ХОЛАНДИЈА ПРЕД ТОТАЛНИМ КОЛАПСОМ: Владајућа коалиција се распада, власти направиле велики скандал
Лидер опозиционе странке већ је поднео оставку
У петак пада одлука о колективној оставци холандске владе због великог скандала у тој земљи јер су порески службеници погрешно оптужили хиљаде родитеља за превару, натеравши многе породице да се задуже како би вратиле дечје додатке.
НИЈЕ САМО ГУБИТАК ЧУЛА МИРИСА И УКУСА: Откривен нови симптом короне!
СИЛВИО БЕРЛУСКОНИ ХИТНО ПРЕБАЧЕН У БОЛНИЦУ: Има озбиљан здравствени проблем, хоспитализован је у Монаку
Лидер опозиционе Лабуристичке странке, Лодевијк Ашер, који је у претходној влади био министар за социјална питања, у четвртак је дао оставку због афере, негирајући да је знао да се пореска управа грешком усмерила на хиљаде породица, али признајући да је неуспели систем учинио владу непријатељем свог народа.
Премијер Холандије Марк Руте рекао је да се противи распуштању садашње коалиције, тврдећи да је Холандији потребна стабилност усред пандемије вируса корона, али није одбацио ту могућност.
Кабинет ће то размотрити на редовном састанку у петак, јавља Гардијан.
Руте, који се налази на функцији од 2010. године, рекао је крајем прошлог месеца да је афера, која се протеже готово током читаве протекле деценије, била срамотна.
Четири владајуће странке у Рутеовој коалицији веома су подељене по питању извештаја о скандалу, али се верује да је већина за распуштање како не би ризиковали да изгубе на гласању о неповерењу влади у уторак када је заказана парламентарне расправе о том извештају.
Извештај посланика, под називом "Невиђена неправда", објављен је прошлог месеца након истраге о скандалу о накнадама за бригу о деци, која је укључивала јавно испитивање званичника, укључујући и премијера.
Утврдило је да је холандска пореска управа прекршила темељна начела владавине права истрагама о преварама породица које су покренуте "административном грешком, без икакве злонамерне намере".
Око 20.000 породица завршиле су на суду и наложено им је да врате накнаде за издржавање деце од 2012. године и ускраћено им је право на жалбу. Неке породице завршиле су на прагу банкрота, поједине су биле присиљене да се иселе из својих домова због потраживања која износе на десетине хиљада евра, а неки супружници су се развели.
Министри, посланици, државни службеници и судије сносили су свој део одговорности, закључује се у извештају, препоручујући да "сви у државном апарату треба да се запитају како да се тако нешто спречи у будућности".
Влада се извинила због потеза Пореске управе и у марту прошле године издвојила је више од 500 милиона евра одштете, око 30.000 евра за сваку породицу.
- Одговорност за кривична дела која се приписују држави мора се тражити у политичком домену, а не у кривичном закону - рекли су јавни тужиоци прошле недеље.
Двадесет породица покренуло је правну акцију против министара из три странке владајуће коалиције због њихове улоге у скандалу.
Судбина владе углавном је у рукама Рутеових коалиционих партнера.
Ако и падне, влада би остала све док се не формира нова коалиција, а општи избори требало би да се одрже у марту.