ХЛАДНИ РАТ на помолу: Познато шта се крије иза одлуке Вашингтона да прекине нуклеарни споразум са Москвом
Споразуму о нуклеарном наоружању средњег домета између Сједињених Држава и Русије после више од три деценије прети крај након изјаве председника САД Доналда Трампа о његовом напуштању због руског кршења ограничења о броју његових услова.
Руским званичницима детаље ће највероватније током боравка у Москви изнети саветник за националну безбедност Џон Болтон, али званична Москва већ је изјавила да се противи овом потезу и види га као ултиматум.
ЛАЗАНСКИ ЖЕСТОКО СПУСТИО АМЕРЕ: Јел ваша Шеста флота наоружана крофнама!? Са џемом! (ВИДЕО)
- Русија, која је више пута одбацивала оптужбе за кршење спореазума из времена Совјетског савеза, очекује "значајна објашњења" од Болтона када буде у Москви - изјавио је заменик министра иностраних послова Сергеј Ријабков.
Светски медији анализирају разлоге за Трампов потез, али и последице до којих може довести евентуално укидање Споразума о уништењу ракета средњег и краћег домета (ИНФ) из 1987. године којим се забрањује производња, тестирање и распоређивање нуклеарних и конвенционалних ракета домета од 500 до 5.500 километара, пише Радио Слободна Европа.
Крај споразума из хладног рата?
Агенција Блумберг, уз оцену да је реч о споразуму који се сматра обележјем Хладног рата, каже да су министри одбране НАТО-а овог месеца разговарали о забринутости због руског развијања балистичке ракете средњег домета.
Лавров о иступању САД из Споразума о ликвидацији ракета: Свака акција имаће своју реакцију
- Америчка амбасадорка у НАТО-у Кај Бејли Хачисон изјавила је да би руско неиспуњавање споразума утицало на способности Сједињених Држава да заштите интересе америчких и европских савезника - преноси Блумберг и оцењује да је НАТО заслужан за Споразум о нукеларним снагама средњег домета, кроз кључну улогу у обезбеђивању безбедности у току 30 година и окончавањем ширења нуклеарних ракета средњег домета на копну.
Блумберг наводи и да је Трампова претња проузроковала нереде у Немачкој, месту масовних протеста у осамдесетим годинама против постављања америчких нуклеарних ракета средњег домета ради супротстављања претњама од совјетских ракетних система SS-20.
На крају текста се наводи да би се Трамп и руски председник Владимир Путин могли састати следећег месеца у Паризу током обележавања 100 година од краја Првог светског рата, или на самиту Групе 20 у Буенос Ајресу који почиње 30. новембра.
Зашто сада?
Трампова администрација је више пута рекла да је Русија прекршила уговор и указивала на своје претходнике у администрацији бившег председника Барака Обаме који су оптуживали Русију да крши услове споразума, пише CNN и додаје:
- Међутим, тек недавно је НАТО званично потврдио да су активности Русије представљале повреду споразума… Неуспех Москве да се придржава споразума усвојен је и у најновијем прегледу нуклеарних снага који је у фебруару објавио Одсек одбране, а у којем стоји да Русија "наставља да крши низ уговора и обавеза о контроли наоружања".
Меркел ОДЛУЧНА: Без извоза оружја Саудијској Арабији док се не расветли убиство новинара
Када је реч о безбедности САД, CNN наводи да би повлачење из споразума могло да изазове сличну трку у наоружању широм Европе сличну оној која се догодила пре него што је споразум потписан почетком 1980-их.
- Не мислим да смо тренутно на нивоу да ако се извучемо из уговора, морамо некако направити бункер у дворишту - рекао је бивши портпарол Стејт дипартмента Џон Кирби за CNN.
У тексту се додаје и да званичници Трампове администрације сматрају да је споразум ставио САД у неповољан положај, јер се Кина не суочава ни са каквим ограничењима за развој нуклеарних пројектила средњег домета у Пацифику и не дозвољава САД да развијају ново оружје.
Ко стоји иза одлуке?
Гардијан подсећа да је у петак објавио да је Трампов саветник за националну безбедност Џон Болтон, дугогодишњи противник уговора о контроли наоружања, погурао америчко повлачење из споразума.
- Болтон и главни саветник за контролу наоружања у Већу за националну безбедност Тим Морисон такође се противе проширењу још једног главног стуба контроле наоружања, Споразума о новом старту са Русијом из 2010. године, који је ограничио број распоређених стратешких бојних глава за било коју страну на 1.550. Тај споразум, који су потписали Барак Обама и Дмитриј Медведев, тадашњи председник Русије, истиче 2021. године.
- Ово је најтежа криза око контроле нуклеарног оружја од осамдесетих година - рекао је Малколм Челмерс, заменик генералног директора Краљевског института уједињених служби (РУСИ).
Џефри Левис, директор програма за ограничење наоружања источне Азије у Middleburi институту за међународне студије у Монтереју, је рекао: "Ово је огромна грешка. Русија је прекршила уговор, а Трамп преузима кривицу."
“Значајан губитак”
Забринутост око војног развоја Русије и распоређивању ракетног система који крши ИНФ споразум изједа Трампову администрацију, наводи BBC-ijev Џонатан Маркус и додаје да одлука председника да одступи од споразума означава значајно назадовање у контроли нуклеарног оружја.
Трамп се спрема за разговор са саудијским принцем: О убиству новинара Кашогија тек после сусрета
- Многи стручњаци верују да би се преговори требало наставити са покушајима да се Руси врате поштовању споразума. То јест, они страхују, да је то део ширег распада читавог система уговора о контроли наоружања који је помогао у сузбијању стратешке конкуренције током Хладног рата - истиче Маркус, и наводи да су многи други фактори утицали на Трампову одлуку:
- Ово је билатерални споразум између Вашингтона и Москве. Кина је била слободна да развија и користи нуклеарне ракете средњег домета. Неки у Трамповој администрацији сматрају да их ИНФ уговор ставља у све неповољнији положај у њиховом стратешком ривалству са Пекингом.
BBC подсећа и да САД инсистира на томе да су Руси, у супротности са овим споразумом, развили нови пројектил средњег домета који се зове Новатор 9М729 - познат у НАТО-у као SSC-8.
- То би омогућило Русији да покрене нуклеарни удар у земљама НАТО-а у врло кратком року. Русија је мало тога рекла о свом новом пројектилу, осим што је порекла да је то кршење споразума.
Прекид споразума старог 31 годину
Магазин Тајм подсећа да је ИНФ, који су први потписали председник Роналд Реган и лидер СССР-а Микхаил Горбачов у децембру 1987. године, био први и једини споразум о контроли нуклеарног наоружања који је икада елиминисао читаву класу нуклеарног оружја.
- Америчка обавештајна служба је прво признала могућност кршења споразума од стране Москве пре неколико година када је пројектил Новатор 9М729 још увек био у фази тестирања. Обамина администрација је безуспешно радила на томе да убеди Кремљ да се повуку из програма кроз дипломатске разговоре.
Тајм преноси и оцену Кингстона Рифа директора за политику о разоружању и смањењу опасности у институту Удружење за контролу оружја, који каже да ће реални ризик сносити европски савезници.
- Овим се уклањају сва ограничења у производњи и испробавању руске илегалне ракете, чиме се повећава претња нашим савезницима у домету ракета, остављајући САД да одлучи сто пре да ли оконча споразум и ствара још један извор поделе између нас.
Лист оцењује да, међутим потенцијални губитак од напуштања ИНФ-а превазилази Европу.
- Ако су Сједињене Државе одлучиле да покрену нуклеарни удар у Кини, за то постоји низ начина. Поред тога, ИНФ није забрањивао снажним савезницима, попут Јапана или Јужне Кореје, од развоја земаљских ракетних система са дометом који не био није дозвољен у оквиру ИНФ-а.
Пратите нас на нашем инстаграму СрбијаДанас.