И АМЕРИКАНЦИ ПРОГЛАСИЛИ СРБИЈУ ЗА ШАМПИОНА: У свету се од короне једва дише, а Србија као ретко ко вакцинише
Помиње се и да је неочекивана разлика коју је успела да направи Србија у брзини вакцинисања у односу на групу "пробраних" земаља континенталне Европе.
Велики светски медији, као што је "Фајненшл тајмс" (The Финанциал Тимес), питају се како је могуће да је Србија успела да постане првак континенталне Европе у брзини вакцинисања грађана против ковида-19. На то нису остали имуни ни у комшилуку, па су и хрватски медији обрадили писање америчких колега, додајући при томе и пар својих коментара.
СУПЕРВАКЦИНА ПРОТИВ КОРОНЕ У НАЈАВИ: Почињу испитивања цепива Спутњик В-Оксфорд
ХРВАТИ ОДУШЕВЉЕНИ РУСКОМ ВАКЦИНОМ "Сигурна је и учинковита, а једна ствар нарочито охрабрује"
Србија данас има, наводи се у тексту, вакцинисаних 6,3 % становништва, а испред ње су у свету само Израел (невероватних 53,8 %), Уједињени Арапски Емирати (35,2 %), Велика Британија (14,7 %), Бахреин (14,7 %), Сједињене Америчке Државе (9,7 %) и Порторико (7,9 %). Од земаља континенталне Европе најближе Србији су Данска (4,6 %) и Словенија (3,7%). Сви остали у континенталној Европи, па и они најбогатији, тренутно су испод 3,3 % вакцинисаности.
Српски председник Александар Вучић сада верује у своју одлуку да се окрене кинеским и руским вакцинама као решењу, док је осигурао и наставак преговора с оним произвођачима вакцина који су добили одобрење за дистрибуцију на простору ЕУ, наводе хрватски међи.
Иде ту сад некоректни и нетачни део да је "до сада Србија осигурала око милион доза", иако је тај број, уз милион доза из Кине, 290.000 Спутњик В вакцина и неколико десетина хиљада доза Фајзер-Бионтек цепива, већи од 1,3 милиона (а 300.000 је прилична разлика у данашње време непостојања вакцина на тржишту). У тексту се наводи да планирамо да увеземо још милион доза до почетка марта, чиме бисмо осигурали вакцинисање трећине популације.
У графикону испод можете видети неочекивану разлику коју је успела направити Србија у брзини вакцинисања у односу на групу пробраних земаља континенталне Европе. Хрватска у односу на Србију није показала нарочито сналажљивом у набавци вакцина, наводе сами Хрвати.
И наравно, не може ништа да прође без политичког и злонамерног закључка - "питање квалитета руских и кинеских вакцина које користи Србија остаје отворено".
Остале балканске земље не стоје тако добро с вакцинисањем као Србија. ЕУ је осигурала око 70 милиона евра за шест нових потенцијалних чланица на Балкану, али „европске линије допремања“, неће пуно помоћи Македонији, БиХ, Црној Гори, Косову и Албанији.
И сви се окрећу преговорима с кинеским и руским произвођачима вакцина, закључује се на крају текста.