ГДЕ СЕ ЗАПУТИО Џулијан Ансаж по изласку из ЗАТВОРА? Оптужен за шпијунажу, а сада уз помоћ овог ДОГОВОРА хода слободно! (ВИДЕО)
Оснивач Викиликса Џулијан Асанж пуштен је из затвора у Великој Британији уз кауцију и кренуо је у своју домовину - у Аустралију. Асанж је пуштен из затвора у понедељак након што се његова дванаестогодишња битка против екстрадиције у САД завршила договором да потпише споразум о признању кривице.
Он је последњих пет година био у затвору у Великој Британији, а пре тога је готово седам година провео у амбасади Еквадора у Лондону, покушавајући да избегне хапшење које је могло да га доведе до доживотне робије.
Споразум о признању кривице затвара дуготрајну правну сагу, омогућавајући Асанжу да избегне затвор у САД и да се врати у Аустралију као слободан човек – али не док се не појави пред судом на удаљеној америчкој територији у Пацифику.
У овом тренутку је познато да се Асанж укрцао у авион у Лондону, на Стансенду, а након што је пуштен из затвора уз кауцију. Из компаније Викиликс су на платформи написали да је Асанж слободан.
- Напустио је затвор Белмарш у јутарњим сатима 24. јуна, након што је у њему провео 1.901 дан - наводи се.
Према условима споразума, тужиоци америчког Министарства правде ће тражити казну од 62 месеца – што је једнако времену које је Асанж провео у затвору у Уједињеном Краљевству док се борио против екстрадиције. Овај споразум би требало да омогући Асанжу да се одмах врати у Аустралију. Ипак, чека се да споразум одобри савезни судија.
Пошто је Асанж одбио да крочи у континентални део САД да би се изјаснио о кривици, судија ће одржати саслушање и изрицање пресуде у среду на Сајпану, на Северним Маријанским острвима, наводи се у саопштењу тужилаштва.
Ланац пацифичких острва је територија САД око 6.000 километара западно од Хаваја, а амерички федерални окружни суд се налази у главном граду Сајпану. Острва су такође ближа Аустралији, где је Асанж држављанин и где се се очекује да ће се вратити после рочишта.
Шта је Асанж урадио?
Америчке власти су тражиле Асанжа због оптужби за шпијунажу у вези са објављивањем стотина хиљада осетљивих војних и владиних докумената које је доставила бивша аналитичарка војне обавештајне службе Челси Менинг 2010. и 2011. године.
САД су оптужиле Асанжа да је угрозио животе поверљивих извора објављивањем нефилтрираних информација и годинама су тражили његово изручење. Он се суочио са 18 оптужби за своју наводну улогу у том случају и суочио се са максималном затворском казном до 175 година. Британске власти су тражиле уверавања од САД да он неће добити смртну казну.
Из Таунсвила, у источном Квинсленду, Асанж је покренуо Викиликс 2006. године као онлајн платформу на којој би се обљављивао анонимно достављени материјал, укључујући оперативни приручник америчке војске за логор у заливу Гвантанамо и интерне документе Сајентолошке цркве.
Године 2010. Викиликс је привукао глобалну пажњу када је објавио видео на којем је наводно приказан смртоносни амерички хеликоптерски напад у Ираку 2007. године.
Убрзо након тога, Викиликс је објавио хиљаде поверљивих америчких војних докумената који се односе на ратове у Ираку и Авганистану, као и низ дипломатских депеша. Асанж је раније за CNN описао документе као "убедљиве доказе о ратним злочинима" које су починиле коалиције предвођене САД и снаге ирачке владе.
Извор: Србија Данас/Телеграф/И.Н.