Газа на ивици тоталне глади: Уједињене нације издају аларм – израелска војна операција изазвала хаос у снабдевању, милиони људи без хране и воде!
Северу појаса Газе прети глад због интензивирања операција израелске војске и готово потпуног престанка пружања помоћи у храни, наводи се данас у извештају УН.
Према најновијим извештајима међународних хуманитарних организација, Појас Газе се суочава с драматичном хуманитарном кризом која би могла довести до масовне глади. Извештај упозорава да је „непосредна и велика вероватноћа“ да су прагови глади већ пређени или ће бити у врло блиској будућности, услед погоршања ситуације у овом региону. Ситуација је постала још гора након ескалације сукоба између израелских снага и палестинског исламистичког покрета Хамас.
У извештају се наводи да је тренутно стање у Гази толико озбиљно да би се могло рећи да је дошло до катастрофалног повећања броја људи који су у опасности од смрти услед глади.
Према претходним проценама, чак 345.000 људи у Појасу Газе суочиће се с глади на катастрофалном нивоу између новембра 2023. и априла 2025. године, што представља око 16 одсто становништва Газе. Стручњаци истичу да ће број погођених грађана само расти ако се ситуација не стабилизује, јер већ сада огромни делови Газе имају озбиљан недостатак хране и основних животних потрепштина.
Сукоби у Гази постали су још интензивнији од почетка велике израелске војне операције у северним деловима Појаса Газе, која је започела прошлог месеца. Израелске снаге су покренуле операцију с циљем да осујете Хамас у реформисању својих борбених јединица и спрече даље ширење насиља. Ове борбе имају директне последице на цивиле, јер је инфраструктура уништена, а многи људи су приморани да беже из својих домова, што додатно отежава приступ храни, води и основним условима за живот.
Међународне организације попут УН-а и Црвеног крста упозоравају да су хуманитарни коридори неопходни како би се омогућила испорука помоћи, јер је блокада и бомбардовање подручја уништило многе путеве, а снабдевање храном и лековима готово је потпуно обустављено. За велики број људи који живе у Појасу Газе, последице ове хуманитарне кризе могле би бити фаталне ако међународна помоћ не стигне на време.
Хуманитарне организације такође истичу да ће, уколико се стање погорша, здравствени систем у Гази бити потпуно урушен, што значи да ће многи људи бити изложени опасности од болести и дехидрације, док ће приступ лековима и санитацији бити минималан. Све ово указује на могуће даље погоршање животних услова, јер су многе болнице и здравствене установе већ претрпене, док нема довољно ресурса да се обезбеди основна здравствена заштита за велики број оболелих.
С обзиром на тренутне околности, најновији извештаји указују на потребу за хитним међународним ангажманом како би се спречила још већа хуманитарна катастрофа и смањио број жртава.