ЕРДОГАНА КРИТИКУЈУ СА СВИХ СТРАНА: Опасно и деструктивно, мешање Турске у сукоб на Кавказу
ОДКБ, како је рекао, не поздравља поступке ни Турске или било којих трећих земаља ако они излазе из оквира нормализације ситуације и решавања проблема
Генерални секретар Организације Уговора о колективној безбедности Станислав Зас каже да би мешање Турске у конфликт у Нагорно-Карабаху било деструктивно. Позиција ОДКБ биће опрезна како се не би нашкодило процесу решавања тог пробмема, рекао је он.
Последња шанса за "Орлове": Ево због чега не смеш да пропустиш меч Норвешка – Србија
РУСКА ПОЛИЦИЈА НА ДОБРОМ ТРАГУ: Ко је мистериозна Марија која је била са Наваљним пре него што му је позлило
ПРЕСЕЧЕНА ОГРОМНА МРЕЖА ДЕЧИЈЕ ПОРНОГРАФИЈЕ: Ухапшено преко 60 особа, међу њима и силоватељи!
- Верујем да до тога неће доћи. Било какво мешање трећих страна у тај процес је деструктиван... Обратите пажњу на избалансирану позицију ОДКБ у том конфликту, веома опрезну, а то се ради с циљем да се не нашкоди преговарачком процесу. Сматрамо да све земље треба да се придржавају тог става, укључујући Турску - рекао је Зас.
Он је тако одговорио новинарима на питање да ли ће та организација предузети нешто у случају отвореног мешања Турске у сукоб у Нагорно-Карабаху.
ОДКБ, како је рекао, не поздравља поступке ни Турске или било којих трећих земаља ако они излазе из оквира нормализације ситуације и решавања проблема.
Подсетио је да Повеља ОДКБ предвиђа укључивање у неки конфликт у случају да постоји реална опасност по целовитост неке земље-чланице.
Зас каже и да организација не разматра усвајање неких додатних мера због пребацивања страних бораца у Нагорно-Карабах.
- За сада одлука о неким баријерама или увођењу неких додатних мера у циљу борбе против пребацивања бораца из Сирије или других земља - рекао је он.
Наводи да то питање представља изазов.
- Тешко је у овом тренутку проценити у ком обиму се они пребацују у зону конфликта. Очигледно, то се дешава. Тамо се појављују борци, плаћеници. То, наравно, није од користи. То представља одређени изазов не само за стране укључене у сукоб, него и за друге - каже Зас.
Према његовим речима, Азербејџан неће напасти циљеве у Јерменији. Како каже, у Бакуу немају територијалне претензије према Јеревану.
- Уверен сам да таквог развоја ситуације неће бити. Прво због тога што су азербејџанске власти истицале да немају територијалне претензије према Јерменији и да не посежу за њеним суверенитетом. Друго, тамо има довољно здравог разума и одговорности према сопственим народом - рекао је Зас.
Зас оцењује да ни Јерменија ни Азербејџан нису заинтересоване за ширење конфликта у Нагорно-Карабаху на регионални рат.
- Верујем да није у интересу ни Јерменије ни Азербејџа да конфликт прерасте у регионални рат. Не види да је могућ такав развој ситуације - рекао је он.
Сукоби у Карабаху
Борбе на контакт линији у Карабаху почеле су 27 септембра. Баку и Јереван међусобно се оптужују за избијање сукоба. У Јерменији је објављено ратно стање и општа мобилизација. У Азербејџану је уведен полицијски час и делимична мобилизација.
Лидери Русије, Сједињених Америчких Држава и Француске позвали су Јереван и Азербејџан да хитно прекину сукобе и започну преговоре без предуслова. Турска је изјавила да ће Азербејџану пружити сваку помоћ, како на бојном пољу, тако и за преговарачким столом.