Упућен важан захтев: ЕУ критикује Светску здравствену организацију
Уз консултације са осталим чланицама ЕУ, Немачка је израдила нацрт предлога реформисања СЗО
Европска унија жели да Светска здравствена организација буде транспарентнија у погледу извештавања о томе како његове државе чланице информишу о новим здравственим кризама, наводи се у нацрту предлога реформе УН-ове агенције.
ДИРЕКТОР СЗО ЗА СРБИЈУ О НОВИМ МЕРАМА: Резултат поштовања мера од данас тек за недељу или две
ММФ ИЗНЕО ПРОГНОЗУ: Европа ће муку мучити са дефицитом, а ево где је СРБИЈА
НА ПЛАНЕТИ НЕМА ВИШЕ ЗЕЛЕНИХ ЗОНА: Корона вирус - Земља 1:0, имамо ли снаге бар да изједначимо?
Текст који је немачка влада израдила након разговора с другим државама чланицама Европске уније, резултат је вишемесечних планова Уније за решавање недостатака Светске здравствене организације у погледу финансирања, управљања и законске управе, преноси Index.
У документу од 19. октобра, у који је увид имао Ројтерс, Светска здравствена организација се подстиче да прихвати мере којима би се повећала “транспарентност националног поштовања” међународних здравствених прописа.
Њиме се од држава чланица Светске здравствене организације захтева да брзо размењују информације о хитним здравственим ситуацијама.
Сједињене Америчке Државе оптужиле су СЗО да је била превише наклоњена Кини, у првој фази пандемије када је Пекинг споро делио кључне информације о новом коронавирусу који се први пут појавио у Вухану.
Председник Доналд Трамп у јулу је службено повукао Сједињене Америчке Државе из СЗО, што значи да Вашингтон обуставља финансирање те агенције.
Светска здравствена организација је у више наврата одбацила оптужбе.
Европска унија и њене државе чланице су међу највећим донаторима Светске здравствене организације, а биће апсолутно највеће након повлачења САД-а.
О нацрту предлога разговараће министри здравства Европске уније на видео – конференцији следеће недеље, а циљ ће јој бити заједнички став Уније уочи скупштине СЗО средином новембра.
У нацрту се понавља подршка Уније Светској здравственој организацији и наглашава централна улога агенције у решавању глобалних здравствених криза.
Међутим, наводи се недовољна транспарентност као први од многих изазова с којима се суочава УН-ова агенција, као и недостатак “предвидљивог и одрживог” финансирања.
Такође се позива на то да државе чланице СЗО “ефикасније и доследно примењују систем извештавања”.
Чини се да се то односи на критике да Кина и друге земље нису правовремено поделиле информације о пандемији.
У документу се каже да механизми за процену начина на који државе испуњавају обавезу извештавања треба да буду ојачани и да постану периодични.