Кина узвраћа ударац: Оштар одговор Си Ђинпинга на америчке провокације и шта то значи за Москву?
Кина је донела нови, строжи сет прописа о контроли извоза робе двоструке намене, односно оне која има и цивилну и војну намену, што се повезује са покушајима Запада да осујети Русију у набавци опреме коју користи за рат у Украјини.
Како наводи портал Балканска безбедносна мрежа, нова регулатива донета је уочи посете председника Си Ђинпинга Русији и усред појачаних санкција САД-а усмерених на кинеске компаније које испоручују робу двојне намене попут дронова и микроелектронике Москви и тако помажу њене војне напоре у Украјини.
Нови прописи предвиђају увођење система дозвола за извоз роба двоструке намене, укључујучи листу роба са посебним рестрикцијама, јачају транспарентност и стандардизацију политика контроле извоза и јачају мере контроле у ланцу производње.
САД и ЕУ су увеле читав спектар санкција чији је циљ да зауставе снабдевање руске војне индустрије иностраним компонентама. Један од највећих изазова у том домену је контрола реекспорта технологија двоструке намене.
Портал додаје да се верује да Москва користи мрежу компанија у Европи и Азији за заобилажење међународних санкција како би војној индустрији обезбедила компоненте неопходне за производњу ракета, тенкова, борбених авиона и друге врсте наоружања и војне опреме.
Мере које је усвојила Кина ступају на снагу 1. децембра а имају за циљ "заштиту националне безбедности и интереса, промоцију глобалне сарадње у области неширења оружја, јачање и стандардизацију контроле извоза двонаменских производа".
С друге стране, портпаролка кинеског министарства спољних послова Мао Нинг поновила је противљење Кине америчким санкцијама, наводећи да Кина никада није испоручивала оружје ни Русији ни Украјини и да строго контролише извоз производа двојне намене, укључујући дронове.
Вашингтон је пре тога додао две кинеске компаније на своју листу санкција, тврдећи да су биле укључене у производњу дронова које Русија користи у рату против Украјине.
Подсетимо, материјали и технологије које би могле бити коришћене у аеронаутици могле би бити међу првима на листи контролисаних ставки.
Србија Данас/Информер