БРИТАНЦИ СЕ ОСЕЋАЈУ ИЗНЕВЕРЕНО? На граници са ЕУ сачекало их право изненађење, нису могли тек тако да прођу
Забележени први случајеви кршења постигнутог договора
Гранична полиција појединих земаља ЕУ почела је да печатира пасоше држављана Велике Британије, иако би према споразуму о повлачењу Велике Британије из ЕУ Британци који раде у Унији требало да пролазе без печатирања и само уз радну картицу.
"ЕСКИМСКИ КАФИЋ" ЈЕ ХИТ НА ИНТЕРНЕТУ: Скијаши су одушевљени, власник га је направио за 15 дана (ФОТО/ВИДЕО)
ЗЕМЉОТРЕС ЈАЧИНЕ 5.5 РИХТЕРА ПОГОДИО ПАНАМУ: Цела држава се затресла (ФОТО)
СТИГЛИ НАЈНОВИЈИ РЕЗУЛТАТИ ИСПИТИВАЊА ВАКЦИНА: Потпуно ново светло на Фајзерово и Модернино цепиво
Међутим, према сазнањима бриселског портала Политико, у најмање пет случајева дошло је до кршења тог договора, у Француској, Немачкој и Холандији, када су погранични званичници инсистирали да лупе печат у пасоше британских држављана.
Како се наводи, овај проблем би могао да доведе у питање право грађана Британије да остану у шенгенском простору након три месеца колико је дозвољено грађанима изван Шенгена да бораве у Унији.
Британски држављанин Ден Присли, који има боравишну дозволу у Холандији и вратио се у ту земљу 10. јануара, успео је да убеди царинике да му не лупе печат у пасош након што им је показао дозволу и извод из Споразума који се односи на то.
Слично се догодило и његовом земљаку који се авионом враћао у Амстердам из Бирмингема, који је такође након расправе убедио царинике да га пусте у земљу без печата.
Копредседавајућа групе Британаца у Европи Фиона Годфрај рекла је да је то питање постало широко распрострањено откако се прелазни рок за Брегзит завршио 31. децембра и да заједно са ограничењима путовања због пандемије корона вируса, чини искуство преласка шенгенске границе ноћном мором.
- Грађанима Велике Британије тражи се да докажу да су обухваћени Споразумом о повлачењу, иако је у земљама тек почела имплементација и иако још нису добили карту која је доказ о боравишту. Због тога они морају да носе брдо докумената како би доказали да имају неопходне дозволе - рекла је Годфрај.
Британци који живе у Европи позивају земље ЕУ да обезбеде потпуну обавештеност граничне полиције о Споразуму и њиховим правима за улазак, рекла је она.
Са друге стране рок за држављане ЕУ са пребивалиштем у Великој Британији да поднесу захтев за такав статус је 30. јун, па многи не поседују такву документацију, а гранични службеници та документа не би ни требало да им траже до тог датума.