ГОДИШЊИЦА НУКЛЕАРНЕ КАТАСТРОФЕ: Експлозија у Чернобиљу оставила ФАТАЛНЕ ПОСЛЕДИЦЕ по остатак света и променила животе многих
Катастрофа је утицала на читав свет.
На данашњи дан, 26. априла 1986. године у чернобиљској нуклеарној електрани експлодирао је реактор број 4, и радиоактивни материјал избачен је високо у небо, што је изазвало огромну штету на свим пољима.
Иако је оближњи град Припјат евакуисан наредног дана, два милиона становника Кијева није обавештено упркос опасности. Остатак света за катастрофу је сазнао тек након што је у Шведској откривено појачано радиоактивно зрачење.
Катастрофа се догодила током тестирања могућности парне турбине да напаја пумпе за напојну воду у случају нужде, односно уколико истовремено дође до прекида напајања и пуцања цеви за расхладну течност.
Након случајног пада снаге реактора на скоро нулу, оператери су поново покренули реактор припремајући се за тест турбине са забрањеном конфигурацијом контролне шипке. Након успешног завршетка теста, реактор је затим затворен ради одржавања. Због разних фактора, ова акција је резултирала ударом струје у бази реактора који је довео до пуцања компоненти реактора и губитка расхладне течности што је довело до експлозија и топљења. Потом је уследио пожар у језгру реактора који је трајао до 4. маја 1986. године, током којег је дошло до ширења радиоактивности по СССР-у и Европи.
Последице катастрофалне
Треба истаћи да Светска здравствена организација процењује да је око 30.000 смртних случајева повезано са овом катастрофом, док је више од седам милиона људи било изложено радијацији након инцидента.
Прва жртва Чернобиља био је Валериј Кодемчук, радник који је пратио рад водених пумпи. У нуклеарној електрани је почео да ради у септембру 1973. године, а у ноћи 26. априла 1986. био је у једној од машинских просторија главне циркулационе пумпе у згради Реактора 4.
Отприлике у 1:23 часова по московском времену у реактору су се догодиле две снажне експлозије. Верује се да је Кодемчук погинуо одмах када је експлодирао реактор.
Његово тело никад није пронађено.
Катастрофа утицала на читав свет
Радиоактивна пришина из Чернобиља стигла је све до севера и Запада Европе, а наводно чак и до источног дела САД. Ова експлозија ослободила је најмање 400 пута више радиоактивних падавина од бомбе коју су Сједињене Државе бациле на Хирошиму 1945. године.
Град Припјат, у којем су углавном живели радници нуклеарне електране са породицама, постао је град духова преко ноћи. Процене су да ће бити потребно да прође више од 3.000 година да би Припјат поново био безбедан за живот и становање.
Радијација осакатила природу
Наводно постоје студије да птице које су у околини Чернобиља имају мањи мозак од оних које живе у подручјима која нису погођена радијацијом. Такође, дрвеће око Чернобиља расте спорије него у другим деловима планете, а наводно је примећен мањи број паукова и других инсеката. Код животиња, које се налазе ван зоне искључења примећени су веома опасни нивои радијације.
Чувена Црвена шума
Након катастрофе у Чернобиљу, шума која окружује електрану је уништена и понела је назив "Црвена шума" и то због црвенкасто-браон боје борова, који су се исушили након апсорпције високог нивоа зрачења. Ово место остаје једно од најзагађенијих подручја у свету и дан данас.
Присиљавали жене на абортусе?
Круже приче и да су совјетске власти приморале на хиљаде трудница, које су живеле у кругу од 20 километара око електране, да прекину трудноћу.
Слоново стопало
У срцу озлоглашене Зоне искључења налази се и смртоносни радиоактивни објекат који наводно убија за неколико минута. Због свог бизарног облика назван је “Слоново стопало”.
Реч је о маси токсичног материјала од веома опасног коријума.
Спасилачке службе откриле су “Слоново стопало” у мрачној комори, а верује се да је материјал исцурео из реактора и завршио на заштитном поду.
Према очитавањима, маса и данас емитује довољно зрачења које убија за 300 секунди. Ако би дошло до оваквог контакта последице би биле унутрашње крварење, грчеви, неконтролисано повраћање, дијареја и сасвим сигурно болна смрт.
Извор: Србија Данас/Телеграф