Размере трагедије несагледиве: Експлозија у Бејруту није либанска Хирошима, него Чернобиљ
Читава земља била је на рубу пуцања и пре саме експлозије.
Ово је национална катастрофа, у животу нисам видео овако велику катастрофу, рекао је гувернер Бејрута Марван Абуд у сузама, обраћајући се новинарима међу рушевинама бејрутске луке, разорене стравичном експлозијом која је однела најмање 135 живота.
Објављена нова правила за улазак у Немачку: Строги прописи важе за све земље!
Хиљаде људи у КАРАНТИНУ У СЕВЕРНОЈ КОРЕЈИ: Објављени конфузни резултати
ЛУКАШЕНКО БЕЗ ДЛАКЕ НА ЈЕЗИКУ: "Неке снаге воде хибридни рат против Белорусије"
Уз још 80 несталих и више од 5.000 повређених и број мртвих ће сигурно расти.
Око 300.000 становника либанске престонице остало је без домова, што је готово 10 одсто Бејрута са околином.
Болнице у које су смештене хиљаде повређених већ су пуне заражених Ковидом-19 и пате од несташице медицинских залиха, а и оне су оштећене експлозијом.
Иако је Либан последњих десетина година био погођен и ратовима и тероризмом, разарање које се догодило у уторак увече није, према досадашњим сазнањима, последица ни војног ни терористичког напада.
Гувернер Абуд успоредио је уништење с оним које су претрпели Хирошима и Нагасаки крајем Другог светског рата, иако се у овом случају није радило о атомској бомби.
Такве спекулације изазвао је експлозивни облак у облику печурке и велики талас експлозије који се проширио километрима далеко. Међутим, стручњаци су брзо оповргнули такве теорије. Мартин Фајфер са Универзитета Нови Мексико, за Бизнис Инсајдер је прокоментарисао експлозију. Рекао је да евидентно не може бити реч о нуклеарној бомби, већ да је ватра довела до детонације хемикалија или неког експлозивног материјала.
Ипак, прикладније поређење би било оно са украјинским, односно совјетским Чернобиљом 1986, пише либанско-британски новинар Оз Катерџи.
Као и совјетска катастрофа и ова либанска је последица тешке некомпетенције, системске корупције и немара - а њен учинак ће бити, такође, много шири од почетне експлозије.
Као и либански здравствени систем, читава земља била је на рубу пуцања и пре експлозије.
Избегличка криза у тој земљи траје колико и сам рат у Сирији - девет година, 1,5 милиона избеглица и даље је у Либану, што је 30 одсто укупног броја избеглица из Сирије и више од 20 процената укупне популације Либана.
Према службеним информацијама, складиште које је експлодирало у луци држало је готово 3.000 тона амонијак нитрата, који је ту био одложен још од 2014.
Тим који је спровео инспекцију пре само шест месеци упозорио је да би ускладиштени амонијак нитрат, ако се не уклони, могао разнети читав Бејрут. То се готово и догодило.
Можда никад нећемо знати је ли за ову трагичну грешку крива корупција, немар или комбинација тога. Али одговорност очито не лежи само на лучким радницима који нису обавили основне провере или су примили мито да би оставили терет на месту.
Она лежи на онима који су их ту поставили и који су створили трули систем владавине, од краја либанског грађанског рата 1990. до данас. Команданти различитих фракција из тог рата само су заменили своје паравојне униформе за пословна одела и преузели оно што је преостало од либанске државе.
Корупција и похлепа владајућих бацила је земљу у економску кризу више пута и продубила секташке поделе. Хиперинфлација, привредни пад, сиромаштво, незапосленост која је 2018. достигла невероватних 46 одсто, потенцијална глад, криза управљања отпадом која је довела до планина смећа које трули и загађује зрак, све су то последице некомпетентности и дисфункционалности либанских власти.
Тренутна економска криза извела је стотине хиљада Либанаца на улице под слоганом "сви они значи сви они", којим су демонстранти прозвали читаву политичку класу и власт и опозицију, као и секташки политички систем у земљи.
Сада, пише Катерџи, либански политичари и званичници поново играју традиционалну игру "нисам ја" с одговорношћу за експлозију.
Како ће либански народ реаговати на то, остаје да се види, али индикативно је да је хаштаг "обесите омче" постао "у тренду" на либанском Твитеру.
УОЧИ ИЗБОРА У БЕЛОРУСИЈИ: Ухапшене особе с пасошима САД!
Макрон у Бејруту: Либан ће патити ако не спроведе реформе
Украјина тражи од Белорусије изручење раније ухапшених Руса: Москва се не оглашава
РУСКО ЧУДО ОД ЛЕКА ЗА КОРОНУ: Унапредили јапански рецепт и направили убицу вируса (ВИДЕО)
У Пољској председник положио заклетву: Дуда започиње други петогодишњи мандат (ФОТО)