ФЕНОМЕН! Земља је 11. октобра ЗВОНИЛА 20 минута, НАУЧНИЦИ НЕМАЈУ ОБЈАШЊЕЊЕ - Да ли сте осетили?
Мистерија
Необична појава погодила је земљу 11. октобра и збунила све људе - мерни инструменти су "ухватили" необјашњиве сеизмичке таласе који су настали са локације удаљене око 24 километара од обале једног француског острва између Африке и Мадагаскара.
Најчудније у свему је била чињеница да се није радило о земљотресу, уствари научници немају појма шта се тачно догодило. Је ли то био метеор?
ДА ЛИ ОВАКО ИЗГЛЕДА СМАК СВЕТА? Дан се у ТРЕНУТКУ претворио у НОЋ, ветрови донели ПОТПУНИ МРАК (ВИДЕО)
ТОРНАДО НА ФЛОРИДИ: Оштећене куће и школе! (ВИДЕО)
НАТО спрема РАТ у СРЦУ ЕВРОПЕ! Док сви гледају у СИРИЈУ, алијанса вежба НАПАД НА РУСИЈУ (ФОТО)
Подземни вулкан? Тајни нуклеарни тест? Ванземаљци? Једно је сигурно - чини се да нико нема одговор. Таласи које су регистровали сеизмички апарати долазили су с обала острва "Mayotte", а убрзо након тога огласили су се и сеизмички сензори у Замбији, Кенији и Етиопији који су забележили то исто.
Чињеница да су и они забиежили сеизмичку активност у почетку није изгледало чудно, али је сеизмички талас убрзо наставио да путује све док га на крају нису "покупили" и научници у Чилеу, Канади, Новом Зеланду, па и Хавајима удаљеним отприлике 17 хиљада километара. Ствари постају још чудније, јер је тајанствени феномен узроковао да наша планета звони попут масивног звона током пуних 20 минута, а док се то све збивало ниједан човек није осетио ништа необично. То је једна од најмистериознијих ствари која се могла догодити, остављајући стручњаке збуњенима. Горан Екстром, сеизмолог са Универзитета у Колумбији, објаснио је да док је наша планета звонила попут звона, таласи су одржавали монотоне ниске фреквенције.
Обично кад се догоде земљотреси, научници "покупе" импулсе препознатљивих сеизмичких таласа који зраче према споља од места где се догодио потрес.
На месту извора земљотреса настаје пукотина.
Најчуднија ствар феномена који се догодио 11. октобра јесте да нису детектовани примарни или секундарни таласи. Све што проналазачи регистровали били су дубоки, резонантни површински таласи. Још је необичнија чињеница да површински таласи нису ни тутњали као што то обично чини површински талас земљотреса , а уместо тога проналазачи су регистровали малтене музичку фреквенцију.
Прво, постоје такозвани примарни таласи или П таласи који су најбржа врста сеизмичког таласа. Ова врста сигнала прва је која стиже у сеизмичку станицу и тако истраживачи сазнају све о интензитету земљотреса. Такозвани П-талас креће се кроз чврсту стену и течност.
Након што опазе П-таласе, научници обично откривају "секундарни талас." Секундарни таласи помичу честице горе и доле. Ови таласи су други најбрже путујући сеизмички таласи које уочавају сеизмолози.
Затим, проналазачи идентификују такозване површинске таласе. Ове врсте таласа путују само кроз Земљину кору. Површински таласи су нижих фреквенција од телесних таласа и лако се разликују на сеизмограму. Како објашњавају стручњаци, површински таласи су готово у потпуности одговорни за штету и уништење повезане с потресима.