ПУТИН ПОЦЕПАО ЕУ НА ДВА ДЕЛА: Како је "медвед који чува ћуп са медом" завадио европске лидере?
Русија је камен око кога су се сви саплели
Став литванског председника Гитанаса Науседе да се "не може поверити медведу да чува ћуп с медом" показао је дубину раскола на данас завршеном сусрету вођа ЕУ око тога да ли треба, попут САД, кренути у директан дијалог с руским председником Владимиром Путином о решавању огромних проблема невиђених од хладног рата у односима ЕУ и Русије.
Због отказа руских туриста, цене у Грчкој никад ниже! Полупансион на 10 ноћи са превозом од 330€
ГЛОБАЛНИ НЕУСПЕХ: Шеф СЗО о несташици вакцина - ситуација у сиромашнијим земљама у Африци ЗАБРИЊАВАЈУЋА
ПАНИКА У ЛОС АНЂЕЛЕСУ: Пробио заштитну ограду и јурио колима по писти, на хауби носио језиву поруку (ВИДЕО)
Иако су то у припреми самита предложили челници Немачке и Француске, Ангела Меркел и Емануел Макрон, уз кључни став да је немогуће наставити само са санкцијама према Москви "јер нема стабилности у Европи без сарадње са Русијом" и добили подршку Италије, Шпаније, Аустрије, Белгије и још неких чланица, томе су се оштро успротивиле Пољска, балтичке земље, Шведска и Холандија.
У немачко-француском предлогу је, наводи бриселски портал "Политико", јасно потегнуто и питање "руске сфере утицаја" и уз захтеве да Москва обустави непријатељске потезе према ЕУ, истакнуто да европска двадесетседморица желе да ојачају везе с Украјином, Грузијом, Молдавијом, кавкаским земљама, као и Западним Балканом, "где се Москва надмеће за утицај".
Берлин и Париз су предложили да се у закључцима самита, али се испоставило да је то изостављено, нагласи да "Европски савет подвлачи потребу јачања односа са Западним Балканом и оснажења европске перспективе региона".
Амерички портал "Радио слободна Европа" (РФЕ) подсећа да је немачка канцеларка Меркел у Бундестагу предочила да се на "руске хибридне нападе" мора у ЕУ јединствено одговорити, а то укључује и да ЕУ упливом досегне до земаља попут Украјине, Белорусије и Западног Балкана, али и да заједно делује на Путина и Русију.
"Северни блок" у ЕУ је то одбио, али је канцеларка Меркел по завршетку самита предочила да ће "бити истражени оквири у којима тај дијалог може почети".
Уз аргумент о "медведу и ћупу с медом", противници дијалога с Путином, а Москва је ставила до знања да тамо за то постоји спремност, су навели да нема никаквих знакова да би Русија могла гарантовати да ће одустати од, како је подвучено, "злоћудне политике" према Европи. Сви Европљани сматрају да Русија мора одустати од "шпијунирања, хакерских и сајбер напада, ширења дезинформација" и прихватити европске вредности поштовање демократских и људских права, како је то истакао италијански премијер Марио Драги.
Али је Драги нагласио да се у "бурној и неретко противречној расправи на самиту" испоставило да "северни блок" у ЕУ има "другачију осетљиивост" према односима с Русијом, која је "веома важна економски и политички".
Драги је, штавише, ставио до знања да се разматра да ускоро дође до сусрета Немачке, Француске, Украјине и Русије у тзв. "Нормандија формату" за решавање сукоба у Украјини и спровођења "Споразума из Минска".
У првим освртима медија у ЕУ је махом констатовано да је "дошло до раскола у ЕУ", па тако италијански дневник "Република" указује на став Пољске и балтичких земаља да треба истрајати на "тврдој политици према Путину који разуме једино силу".
Белгијски премијер Александер де Кро је рекао да се "односи с Русијом не могу свести само на економске и друге санкције", а општи је став заговорника налажења начина и тема у којима се подударају интереси Уније и Москве да "без директног, отвореног разговора то није могуће".
Шпански лист "Паис" подсећа да је последњи сусрет на врху ЕУ-Русија одржан 2014, пре руског присаједињења Крима, а да је пре тога од потписивања споразума о придруживању и сарадњи Уније с Москвом 1997, одржано 32 сусрета вођа две стране.
Чешки дневник "Хосподарске новини" сматра да је подела у ЕУ "поклон Путину на сребром тањиру...који је био релативно успешан у подривању јединства унутар Уније", док бугарски дневник "Дума" мисли да "ЕУ не сме бити талац крајње русофобије у кијевској влади, која неће да спроведе споразум из Минска...док је стара Европа схватила да Москва неће одустати од Крима и санкције нису и неће деловати ни најмање на руску политику према Украјини".
Лист немачких пословних кругова "Ханделсблат" наводи да се "газда у Кремљу ослања на изолацију Русије, удаљава се од Европе, иде у савез с Кином и за то би да криви Запад", па зато не треба дозволити да "изиграва жртву".
У закључцима данас окончаног самита ЕУ се каже да ће "бити истражени оквир и услови за дијалог с Русијом", али такође предочава и "могућност додатних мера одмазде" ако Москва истраје на "злоћудним потезима".
Канцеларка Меркел је, после свега, желела да упозори партнере у ЕУ да је "Русија озбиљан изазов", а у немачко-француском предлогу је стављано до знања да ЕУ мора бити "чврста и јединствена", али да нема друге већ да се испита како с Москвом кренути у решавање и горућих светских проблема попут климатских промена, здравствене ситуације, очувању споразума с Ираном о забрани нуклеарног наоружавања, сукоба у Сирији и Либији.