ЕВРОПА ЗАБРИНУТА - ДЕЛТА СОЈ ЋЕ УПРОПАСТИТИ ЛЕТЊУ СЕЗОНУ? Корона далеко од свог краја, стручњаци послали упозорење
На другом крају света, у Индонезији, најтеже погођеној земљи југоисточне Азије, забележен је нови рекорд од преко 21.000 дневних случајева инфкеције.
Москва је забележила највећи број умрлих од ковида-19 до сада услед ширења веома заразног делта соја, који је приморао земље широм азијско-пацифичког региона да поново уводе рестрикције док је Европа која је таман кренула да се отвара забринута да ће пандемија упропастити још једну летњу сезону.
ФДН СЛАВИ РОЂЕНДАН! Упишите или наставите студирање већ од 900 евра!
ОКСФОРДСКА СТУДИЈА ДАЛА ОДЛИЧНЕ РЕЗУЛТАТЕ: Сјајна вест за све оне који су примили "АстраЗенака" вакцину
ПИЈАНА УЧИТЕЉИЦА АЛЕКСАНДРА ИЗБОЛА КОЛЕГИНИЦУ НА СМРТ: Покачиле се око тога која је боља наставница
Вакцине су смањиле број заражених у многим добростојећим земљама па су већина земаља Европске уније као и Сједињене Америчке Државе кренуле да лабаве рестрикције, међутим стручњаци упозоравају да брзо ширење новог соја, познатог и као дупли мутант, значи да је пандемија - иако успорава глобално - далеко од свог краја, пише "Гардијана".
Светска здравствена организација је овог викенда регистровала најнижи број заражених у свету од фебруара али и упозорила да делта сој, сада присутан у 92 земље, предводи нови, смртоносни талас у земљама од Индонезије до Русије.
Након експлозије у броју заражених широм Русије, Москва је у недељу забележила рекордних 144 смрти у једном дану од ковида, што је највиша бројка од почетка пандемије.
Градоначелник Москве Сергеј Собјанин упозорио је да је "једино решење брза, масовна вакцинација". Москва је данас отворила ресторане и кафиће само за грађане који су примили вакцину, прележали ковид или имају негативан ПЦР тест.
У већини земаља Европе, у међувремену, број заражених, хоспитализованих и умрлих наставља да пада на нивое какви нису виђени од прошлог лета, а неколико влада је овог викенда додатно олабавило рестрикције док напредује вакцинација становника.
Шпанија је укинула обавезно ношење маски на отвореном, баш као и Холандија где су олабављене рестрикције за ресторане а ноћни клубови се поново отворили за госте са негативним ПЦР тестом. Белгија је додатно олабавила мере, те дозволила осам гостију за столовима ресторана и у кућама, док је Швајцарска укинула већину преосталих рестрикција.
Швајцарски министар здравља Алан Берсет верује да ће шира употреба вакцина "Фајзер/Бајонтека" и "Модерне" обезбедити довољну заштиту против делта соја. Међутим Немачка - која је потпуно вакцинисала више од 35 одсто популације док је 53 одсто примило прву вакцину - овог викенда је прогласила Португал "зоном варијанте вируса", те забранила већину улазака из ове земљу осим за немачке држављане којима је наметнула обавезни двонедељни карантин.
Овај потез - свега неколико дана пре званичног лансирања европских "дигиталних зелених сертификата" намењених да олакшају путовање за вакцинисане, негативне на ковид и опорављене - довео је до нових забринутости за летњу сезону унутар блока, указује "Гардијан".
Британски "Тајмс" пише да ће Немачка покушати да забрани британским путницима да уђу у Европску унију, без обзира да ли су вакцинисани против ковида-19 или не, те да канцеларка Ангела Меркел жели да Британију означи као "земљу од високог ризика" због велике распрострањености делта соја.
Дупли мутант, који је први пут регистрован у Индији где је оставио катастрофалне последице, сада има удео од преко 70 одсто у новим случајевима заразе у Лисабону, а 51 одсто у читавом Португалу. Нација је крајем прошле недеље наметнула строже мере, укључујући раније затварање ресторана током викенда у Лисабону и Албуфеири. До сада је потпуно вакцинисано око 30 одсто Португалаца.
Што се тиче других европских туристичких дестинација, здравствени стручњаци су рекли да ће делта сој вероватно бити доминантан у Грчкој до средине августа и упозорили да ће током лета можда бити потребни строги локални карантини у подручјима са ниском стопом вакцинације која су погођена порастом броја заражених.
Неколико шпанских региона, укључујући Каталонију, већ бележе учесталост делта соја међу зараженима од 20 одсто, а здравствене власти предвиђају да ће заразна варијанта постати доминантна за две-четири недеље.
На другом крају света, у Индонезији, најтеже погођеној земљи југоисточне Азије, забележен је нови рекорд од преко 21.000 дневних случајева инфкеције. "Гардијан" наводи да су болнице у Џакарти и другим градовима преплављене након што су милиони путовали крајем месеца Рамазана.
Слично је и у другим деловима региона. Тајланд је у недељу најавио да ће од понедељка наметнути строже контроле на ресторане, градилишта и окупљања у Бангкоку како би задржао нови талас заразе који је почео у престоници.
У суседној Малезији је премијер Мухјидин Јасин објавио да ће се национални једномесечни карантин продужити на неодређено време, док је Бангладеш рекао да ће наметнути нови карантин за читаву земљу од понедељка.
Индијски премијер Нарендра Моди ургирао је 940 милиона одраслих у земљи да се вакцинишу што је пре могуће, усред страхова у вези ширења делта соја у неким државама.
Индија мора да испоручи 10 милиона доза дневно како би остварила циљ вакцинисања свих одраслих до децембра, кажу стручњаци. Али, до сада је потпуно вакцинисано мање од шест одсто популације. Земља је у недељу регистровала преко 46.000 нових случајева и скоро 1.000 умрлих за претходна 24 сата, саопштило је Министарство здравља.
У Аустралији су затворени ресторани и кафићи а власти су због новог епидемијског таласа биле принуђене да уведу двонедељни карантин за пет милиона људи у Сиднеју након што је детектовано преко 110 случајева заразе откако је један возач са аеродроме тестиран позитивно на делта сој средином јуна.
Рестриктивне мере поново ступају на снагу и за друге делове земље. Ројтерс наводи да је 18 од укупно 25 милиона Аустралијанаца, односно 70 одсто популације под неким обликом антиепидемиолошких рестрикција у готово свим деловима земље.
Северни град Дарвин отпочео је свој одвојени, 48-часовни карантин у недељу након избијања заразе у удаљеном руднику злата који је један званичник описао као “највећу претњу од почетка кризе”.
Након "више епидемија" код свог суседа, Нови Зеланд је објавио ванредну, тродневну суспензију путног коридора са Аустралијом који је био ослобођен карантина.
Чак су и земље са успешном стопом вакцинације упале у потешкоће због делта соја. Израел који тек што је укинуо обавезу ношења маски у затвореним јавним објектима пре око две недеље, поново ју је увео након налета нових случајева заразе повезаних са делта сојем.
"Гардијан" наводи да је у подручјима света у којима је вакцинација била минимална ширење делта соја алармантно – широм читаве Африке број случајева заразе скочио је за 25 одсто током прошле недеље, а најгоре је погођена Јужна Африка, која је у суботу упозорила да је "у експоненцијалној фази" пандемије.