ПОЛА ЕВРОПЕ У ЛОКДАУНУ: Државе где живи највише наших људи уводе строге мере, у некима и полицијски час
Многе земље Европе имају на снази строги или деломични локдаун, у Мађарској рекордан број заражених, а Француска и Сарајево су под полицијским часом
Бројеви новозаражених коронавирусом у Европи се последњих дана додатно погоршавају. Гледамо ли целу Европу, она је сада на бројевима какве је имала пред крај јануара. Ситуација није ништа боља посматрају ли се само земље Европске уније.
БОРИС ЏОНСОН ВАКЦИНИСАН АСТРАЗЕНЕКОМ: Након примања прве дозе имао две поруке за све (ФОТО)
ОБАВЕЗАН КАРАНТИН И ЗА ВАКЦИНИСАНЕ И ОПОРАВЉЕНЕ: Због нових мутација Словачка принуђена на још оштрије мере!
ХАОС НА ИСЛАНДУ Експлодирао вулкан између Рејкјавика и аеродрома након низа земљотреса, летови обустављени, путеви затворени (ФОТО)
Хрватска задња три дана заредом бележи изнад хиљаду новозаражених. У већини је европских земаља слична ситуација, али у регији је и знатно гора од тога. Тренутно је најгора ситуација у Црној Гори и Мађарској. Затим следи Босна и Херцеговина па Словенија.
Мађарска је јуче имала рекордан број случајева и умрлих од почетка пандемије. Због погоршања епидемиолошке ситуације многе се европске земље одлучују на нове рестриктивне мере, а неки отворено говоре о трећем таласу.
Немачка премијерка Ангела Меркел изјавила је данас како та земља има експоненцијални раст, након што су о поновном експоненцијалном расту говорили из Института Роберт Кох.
- Ситуација постаје врло озбиљна. Имамо експоненцијални раст. Зато је добро да смо направили кочницу за опасност. Нажалост, мораћемо да употребимо кочницу за хитност - рекла је Меркел.
Кочница коју помиње Меркел је механизам договорен на последњем састанку почетком марта када је договорено да се лагане мере отварања укину у случају раста инциденције изнад границе од 100, чему се Немачка свакодневно приближава. Укидање тих блажих мера заправо значи повратак деломичног локдауна.
Неке савезне покрајине су већ повукле неке мере ублажавања и поново увеле ограничења код приватних контаката.
Немачка је недавно мало олабавила мере, а стручњак с Института за заразне болести Роберт Кох је рекао како је то разлог због којег се епидемиолошка ситуација у тој земљи погоршава.
- На рубу смо трећег таласа, то више није спорно. Сада смо ублажили мере, а то убрзава експоненцијални раст - рекао је епидемиолог Дирк Brocmann за немачку телевизију АРД.
Епидемиолошка ситуација у Француској није ништа боља. Они имају континуирани раст и бројке знатно више од немачких.
Због тога Париз улази у нови једномесечни локдаун заједно с још неколико регија на северу и југу земље.
Укупно ће 21 милион људи у 16 подручја Француске бити обухваћен новим локдауном. Сви послови који нису есенцијални мораће да се затворе али школе и фризери ће остати отворени.
Људима ће бити дозвољена рекреација на отвореном у кругу десет километара од њихове куће, али није им дозвољено да путују у друге делове земље, ако немају ваљан разлог. Дакле, биће то француска верзија пропусница. Француска има и полицијски час на целој територији од 19 сати до 6 ујутро.
Продавнице, ресторани и школе су још једном затворене за више од пола Италије, укључујући Рим и Милано. Људи морају да остану код куће, осим када иду на посао или излазе из куће због здравствених или неких других есенцијалних разлога.
Током три дана око Ускрса, од 3. до 5. априла, Италија се потпуно затвара, на целој својој територији
Једна од пандемијом коронавируса најпогођенијих земаља у ЕУ, Чешка, увела је још снажнији локдаун.
Нове мере укључују затварање вртића и школа за млађу децу и оне с потешкоћама. Уведена је и забрана кретања између округа и обавезно масовно тестирање за раднике у фабрика и у фирмама које остају отворене.
Наставља се и локдаун који је у Белгији на снази до 1. априла, а у Шпанији чак до раног маја.
У Белгији су забрањена сва путовања која нису нужна. Максимално једна особа сме доћи некоме у госте, и то увек иста особа, а за сусрете изван куће вреди правило од максимално четири особе.
У Шпанијије људима дозвољено да изађу само на посао, у школу, у куповину лекова или због брига за старије особе или децу. Све особе изнад шест година живота морају да носе маску у јавном превозу и у свим затвореним јавим просторима диљем земље. У многим регијама су обавезне и на отвореном.
Локалне су власти због сталног погоршавања стања одлучиле да уведу додатне мере ограничења па је тако од синоћ на снази забрана кретања од 21 сат, а од сутра се затварају сви угоститељски објекти, али продаваонице ће моћи да наставе радити уз строги надзор. Уведена је забрана окупљања више од десет особа. Ове ће мере бити на снази два недеља, односно тачно до Ускрса.
Копнени део Португала наставља с ванредним стањем, које је започело у јауару и траје до 31. марта, а уствари се ради о локдаун. Мере су врло благо попуштене 15. марта, а веће поступно отварање је планирано у априлу, ако ситуација то буде дозвољавала.
Локдаун се наставља и у Ирској. У тој земљи потпуно затварање траје још од децембра и трајаће до 5. априла.
Грчка има различите рестрикције, зависно о епидемиолошкој ситуацији у појединим регијама. У црвеним зонама, у коју спада и Атина, затворени су и фризери, а људи могу куповати само у кругу од два километра од свог дома и не смеју путовати из свог подручја. На снази је и полицијски час од 21 сат до пет ујутро, а викендом од 19 сати до 5 ујутро.
У Холандији и Данској се благо попуштају мере, али и даље је у обе земље реч о деломичном локдауну.
Мађарска и даље има строге мере, а премијер те земље Виктор Орбан рекао је да Мађарска може почети прву фазу ублажавања ограничења због коронавируса након што се цепи додатних милион грађана.
- Постоје добри изгледи да ћемо имати лето без мера ограничења - рекао је Орбан за јавни радио додајући да су болнице успеле да се носе с рекордним таласом новозаражених.