ЕНЕРГИЧНИ ВИЗИОНАР: Нећете веровати како је Кастро мењао Кубанцима навике
Преминули вођа кубанске револуције Фидел Кастро стекао је светску репутацију својим великим визијама, док је код куће улагао много времена и енергије у преобликовање и најобичнијих животних навика - од промене укуса млека која кубанска деца пију, до сијалица које Кубанци и дан данас користе.
Десет година након што је Фидел, после 50 година проведених на власти, уступио место млађем брату Раулу, предмети и навике у свакодневном животу и домовима његових сународника и данас сведоче о утицају који је он на њих имао, преноси данас АП.
Тако је, у новембру 2005, убедио Кубанце да децу хране "чоколатином" - мешавином млека у праху и какаоа, који је људима дељен у кесицама од по 200 грама.
- Седам од сваких 11 грама су чисто млеко у праху, верујте ми. Проверите ако сумњате...Ту је и четири грама какаоа, који је јак и здрав - рекао им је тада њихов лидер.
ВУЛИН У ИМЕ СРБИЈЕ НА КУБИ: Присуствоваће последњем испраћају ЕЛ ЦОМАНДАНТЕ-а Фидела Кастра!
И дан данас је тешко наћи кубанско дете које не тражи ујутро млеко са укусом чоколаде, што је наслеђе Кастровог обећања да ће сваком Кубанцу млађем од седам година обезбеђивати литар млека сваког дана.
Кастро је "напунио" кубанске кухиње експрес-лонцима за кување пиринча који штеде енергију, а о њиховом коришћењу им је одржао двосатно предавање уживо на националној телевизији.
У марту 2005, изненадио је острвљане изненадном најавом да ће влада поделити 100.000 нових експрес-лонаца сваког месеца, све док се око 2,5 милиона посуђа не подели, "како би раскрстили са рустичном кухињом".
Чак је променио сијалице у кубанским кућама, покренувши кампању широм земље у циљу замене сијалица од 60 вати флуоресцентним од пет до 18 вати, које бацају бледо светло, а тако је и данас у милионима кућа, продавница и канцеларија.
ТРАМП ЗАПРЕТИО КУБАНЦИМА! Кастро није ни сахрањен а Вашингтон већ УСЛОВЉАВА!
По угледу на вођу револуције, 1985. године су многи Кубанци престали да пуше када је Кастро одбацио своје незаобилазне цигаре у оквиру кампање против дувана на нивоу земље.
Многи Кубанци су се и описменили захваљујући Кастру, који је 1961, две године након што га је револуција довела на власт, покренуо амбициозну кампању искорењивања неписмености.
Тада је 250.000 волонтера међу наставницима кренуло по земљи, посебно по руралним подручјима, да подучавају младе и старе, па је тако за само годину дана око 700.000 људи научило да чита и пише, а данас је стопа писмености на Куби око 99,8 одсто, у корак са најразвијеним земљама света.