ХОЛАНДСКА ЛЕКЦИЈА ЗА ОДБРАНУ ОД ПОПЛАВА: Скоро цело копно им испод нивоа мора, а имају "лек" за плављење (ФОТО)
Холандија развија систем одбране од поплава још од 13. века
Иако се и Холандија нашла на удару обилних киша које су поплавиле Немачку и Белгију, захваљујући посебној организацији и системском приступу опасности од поплава успели су избећи сценарио какав је задесио суседне земље. Нису прошли у потпуности без поплава, али нити једна особа није преминула.
Факултет друштвених наука због великог интересовања проширио квоте за упис на Дигиталним медијима и комуникацијама
НЕМАЧКИ ПОЛИТИЧАРИ СЕ "ПРАВИЛИ ЛУДИ" КАД СУ КРЕНУЛЕ ПОПЛАВЕ: Један ратовао са бајкерима, други водио кампању, а трећи необавештен
НЕМАН КОЈА ЛЕБДИ НАД ШИНАМА: Кинези имају најбржи воз на свету, јури 600 километара на час! (ВИДЕО)
У Холандији, која се налази одмах преко границе поплавом опустошених подручјима Немачке и Белгије, слика је потпуно другачија. Иако је и Холандија искусила екстремне кише, не баш тако јаке као оне у Немачкој и Белгији, њени градови нису у потпуности потопљени.
- Званичници су били боље припремљени и могли су брзо комуницирати с људима - рекао је професор Јероен Аертс, шеф одељења за ризик од воде и климе на Универзитету Врије у Амстердаму, преноси CNN.
- Боље смо видели 'долазак таласа' и куда он иде - рекао је Аертс за CNN.
Холандија има дугу хисторију "управљања водама" и њихов успех приликом суочавања с овом катастрофом може свету понудити нацрт поступања с поплавама, посебно јер се очекује да ће климатске промене учинити екстремне кише чешћим.
Земља се бори са морем и набујалим рекама готово цео милениј. Три велике европске реке - Рајна, Маза и Шелт - имају своје делте у Холандији, а са већим делом копна испод нивоа мора, влада каже да је 60 посто земље у опасности од поплаве.
Велики део земље у основи тоне. Међутим, њихова инфраструктура за управљање водама је међу најбољима на свету, а укључује огромне зидове с помичним краковима величине два фудбалкса игралишта, обалне дине ојачане с око 12 милиона кубних метара песка годишње.
Такође, ту су и једноставне ствари, попут насипа и давања додатног простора рекама спуштањем корита и ширење обала.
Њихова снага лежи углавном у организацији. Инфраструктуром земље управља огранак владе посвећен искључиво води, Генерални директорат за јавне радове и управљање водама, који брине о око 1.500 километара изграђених брана.
Воденим проблемима у земљи управља и мрежа локално изабраних тела чија је једина функција брига за све воде, од поплава до отпадних вода, рекао је Аертс.
Први од ових локалних "водних одбора" успостављен је у граду Лиден 1255. године - тако је земља пре времена схватила да јој треба робусно управљање водама.
- Ово је јединствена ситуација коју имамо - рекао је Аертс додавши: Осим националне владе, провинција и градова, имате и четврти слој, водене одборе, који су у потпуности усмерени на управљање водама.
Одбори имају могућност самосталног убирања пореза, тако да не подлежу успонима и падовима националне благајне.
- Вода је укључена у сектор туризма, укључена је у индустрију, у грађевински сектор, а видите како су у различитим земљама владине политике заиста секторске - појаснио је Аертс.
У Холандији је водене одборе назвао "лепком" које држи све заједно и може се побринути, на пример, да предлог за изградњу поплавне равнице има све релевантне стране у комуникацији.
Веб страница агенције за управљање водама једноставно и јасно резимира оно што се они труде да направе.