово нетакнуту гробницу у Долини краљева открио британски археолог Хауард Картер 1922. године.
- Откриће овог изгубљеног града је друго најважније археолошко откриће од гробнице Тутанкамона - рекла је Бетси Брајан, професор египтологије на Универзитету Џонс Хопкинс у Балтимору, у САД.
Ископавањем је откривен велики број вредних археолошких предмета, као што су накит, керамика у боји, амулети од буба скарабеја и цигле од блата са печатима Аменхотепа Трећег.
Тим је започео ископавања на западној обали Луксора у близини Долине краљева, око 500 километара јужно од главног града Каира.
- За неколико недеља, на велико изненађење тима, формације од опеке од блата почеле су да се појављују свуда - рекао је др Хавас.
- Оно што смо открили било је место великог града у добром очуваном стању, са готово комплетним зидовима и са собама испуњеним алатима за свакодневни живот.
Седам месеци после почетка копања, откривено је неколико подручја или насеља, а постоје трагови пекаре, административних и стамбених објеката.
- Многе стране експедиције тражиле су овај град и никада га нису пронашле - рекао је др Хавас, бивши министар за антиквитете.
Рекао је да су на том месту у току даљи археолошки радови и да његов тим "очекује откривање нетакнутих гробница испуњених благом".
Египат настоји да промовише властито древно наслеђе како би оживео туристички сектор, који је последњих година био уздрман због политичких турбуленција и поремећаја изазваних пандемијом корона вируса.
Прошле недеље, кроз Каиро је прошла историјска поворка са остацима древних владара земље.
У раскошном спектаклу виђене су 22 мумије - 18 краљева и четири краљице - пренете из неокласичног египатског музеја у нови Национални музеј египатске цивилизације удаљен око пњт километара.
Аменхотеп Трећи и његова супруга краљица Тија били су међу мумијама премештеним у нови музеј.