Европске силе се сложиле: Затражене јасније мере против илеганих миграција из Африке
Лидери Француске, Немачке, Италије и Шпаније договорили се о новој политици одобравања азила мигрантима.
У заједничком саопштењу, објављеном јуче након састанка у Паризу, лидери четири земље признали су потребу "посебно рањивих миграната", за покретањем захтева за азил у Чаду и Нигеру, уместо у првобитно траженим земљама, преноси АП.
Како се наводи, они планирају да покрену "мисије заштите" у афричким земљама, а у сарадњи са агенцијама за избеглице и миграције УН.
Процес ће омогућити мигрантима да легално мигрирају у Европу, уколико су на списку који је одобрен од стране агенције УН и уколико су регистровани код званичника Нигера и Чада.
КИМОВЕ РАКЕТЕ ИПАК КРЕНУЛЕ НА ЈАПАН!!! Светски РАТ на помолу!
УНИШТИТЕЉИ ПЛАНЕТЕ: 2.000 руских и америчких нуклеарки могу бити лансиране сваког тренутка
Истовремено, лидери су се сложили да ће помоћи Нигеру и Чаду са контролом граница, како би се спречиле илегалне миграције.
Лидери Француске и Немачке, Емануел Макрон и Ангела Меркел, затражили су на скупу јаче, јасније мере против илеганих миграција из Африке у Европу. Немачка канцеларка Ангела Меркел рекла је да Европа има "хуманитарну одговорност" да се бори и против илегалних миграција и против кријумчарења људи који профитирају од очаја имиграната.
Према њеним речима, европске земље морају јасно да дефинишу коме је потребна хуманитарна помоћ, а ко бежи од сиромаштва. Меркел је изјавила и да би Европа требало хитно да размисли о свом систему азила, који подразумева да мигранти траже статус избеглице у првој земљи ЕУ у коју дођу.
Тај услов је оптеретио Италију и Грчку у које свакодневно пристижу чамци са избеглицама.
Седам лидера је разговарало и о сарадњи у области безбедности. Домаћин скупа, француски председник Емануел Макрон, назвао је скуп најефективнијим и далекосежним састанком о миграцијама у последњих неколико месеци, иако није прецизирао колико ће нове мере коштати.
Макрон је казао да је потребна "ефикаснија акција" против илегалних миграција и јачање напора Европе да помогне афричким земљама да побољшају своје економије и зауставе кријумчарење миграната.
Премијер либијске владе коју подржава међународна заједница, Фајез Серај, који је такође присуствовао скупу, затражио је више подршке за борбу против трговине људима и мониторинг јужне границе те земље.
Председник Чада Идрис Деби Итно и председник Нигера Махамаду Исуфу истакли су да сиромаштво тера људе да емигрирају у Европу или да се баве кријумчарењем људи.
Исуфу је навео да је важно за кријумчаре пронаћи алтернативу, попут бављења трговином или пољопривредом, како би престали са криминалним активностима.
Скупу су присуствовали и премијери Италије и Шпаније паоло Ђентилони и Маријано рахој, као и висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност Федерика Могерини.