МАЂАРСКА О ЕКСПЛОЗИЈАМА НА СЕВЕРНОМ ТОКУ: То треба сматрати терористичким нападом
Према његовим речима, без обзира ко покреће истрагу, Мађарска подржава све врсте поступака који ће дати наду да се сазна „ко је то урадио и зашто“.
Напад на гасоводе "Северни ток" треба сматрати терористичким нападом, Будимпешта подржава детаљну свеобухватну истрагу, изјавио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто.
- Шта год да се десило на гасоводу "Северни ток" заиста је скандалозно. Јер је то, заправо, први пут да је тако велики европски објекат кључне инфраструктуре нападнут - од стране било кога, али је нападнут - рекао је Сијарто.
НОВИ СНАЖАН ЗЕМЉОТРЕС: Осетио се у суседној земљи, нема још информација о жртвама и штети
СПРЕМАЈУ СЕ ЗА НАЈГОРЕ: У случају да Белорусија уведе ратно стање, могу мобилисати око милион и по људи!
ЕКСПЛОЗИЈЕ ОДЈЕКИВАЛЕ У БЕЛОРУСИЈИ?! Мета напада аеродром који користи Руска Федерација?!
- И такав напад, у принципу, треба сматрати терористичким нападом. Подржавамо свеобухватну, дубоку, структурисану и детаљну истрагу о ономе шта се догодило - нагласио је он.
Према његовим речима, без обзира ко покреће истрагу, Мађарска подржава све врсте поступака који ће дати наду да се сазна „ко је то урадио и зашто“.
Он је додао да УН треба да обезбеде механизам за истрагу инцидента на гасоводима.
- Мислим да би УН требало да обезбеде механизам за овакву истрагу. Мислим да би УН могле да буду добра платформа за такву истрагу - оценио је Сијарто, одговарајући на питање да ли Мађарска подржава идеју да УН спроведе истрагу овог инцидента.
Сијарто је навео да УН нису створене као удружење земаља истомишљеника, већ да служе као платформа за комуникацију између земаља које чак једне друге сматрају непријатељима.
- Дакле, питање је да ли УН могу да обезбеде добру структуру за овакву истрагу - рекао је министар.
Он је додао да УН треба да играју значајнију улогу.
- Зато што су УН нека последња инстанца где су сви представљени, где може да се води било каква дискусија, јер су сви овде. И под под покровитељством УН, чак и непријатељи могу и треба да разговарају. Тако да мислим да УН заиста треба да играју своју улогу, јер то у овом тренутку није случај - закључио је Сијарто.
Русија је раније тражила да генерални секретар УН формира независну међународну комисију која би истражила шта се догодило на гасоводима. Москва је припремила одговарајући нацрт резолуције Савета безбедности.
Оштећења на три од четири крака гасовода ""Северни ток" и "Северни ток 2" откривена су 26. септембра прошле године. Немачка, Данска и Шведска не искључују могућност да је реч о циљаној диверзији. Оператор „Северног тока“, компанија „Норд стрим АГ“, саопштио је да је на гасоводима причињена невиђена материјална штета и да је немогуће оценити када ће они бити поправљени.
Амерички новинар Симор Херш је 8. фебурара објавио текст о својој истрази експлозија на гасним магистралама „Северног тока“. У чланку Херш наводи да су амерички рониоци током војних вежби НАТО-а "Балтопс" на лето 2022. године под цевоводе "Северног тока" поставили експлозив, који су три месеца касније активирали Норвежани.
Пентагон и Бела кућа су саопштили да САД немају везе с тим, а Стејт департмент је позвао да се верује ставу Америке.