Ескалације на светском нивоу: Северна Кореја поново тестира далекометне ракете - Нова претња савезу САД и Јужне Кореје? (ФОТО/ВИДЕО)
Северна Кореја припрема за нове војне тестове и потенцијално јачање свог нуклеарног арсенала, преносе светски медији.
Северна Кореја је извела свој први тест интерконтиненталне балистичке ракете (ИЦБМ) у готово годину дана, што би могло указивати на потенцијални напредак у њиховој способности да лансирају далекометне нуклеарне нападе на америчко копно.
Овај потез се чини као стратегија за скретање пажње Сједињених Америчких Држава пре предстојећих избора и као одговор на међународне осуде због наводног слања севернокорејских војника у Русију како би подржали њен рат против Украјине. Стручњаци сумњају да је Русија могла пружити техничку помоћ Северној Кореји у вези с овим лансирањем.
Лидер Северне Кореје, Ким Јонг Ун, посматрао је тестирање ракете и означио га као "прикладну војну акцију" која је одговор на претње које долазе од непријатеља. Он је нагласио значај нуклеарних капацитета Северне Кореје и поновио да та земља никада неће одустати од политике јачања својих нуклеарних снага.
Северна Кореја сматра да је унапређење својих нуклеарних способности једини начин да се супротстави америчко-јужнокорејским војним вежбама, иако су Сједињене Америчке Државе и Јужна Кореја више пута тврдиле да немају намеру да нападну Северну Кореју.
Тестирање ИЦБМ-а
У време када су суседне земље, укључујући Јужну Кореју, детектовале овај потез и осудиле га као провокацију која угрожава међународни мир. Стручњаци верују да би нова ракета могла бити дизајнирана да носи веће нуклеарне бојеве главе, а побољшања у висини и дужини лета сугеришу унапређења у мотору. Док многи аналитичари верују да Северна Кореја још увек не поседује функционалну нуклеарно наоружану ракету која може ударити америчко копно, сматра се да имају краткоразне ракете које могу доставити нуклеарне ударе широм Јужне Кореје.
Постоји забринутост да би Северна Кореја могла тражити помоћ од Русије како би усавршила своје нуклеарне ракете у замену за слање војника у Украјину. Амерички министар одбране Лојд Остин изнео је информације о покрету севернокорејских трупа са руском опремом према Украјини, што је назвао опасним развојем догађаја.
Неки аналитичари, попут Јунг Chang Wooka из Форума за одбрамбене студије, верују да је тест могао бити усмерен на испитивање могућности ношења Северне Кореје највећих и најдеструктивнијих бојевих глава. Kwon Yong Соо, бивши професор на Националном универзитету одбране Јужне Кореје, сматра да би тест могао бити везан за вишекратне бојеве главе на постојећим ИЦБМ-има, наглашавајући да није потребно развијати нову ракету када већ постоје системи са дометом од 10.000 до 15.000 километара.
Реакција међународне заједнице је била брза; амерички представник за националну безбедност назвао је лансирање "флагрантним кршењем" више резолуција УН које забрањују коришћење балистичке ракетне технологије од стране Северне Кореје. Генерални секретар УН Антонио Гутереш осудио је тест и позвао на смањење тензија на Корејском полуострву.
Северна Кореја је такође показала напредак у развоју нових мобилних платформи за лансирање, што може указивати на то да се спремају веће ракете. Према војним обавештајним изворима Јужне Кореје, Северна Кореја је близу завршетка припрема за свој седми нуклеарни тест.
У последње две године, Ким је користио сукоб у Украјини као прилику за повећање тестова оружја и претњи, док такође шири војну сарадњу са Москвом. Јужна Кореја, Сједињене Америчке Државе и друге земље сматрају да је Северна Кореја већ испоручила артиљерију и друге конвенционалне оружане системе Русији како би помогла у обнављању њеног опадајућег војног арсенала.
Уколико Северна Кореја појача војну сарадњу са Русијом, то би могло довести до озбиљних ескалација на глобалном нивоу. Осим што би могла да добије руску помоћ у развоју нуклеарних и ракетних технологија, Ким Јонг Ун се нада да ће остварити и напредак у изградњи поуздане свемирске опсервационе мреже и модернизацији конвенционалног оружја. Извори сугеришу да би Северна Кореја могла добити значајна средства од Русије за војне плате уколико њихови војници буду стационирани у Русији.
Ова ситуација представља комплексан изазов за регионалну безбедност, док се Северна Кореја припрема за нове војне тестове и потенцијално јачање свог нуклеарног арсенала.