Хоће НОВУ СИРИЈУ у Венецуели! Чувени стручњак УПОЗОРАВА на УЖАСНЕ ПОСЛЕДИЦЕ америчког империјализма
Након неуспеха операције за испоруку хуманитарне помоћи из Колумбије и Бразила и имајући у виду став венецуеланске опозиције, САД ове недеље планирају да појачају притисак на Николаса Мадура.
Подсетимо, у четвртак увече, према одлуци Мадура, копнена граница Венецуеле са Бразилом била је потпуно затворена, а у петак је потпредседник земље Делси Родригез најавио привремено затварање три моста која повезују територију републике с Колумбијом.
Своје мишљење о недавним догађајима у Венецуели је изнео професор историје и директор Центра за проучавање силе и дипломатије на Универзитету Темпл и аутор књиге "Кратка историја америчких интервенција у Латинској Америци и на Карибима" (А Схорт History оф У.С. Интервентионс ин Латин Америца анд the Caribbean) Алан Макфирсон.
САД НАСТАВЉАЈУ ДА ИЗАЗИВАЈУ КИНЕЗЕ: Амерички војни разарачи прошли кроз Тајвански мореуз!
Као што знамо, САД се одавно мешају у унутрашње послове латиноамеричких држава. Да ли мислите да се историја сада понавља са у вези са Венецуелом?
- У извесној мери, историја се понавља, али у одређеном смислу, оно што се сад дешава је ново. Наравно, САД су вековима вршиле промене режима у Латинској Америци, и многи њихови подухвати су били успешни. Многи сматрају да САД крију своје истинске циљеве. Изгледа да је њихов прави циљ постизање стабилних испорука нафте на америчко тржиште, али за све то се демократија и људска права користе као изговор. Али с друге стране, тренутно понашање Америке може се назвати мирним и мултилатералним, и мислим да су то важне промене.
Колико је порастао број интервенција САД у послове других држава у поређењу са 20. веком?
- У 20. веку готово свако мешање је било једносмерно, а те интервенције су обично биле војне и насилне. Међутим, од деведесетих, САД су готово увек деловале заједно са другим земљама Латинске Америке, са војним трупама савезника из целог света, с мултилатералним организацијама попут Организације америчких држава или УН. Изгледа да и сада раде нешто слично, али истовремено САД заузимају лидерску позицију.
Пенс се обратио медијима после састанка са Гваидом: Америка дреши кесу за рушење Мадура! СТИЖУ МИЛИОНИ ДОЛАРА! (ВИДЕО)
Колико су озбиљне биле последице претходних покушаја САД да интервенишу у Латинској Америци? Да ли иста судбина чека Венецуелу?
- Ове последице нису биле толико озбиљне као што су могле бити. Ако се сећате Мексичко-америчког рата током четрдесетих година 19. века, САД су тада заузеле огромну територију - скоро целу северну половину Мексика.
Али најчешће Америка је сама покретала смену режима. Током последних 50-60 година САД су промениле владе у Гватемали, Гренади, Панами, понекад су на тај начин доносили у земљу демократију, а понекад су успостављали и диктатуру.
Ситуација у Венецуели подсећа на Сирију пре почетка рата. Да ли постоје начини да се спречи америчко мешање у послове Венецуеле и који су то начини?
САД затражиле хитну седницу СБ УН због Венецуеле: Нови притисци Вашингтона!
- Наравно да има таквих механизама. Пре свега то би могли бити напори других латиноамеричких држава. Велики број земаља Латинске Америке не жели отворено да се меша, а неке важне земље у региону, попут Мексика, покушавају да буду посредници.
Сада, нажалост, Мадурова влада није баш заинтересована за преговоре, али немешање јесте камен-темељац међуамеричке дипломатије. И ако постоји барем нека могућност да се нађе други начин за постизање мирног компромиса, латиноамеричке земље се труде да заобиђу војну интервенцију.
С једне стране многе латиноамеричке владе подржавају САД, с друге стране Мексико, Русија, Кина и неке државе ЕУ инсистирају на томе да одлука о промени режима у Венецуели може да се донесе само на основу гласања у самој Венецуели. Зашто су многе латиноамеричке државе заузеле страну САД?
- Током последних неколико година дошло је до значајних промена у политици латиноамеричких држава, а у великим земљама као што су Аргентина, Бразил и Колумбија на власт су дошле десничарске владе, за које интервенција није озбиљан проблем. То не значи да било која од ових земаља жели америчку или мултилатералну војну интервенцију, они су само признали Гваида. Мислим да је ово потврда чињенице да у Венецуели влада криза већ неколико година. Ову хуманитарну кризу посматрамо већ дуже време, тако да су дешавања на граници више политички него хуманитарни корак, јер је дошло време да се изврши притисак на Мадура.
ЛЕДЕНИ ПОГЛЕД РУСКОГ ПИЛОТА! Шепурили се Балтиком, па ПРЕМРЛИ ОД СТРАХА због ЛУДЕ АКРОБАЦИЈЕ Сухоја (ФОТО/ВИДЕО)
Шта да очекујемо у Венецуели наредних дана, недеља и месеци?
- Вероватно ће доћи до ескалације насиља на граници. Мислим да је један од разлога за оно што се тамо дешава, заправо изазивање реакције Мадура и његове војске. Раније сте поменули Сирију, а Венецуела би могла постати друга Сирија, где ће се Мадуров режим очувати, али и постати насилнији. У овом случају, може да се деси да САД и неки њихови европски савезници покушају да сруше Мадура.