У сусрет изборима: Камала Harris користи нову стратегију, али јој понестаје времена за резултате!
У позоришту мале заједнице у предграђу Детроита, потпредседница Камала Харис је на недавном форуму замољена да говори о свом животу, како би је бирачи на предстојећим председничким изборима боље упознали.
То је била врста питања која се обично постављају новом кандидату, али Камала Харис је одлучила да одговори на њега мање од две недеље пре избора 5. новембра и након што су милиони људи већ гласали. То је показало можда и одлучујући изазов у њеној кампањи за освајање Беле куће.
- Колико имамо времена? - нашалила се Харис.
Највреднији ресурс сваког кандидата је време, а Харис је од почетка била временски ограничена. Демократска кандидаткиња се кандидовала само три месеца након што је председник Џо Бајден испао из трке, а Харис се и даље суочава са бирачима који кажу да желе да сазнају више о томе ко је она и како ће владати.
Њени јавни наступи углавном су били велики митинзи, међутим, у последњих недељу дана почела је да организује окупљања у интимнијем окружењу попут црквених заједница и позоришта.
- Живела сам испуњеним животом. Ја сам жена, мајка, сестра, кума. Волим да кувам - рекла је Харис публици у Мичигену.
Харис (60) је релативно ново лице на националној политичкој сцени. Велики део њене каријере, како често подсећа бираче, био је ван Вашингтона, у Калифорнији где је радила као државни тужилац. После тога је уследио четворогодишњи боравак у Сенату и трка за Белу кућу 2020. године. Позиција потпредседнице обогатила је њену биографију, али не више од онога што се очекује од кандидата у овој фази трке.
- Харис је још увек тако релативно непозната као кандидат. Потребне су године да се изгради она врста националног профила који може да издржи бруталност председничке кампање - рекао је Кевин Меден, политички стратег који је радио на три председничке кампање.
Бајден се кандидовао неколико пута пре него што је добио номинацију и имао три деценије стажа у јавној служби у својој биографији, укључујући осам година проведених на позицији потпредседника. Демократа Барак Обама почео је да гради свој профил током председничке кампање Џона Керија 2004. и међуизбора 2006. пре двогодишње потраге за првим мандатом у Белој кући. Са стране републиканаца, бренд породице Буш је изграђен кроз више председничких кампања током две деценије.
- Увек је био велики изазов изградити и спровести председничку кампању јединствену за Харис у периоду од 108 дана - рекао је Меден.
За то време, републиканац Доналд Трамп је добро познато лице. Његово име је било глобално познато још и пре кампање 2016. године, захваљујући времену које је провео на ријалити телевизији.
У суштини, његова кампања није ни престала откако је изгубио изборе од Бајдена 2020. године, што и данас одбија да призна.
Камали Харис и њеним помоћницима је скраћена кампања донела и предности и изазове. Ти изазови постају све очигледнији како председничка трка улази у завршницу, а читава кампања била је подељена у неколико фаза.
У првим данима, Харис је давала приоритет номинацији и одвраћању свих потенцијалних изазивача. Затим је прешла на покушаје да се представи јавности, под својим условима, што је значило да се говори о њеној биографији као и филозофији управљања, са посебним аспектом на економска питања.
Успут, вратила се у Вашингтон на дужности повезане са њеном канцеларијом, покушавајући да искористи надлежност владе коју има и одговори на питања о природним катастрофама и покаже приступ националној безбедности и ратовима у иностранству.
Последњих недеља, Харис је отвореније говорила о дану када је Бајден испао из трке и предао јој кључеве кампање. Она је бирачима понудила нови увид у њену веру, желећи да искористи политички тренутак и прилику да се повеже са бирачима.
- Био је то изванредан дан те недеље када ме је председник позвао, а ја сам инстинктивно схватила важност тренутка, озбиљност тренутка - рекла је она.
Догађај у предграђу Детроита био је један од три у кључним државама средњег запада прошле недеље на којима је Харис, којем се придружила Лиз Чејни, истакнута републиканска критичарка Трампа која је подржала Харисову, одговарала на питања модератора и публике неодлучних гласача.
Била је то другачија верзија потпредседнице од оне на њеним скуповима, опуштенија и причљивија.
Разговори са Чејни имали су за циљ да привуку републиканске гласаче, оне који су забринути за друго Трампово вођство, посебно након његовог неуспелог покушаја да поништи изборе 2020. и након насилних нереда у америчком Капитолу 6. јануара 2021, када су његове присталице тукле органе за спровођење закона у настојању да зауставе потврду Бајденове победе.
У последњим данима своје кампање, Харис се усредсређује на то да подвуче контраст у односу на Трампа.
Србија Данас/Блиц