ЕВРОПА СТРАХУЈЕ ОД КАТАСТРОФАЛНИХ ПОСЛЕДИЦА ИЗБОРА У ФРАНЦУСКОЈ! Макрон би могао бити приморан да повери мандат странци која му није пријатељски наклоњена
Француски председник Емануел Макрон могао би да, након превремених парламентарних избора у тој земљи, буде приморан да челнику странке која му није пријатељски наклоњена повери мандат за формирање владе.
Бриселски сајт Политико анализирао је ситуацију у којој би Макрон био у непријатељском односу са новим премијером и навео да би константна борба либералног шефа државе с ултрадесничарским председником владе била рецепт за политичку катастрофу.
Наводи се да би либерални Макрон ускоро могао да позове Жордана Барделу, лидера ултрадесничарског Националног окупљања, да стане на чело владе. Политико оцењује да су Макронови центристи на путу да доживе тежак пораз на гласању за Националну скупштину, које је заказано у два круга - 30. јуна и 7. јула.
То значи да ће шеф Јелисејске палате морати да се окрене опозицији како би она формирала владу током остатка његовог председничког мандата, што је невољни политички брак који у Француској називају кохабитација.
Макрону мандат истиче 2027, а његово превремено напуштање функције председника морала би да изазове нека баш огромна криза у земљи. Политико подсећа да кохабитација није догађај без преседана у Француској, где је виђена три пута у модерној историји земље.
Конзервативни премијери Жак Ширак и Едуар Баладир морали су да сарађују током 80-их и 90-их година прошлог века са социјалистичким председником Франсоа Митераном, да би потом у периоди од 1997. до 2002. социјалистички премијер Лионел Жоспен био у кохабитацији са Шираком, који је тада већ био председник државе.
Наводи се да сада ситуација ипак другачија. Ти претходни невољни парови су сви припадали политичком мејнстриму, што је била чињеницфа која је била кључна за сарадњу.
Премијер са једног од екстремних полова политичког спектра гурнуо био Француску, по оцени Политика, у непознате воде. Наводи се да је ова могућност већ покренула звона за узбуну у Европској унији и ван ње.
Остале земље ЕУ страхују од катастрофалних последица по улогу Француске као глобалне стратешке силе и чланице Уније која чини језгро европског блока. Брисел би тиме изгубио једну од ретких преосталих земаља ЕУ које имају ауторитет да буду лидери на међународној сцени по разним питањима, од индустријске политике до одбране.
Покушаји довођења у ред великог дуга који има Француска или јачања подршке Украјини такође би постали само тежи уколико ултрадесничарска влада морала са Макроном да се бори за превласт над земљом.
Извор: Србија Данас/Курир/Политицо.еу