BRITANCI SE OSEĆAJU IZNEVERENO? Na granici sa EU sačekalo ih pravo iznenađenje, nisu mogli tek tako da prođu
Zabeleženi prvi slučajevi kršenja postignutog dogovora
Granična policija pojedinih zemalja EU počela je da pečatira pasoše državljana Velike Britanije, iako bi prema sporazumu o povlačenju Velike Britanije iz EU Britanci koji rade u Uniji trebalo da prolaze bez pečatiranja i samo uz radnu karticu.
"ESKIMSKI KAFIĆ" JE HIT NA INTERNETU: Skijaši su oduševljeni, vlasnik ga je napravio za 15 dana (FOTO/VIDEO)
ZEMLJOTRES JAČINE 5.5 RIHTERA POGODIO PANAMU: Cela država se zatresla (FOTO)
STIGLI NAJNOVIJI REZULTATI ISPITIVANJA VAKCINA: Potpuno novo svetlo na Fajzerovo i Modernino cepivo
Međutim, prema saznanjima briselskog portala Politiko, u najmanje pet slučajeva došlo je do kršenja tog dogovora, u Francuskoj, Nemačkoj i Holandiji, kada su pogranični zvaničnici insistirali da lupe pečat u pasoše britanskih državljana.
Kako se navodi, ovaj problem bi mogao da dovede u pitanje pravo građana Britanije da ostanu u šengenskom prostoru nakon tri meseca koliko je dozvoljeno građanima izvan Šengena da borave u Uniji.
Britanski državljanin Den Prisli, koji ima boravišnu dozvolu u Holandiji i vratio se u tu zemlju 10. januara, uspeo je da ubedi carinike da mu ne lupe pečat u pasoš nakon što im je pokazao dozvolu i izvod iz Sporazuma koji se odnosi na to.
Slično se dogodilo i njegovom zemljaku koji se avionom vraćao u Amsterdam iz Birmingema, koji je takođe nakon rasprave ubedio carinike da ga puste u zemlju bez pečata.
Kopredsedavajuća grupe Britanaca u Evropi Fiona Godfraj rekla je da je to pitanje postalo široko rasprostranjeno otkako se prelazni rok za Bregzit završio 31. decembra i da zajedno sa ograničenjima putovanja zbog pandemije korona virusa, čini iskustvo prelaska šengenske granice noćnom morom.
- Građanima Velike Britanije traži se da dokažu da su obuhvaćeni Sporazumom o povlačenju, iako je u zemljama tek počela implementacija i iako još nisu dobili kartu koja je dokaz o boravištu. Zbog toga oni moraju da nose brdo dokumenata kako bi dokazali da imaju neophodne dozvole - rekla je Godfraj.
Britanci koji žive u Evropi pozivaju zemlje EU da obezbede potpunu obaveštenost granične policije o Sporazumu i njihovim pravima za ulazak, rekla je ona.
Sa druge strane rok za državljane EU sa prebivalištem u Velikoj Britaniji da podnesu zahtev za takav status je 30. jun, pa mnogi ne poseduju takvu dokumentaciju, a granični službenici ta dokumenta ne bi ni trebalo da im traže do tog datuma.