СВАКА ЗЕМЉА ЋЕ ИМАТИ СВОЈ КОВИД-ПАСОШ? Велика главобоља за ЕУ, чланице немају јединствени став
ЕУ је посебно под великим притиском земаља које се ослањају на туризам
Европски и туристи трећих земаља требало би да могу да посете чланице Европске уније овог лета, али ће можда морати да прибаве вишеструка, потенцијално неповезана здравствена уверења - осим ако се блок не договори о свим аспектима јединствених "ковид-пасоша".
"ЗЕЛЕНСКИ БИ У ДОНБАСУ ДОБИО МЕТАК У ЛЕЂА" Руси објаснили зашто се председнику Украјине не иде на ратиште
ТЕРИТОРИЈА КОЈА БИ МОГЛА ДА ПОКРЕНЕ НОВИ ГЛОБАЛНИ РАТ: Темпирана бомба Кине и Америке све брже откуцава
МУКЕ ПАРИЖАНА: Због затворених кафића редови испред јавних тоалета све већи, а неки се сналазе на други начин! (ВИДЕО)
Под великим притиском земаља које се ослањају на туризам, попут Грчке и Шпаније, Брисел планира да започне са тестирањем заједничког ЕУ "дигиталног зеленог сертификата" следећег месеца, са циљем да он заживи до средине јуна.
Европски парламент у среду је усвојио заједнички став о такозваним ковид-пасошима за чланице блока и треће земље, али уз неколико измена у односу на предлог који је Европска комисија саставила крајем марта. Тако ће се уместо "дигитални зелени сертификат“ користити назив "ЕУ ковид-19 сертификат", а одлучено је и да те потврде не буду на снази дуже од 12 месеци.
Документ, који може бити у дигиталном или папирном формату, потврдиће да је особа вакцинисана против корона вируса, да има недавни негативни резултат теста или се опоравила од заразе. Носиоци ЕУ сертификата не би требало да подлежу додатним путним ограничењима, попут карантина, самоизолације или тестирања.
Додаје се да државе чланице морају да прихвате потврде о вакцинацији издате у другим државама чланицама за особе које су примиле вакцине одобрене од стане Европске агенције за лекове (тренутно су то Фајзер, Модерна, АстраЗенека и Џонсон и Џонсон), а да је на државама чланицама да одлуче да ли ће прихватити и потврде за друге вакцине.
Међутим, усвојена шема тек треба да прође кроз Европски савет где ће ЕП дискутовати са појединачним чланицама. Већ постоје најаве да то неће протећи тако глатко.
На позив Аустрије, која је јасно рекла да нема намеру да чека док Брисел заврши са својим компликованим процедурама, тринаест европских земаља већ је одлучило о сопственим критеријумима за ковид-пасоше. Међутим, постоји страх да би национални системи могли бити некомпатибилни.
- Ако будемо могли да постигнемо политички договор, техничко решење ће бити спремно на време. Ако то не учинимо, ризикујемо фрагментацију широм Европе, са можда некомпатибилним националним решењима. Ризиковали бисмо да имамо разна документа која се не могу верификовати у другим државама чланицама - упозорио је у среду европски комесар за правосуђе Дидије Рејндерс.
Аустријски канцелар Себастијан Курц рекао је да његова земља већ неко време ради на ковид-пасошима и да би њихова примена требало да почне 19. маја када почиње и попуштање епидемиолошких мера. Ковид-пасоше, према његовим речима, добиће сви након три недеље од примљене прве вакцине, свако ко је тестиран у претходна три дана и сви који су прележали корону у протеклих шест месеци.
Француска је прва у ЕУ већ почела са тестирањем ковид-пасоша. Апликација ТуАнтиКовид, део државног програма за тражење контаката, надограђена је тако да чува негативне резултате теста на ковид-19 на мобилним телефонима путника и од прошле недеље се тестира на летовима за Корзику и прекоморске департмане. Од четвртка апликација чува и потврде о вакцинацији, а систем би на крају могао бити усвојен за јавне догађаје попут концерата, фестивала и сајмова, мада не и за барове и ресторане.
Шпанија је у уторак саопштила да намерава да се отвори за стране туристе у јуну, користећи сопствену шему дигиталних здравствених потврда. Министар туризма Фернандо Валдес рекао је да ће његова земља бити спремна за масовни туризам овог лета, а сертификат ће бити "кључан за пружање сигурности путницима".
Португал је рекао да би туристи из Уједињеног Краљевства могли да се врате у земљу следећег месеца. Мануел Лобо Антунес, португалски амбасадор у Великој Британији, рекао је за Скај Њуз да се нада да ће "од средине маја моћи да се успостави редовна мобилност између УК и Португала и обрнуто".
Грчка и Кипар једва чекају туристе. Након што је заговарала идеју ковид-пасошима, Атина је предузела све мере да од 14. маја поново отвори за туризам.
Од тог датума, било коме са негативним тестом или потврдом о вакцинацији биће дозвољено да уђе у Грчку без прописане самоизолације. Грчки министар туризма Харис Теохарис рекао је раније да та земља прихватати потврде о вакцинацији било којим цепивом, укључујући руско и кинеско.
Кипар ће од 10. маја бити отворен за потпуно вакцинисане путнике из 65 земаља, укључујући Србију. Међутим, та привилегија неће важити за оне који су примили цепиво кинеске компаније Синофарм, тако да ће и њих и у будуће чекати тестирање или карантин.
Очекује се да ће Италија објавити своја правила за стране туристе у мају, мада се из министарства туризма већ чују најаве да ће Италијани прихватати потврде само о вакцинама које је одобрио европски регулатор. Ова земља би могла да обнови апликацију за паметне телефоне коју је увела прошле године како би лоцирала заражене особе, а сада жели да је користи за ковид пасоше, изјавио је италијански министар за иновације Виторио Колао.
Мађарска, која је у своје програме вакцинације укључила и руска и кинеска цепива, залаже се за билатералне споразуме о путовањима. Мађарска влада је овластила свог министра спољних послова да са земљама склапа директне споразуме о сертификатима о вакцинацији, што би грађанима олакшало путовања.