ОВО ЈЕ ЕРДОГАНОВ ПОТЕНЦИЈАЛНИ НАСЛЕДНИК: Одиграо је КЉУЧНУ улогу на почетку Путинове инвазије на Украјину, сада важи за ФАВОРИТА у пост-Ердогановој ери
Његови су дронови одиграли кључну улогу у заустављању руске инвазије на Украјину на почетку свеобухватне инвазије, а сада постоје озбиљна нагађања да би управо он могао да наследи турског председника у пост-Ердогановој ери.
Инжењер Селџук Бајрактар главни је технолошки директор војне компаније Бајкар Макина, Ердоганов зет и потенцијални нови челник Турске.
Овог викенда 63 милиона Турака бирали су градоначелнике у 81 турском граду и општини. Али, избори се нису посматрали само на локалном нивоу, зато што су то последњи Ердоганови избори, који би могли одлучивати о политичкој судбини турског председника.
Реџепу Тајипу Ердогану, наиме, за четири године истиче трећи мандат и према закону се више не сме кандидовати за председничку функцију. Иако постоје спекулације о могућој промени Устава, која би му омогућила још један мандат, сам Ердоган је рекао да је спреман да "преда штафету" следећој генерацији.
Турски вођа још би могао да се предомисли, али помни посматрачи турске политике кажу да је трка за његовог наследника већ почела. Бајрактар би могао да буде главни кандидат.
- Он је Ердоганов зет са свим исправним знањем и вештинама. Мислим да је све усмерено према Бајрактару - рекао је за Волстрит журнал Бурак Кадерџан, стручњак за турску политику и професор при Америчком морнаричком ратном колеџу.
Рођен у Истанбулу у породици инжењера, Бајрактар се одувек кретао у високим политичким круговима. Његов отац, Оздемир Бајрактар, познавао је Ердогана из времена док су заједно одрастали на обали Црног мора. Њих су двојица остали у контакту и док је Оздемир 1990-их оснивао своју фирму за аутоделове. Селџук је провео је велик део своје младости у породичној фабрици, играјући се с моделима авиона. Након студија у Истанбулу, отишао је у САД, где је на Универзитету у Пенсилванији магистрирао с радом којим је демонстрирао координацију ваздух-земља беспилотних летелица у формацијском лету. Тај је рад привукао пажњу престижног МИТ-а, који му је понудио стипендију. Тамо је истраживањем аутономног управљања беспилотним хеликоптерским суставом стекао свој други магистеријум.
При повратку у Турску, почео је да израђује прототипове дронова у породичној фабрици. У то је време Турска радила на изградњи властите, независне одбрамбене индустрије, која би могла да издржи поремећаје у ланцима снабдевања западних произвођача оружја. Бајрактаров отац је видео да би пројекти његовог сина могли да имају неку вредност и помогао му је да их тестира с турском војском.
Године 2014. Бајрактар је представио прототип за беспилотну летелицу која може да носи оружје - свој револуционарни производ ТБ2. Иако није био тако софистициран као дронови направљени у САД-у, ТБ2 је испунио своју улогу ефикасне, јефтине беспилотне летелице, која се може произвести с комерцијалним, готовим деловима, што смањује трошкове и чини одржавање приступачним за многе земље. Године 2022. Бајрактар ТБ2 постала је летелица која се највише извози у свету, а многи ју сматрају калашњиковом међу беспилотним летелицама. Бајрактарови дронови одиграли су важну улогу на почетку свеобухватне Путинове инвазије на Украјину, кад су их украјинске трупе користиле за нападе на конвоје руских оклопних возила. Највећа предност ових летелица је у томе што наносе значајну штету руској војсци уз врло мали ризик за Украјинце. Ови дронови су врло лагани, имају распон крила од 12 метара и могу носити до четири пројектила.
У време председничких избора у Турској прошле године, дронови Бајрактар постали су темељни део Ердогановог бренда, који их је представљао као симбол националног поноса. У средишту Ердоганових кампања налази се растућа одбрамбена индустрија Турске којом, како каже, жели да врати земљи статус глобалне силе.
Сам Бајрактар пропагира технонационализам који надилази секуларно-религијску поделу и због тога ужива све већу популарност међу турским становништвом. Његов имиџ инжењера и предузетника представља суптилан, али значајан одмак од Ердоганове владавине, која је ослабила турске институције и централизовала моћ око председника. Анкете показују да је турски Илон Маск, како Бајрактару често тепају његови обожаваоци, тренутно једна од најпопуларнијих јавних особа у земљи.
Нико од Ердоганове властите деце нема резиме постигнућа упоредив с Бајрактаровим. Ердоганов други зет, Берат Албајрак, није се прославио као министар финансија и био је присиљен дати оставку 2020. године.
Бајрактар је рекао да нема политичких амбиција, али такође не би одбио ако Ердоган од њега затражи да се кандидује на будућим изборима.
- Можда бих рекао да, али то ће зависити о околностима - рекао је у интервјуу за Волстрит журнал прошле јесени.
Слично је рекао и у интервјуу за турске новине.
- Моја амбиција никада није била да уђем у политику или постанем председник, већ да будем пионир турске ваздухопловне индустрије. Али ако борба за националну технологију то буде захтевала, наравно да се нећу престрашити - изјавио је почетком септембра за Газете Пенџере.
У још једној изјави од 28. септембра, поновио је своју одлучност да, ако буде потребно, уђе у политику, рекавши: - Ако људи са страним агендама покушају да подигну препреке на путу турске тежње за независношћу у војној технологији, спреман сам на све врсте борбе.
Извор: Србија Данас/Јутарњи лист