ЕВРОПСКИ НЕОНАЦИСТИ ХАРАЈУ БРАЗИЛОМ: Батаљон "Азов" није шала!
Последњих година све већи проблем у Бразилу представљају локални неонацисти који су мета врбовања неонациста из Украјине и других држава Источне Европе.
Бразилски неонацисти нису шала.
Ултрадесничари живе на југу, који је због сличне климе био дестинација европских колониста из Немачке, Пољске, Украјине итд. У оквиру операције Азов ухапшени су бразилски неонацисти који су се већ налазили на потерницама бразилске полиције због почињених кривичних дела.
ЕПИЛОГ МОЋНЕ "ГАСНЕ ПРИНЦЕЗЕ": Јулија Тимошенко, звезда падалица украјинске револуције
Почетком 2016. године, полиција једне од бразилских савезних држава — Рио Гранде до Сул, добила је информацију о Украјинцима у Бразилу који се баве врбовањем локалних неонациста за специјалан одред Азов.
У разговору за Спутњик, један од шефова истраге Пауло Сезар Жардим из града Порто Алегре каже да су хапшења, осим у престоници савезне државе, изведена у још седам других градова.
Жардим додаје да њихово одељење за борбу против неонацистичких покрета у граду Порто Алегре постоји још од 2000. године.
- Тада сам био директор градске управе полиције. Када су ми се обратили активисти локалне организације за борбу против неонацизма, искрено нисам могао да верујем. Помислио сам да то није могуће, јер је Бразил земља фудбала и карневала. Али, ипак сам озбиљно схватио молбу и основао одељење - каже Пауло Сезар Жардим.
Саговорник Спутњика каже да су установили постојање различитих неонацистичких група и покрета.
ЧЕРЧИЛОВ ТАЈНИ ОДРЕД СМРТИ: Ратници на дрогама убијали луком и стрелом!
Од 2000. године спроведено је много хапшења, више од 50 особа је било осуђено, покренути су бројни кривични поступци. Неки случајеви су били процесирани на вишим судским инстанцама, јер се сумњало на убиства.
Током операције „Азов“, коју је покренула бразилска полиција, конфисковани су компјутери, документа и нацистичка пропаганда.
- Пре десет месеци смо добили информацију да су одређени људи из Украјине и других држава Источне Европе дошли овде би како врбовали чланове неонацистичких група за батаљон Азов и како би им помогли да отпутују у Украјину, односно у Донбас. Многи су били приведени. Али, исто тако многи су пуштени на слободу, јер према бразилским законима они могу бити ухапшени само ако буду ухваћени током вршења кривичног дела или са судским налогом - објашњава Жардим.
Овај бразилски полицајац каже да се он у свом послу руководи изреком „боље спречити него лечити“ и зато се он као шеф одељења за борбу против неонацистичких покрета труди да спречи кривична дела пре него што се она догоде. Уз такав приступ, са колегама је успео да спречи десетак акција неонациста. Пауло Сезар Жардим додаје да су у оквиру операције Азов били ухапшени бразилски неонацисти који су полицији већ били познати и налазили се на потерницама због почињених других кривичних дела.