"НИСМО ОВО ОЧЕКИВАЛИ" Европски војни аналитичари у ШОКУ - Русија НАДМАШИЛА СВЕ ПРОГНОЗЕ! (ФОТО)
Руска производња обара рекорде
Док се Украјина бори с несташицом муниције, оружја и опреме за своју обрану, Русија је у последње две године значајно повећала своју индустријску производњу и надмашила оно што су многи западни војни аналитичари предвиђали кад је Владимир Путин покренуо специјалну војну операцију.
![tenk](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2024/02/17/mixcollage-17-feb-2024-09-06-am-8785.jpg?itok=6VahmbMT)
ВЕЛИКА ПОБЕДА РУСИЈЕ: Ова земља рекла је "НЕ" Американцима! НЕЋЕ СЛАТИ НАОРУЖАЊЕ!
![FBI](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/05/24/stoodtrf.jpeg?itok=x42bjnCx)
ШПИЈУНСКА АФЕРА ТРЕСЕ АМЕРИКУ: Обавештајац ПРИЗНАО да је узимао НОВАЦ од Албанца!
![Deca](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/323642/profimedia-0341485960.jpg?itok=A2rrGs7w)
СВЕТЛАНА УПАЛА У РЕКУ И УДАВИЛА СЕ: Супруг остао сам са четворо деце: "ЋЕРКИ КАЖЕМ ДА НАС МАМА ГЛЕДА СА НЕБА"
Укупна потрошња порасла је на процењених 7,5 посто руског БДП-а, ланци снабдевања преобликовани су да обезбеде важне сировине и избегну санкције, а творнице које производе муницију, возила и опрему раде дан и ноћ, често у обавезним 12-сатним сменама и с двоструким прековременим сатима - све како би се одржао руски ратни строј.
Та је трансформација рат ставила у средиште руске економије. Путин је овог месеца рекао да је створено 520.000 нових радних места у војној индустрији, која сада запошљава око 3,5 милиона руских грађана. Инжињери и заваривачи у руским фабрикама сада зарађују више него бројни високо образовани запослени, попут адвоката и менаџера, показала је анализа података о руском раду коју је у новембру направио часопис Москва Тајмс.
Путин је у четвртак посетио Уралвагонзавод, највећег руског произвођача тенкова, чији су се радници похвалили да су међу првима који су покренули даноноћну производњу. Руски председник је обећао да обезбеди додатна средства како би у погону запослили додатних 1.500 квалификованих радника.
И док рат у Украјини улази у своју трећу годину, огромна руска улагања у војску, за која се процењује да ће ове године по уделу БДП-а бити највећа од доба Совјетског савеза, забринула су европске ратне планере који кажу како је НАТО јако подценио способност Русије да води дуготрајни рат.
- Тачка у којој ће се Русија сломити још није ни на видику - каже Марк Рисик, заменик директора одељења за планирање политика у Министарству обране Естоније.
- Око трећине њиховог националног буџета одлази на војну производњу и на рат у Украјини. Но не знамо кад ће то осетити руско друштво. Зато је прави изазов проценити кад ће то престати - навео је Рисик.
Један од кључних показатеља у артиљеријском рату је домаћа производња граната, за коју стручњаци процењују да је између 2,5 и 5 милиона комада годишње. Рисик каже да су трендови забрињавајући, наглашавајући да би производња могла да премаши 4 милиона комада граната годишње. Увоз више од милион граната из Северне Кореје и стратешко гомилање милиона граната осигурали су Русији добро залеђе.
Иако тај силан број можда неће Русији осигурати капацитет потребан за значајне територијалне добитке у 2024. или 2025. години, то Украјину ставља у неповољан положај на бојном пољу где Русија има двоструку или троструку предност у артиљеријској ватри.
- То је много више него смо претпостављали - казао је Рисик о руској војној производњи.
Лукаво планирање
Велик део тога је резултат рада руског војно-индустријског комплекса, великог гиганта од готово 6.000 фабрика, од којих су тек ретке доносиле добит пре рата. Али оно што им је недостајало у погледу делотворносри, надокнадили су резервним капацитетима и флексибилношћу кад је руска влада изненада повећала војну производњу 2022. године.
Ричард Коноли, стручњак за руску војску и привреду назвао је то "економијом калашњикова", и додао да је "прилично несофистицирана, али издржљива, изграђена за широку употребу, посебно током сукоба".
- Руси то плаћају годинама. Субвенционирали су обрамбену индустрију и многи би рекли да су узалуд трошили новац. Дакле, то је било економски нерационално до 2022., а онда се одједном показало да је то било врло лукаво планирање - каже Коноли.
То се значајно разликује од западних, посебно европских произвођача оружја, који опште воде прекограничне операције дизајниране за максимизирање профита дионичарима.
Русија може да управља својом војном индустријом како јој драго, прерасподелом особља, повећањем прорачуна и прихватањем великих наруџби на ад хоц основи. Русија ће имати потешкоћа с набавом компоненти за сложеније оружје попут пројектила, особито ако се санкције буду проводиле строже.
Али за сада је успела наставити с испоруком балистичких пројектила Искандер и крстарећих пројектила Кх-101.
Почетком 2023. руска влада пренела је више од десетак фабрика, укључујући неколико творница барута, у државни конгломерат Ростек како би модернизовала и поједноставнила производњу топничких граната и других кључних елемената, попут војних возила.
Експанзија средње класе
У регионима широм Русије та врста новца може бити трансформативна.
- Рат је довео до прерасподеле богатства без преседана, при чему су сиромашније класе профитирале од државне потрошње на војно-индустријски комплекс - рекао је Денис Волков, директор Левада центра, фабрике за испитивање јавног мнења и социолошка истраживања у Москви. ж
- Радници у војним фабрикама и породице војника који се боре у Украјини одједном имају много више новца за трошење. Њихови су приходи драматично порасли.
Истраживање Левада центра показало је да се 5 до 6 одсто оних који раније нису имали новца за куповину уређаја попут фрижидера, сада примакнуло средњој класи.
Русија ће то повећање војне потрошње сљедеће године платити 11 билијуна рубаља (око 95 милијарди евра), што је повећање од 70 посто, чиме ће надмашити социјална давања по први пут од совјетске ере. Путин истовремено покушава да финансира рат, одржи потрошњу за социјалу и избегне инфлацију.
Србија Данас/Јутарњи лист