И ПОРЕД ТОГА ШТО ИМА НАЈВЕЋИ БРОЈ УМРЛИХ У ЈЕДНОМ ДАНУ, БОРБА ТЕК ПРЕДСТОЈИ: Ако карантин не успе, плана Б у Италији нема
Италија улази у четврту недељу највеће националне кризе од Другог светског рата.
Крај изузетно тешке ситуације се не назире, напротив. Синоч су свет обишле вести да је у земљи од корона вируса за 24 сата преминуло 475 људи, што је највећи број смтних случајева у једном дану забележен било где у свету од почетка ширења епидемије.
Од тог броја 319 смртних случајева је забележено само у Ломбардији, најтеже погођеној регији. Укупан број преминулих у земљи у тренутку писања текста износи 2.978, а заражених 35.713.
Од почетка кризе 22. фебруара, када је Италија готово преко ноћи постала највеће европско жариште корона вируса, влада је постепено уводила низ мера за обуздавање епидемије које су у овом тренутку практично најригорозније на свету, не рачунајући кинеску провинцију Хубеј која је епицентар заразе.
Од 195 светских држава, само у ових 13 још није доспео корона вирус
МАСОВНЕ ТУЧЕ У ЛОНДОНСКИМ ПРОДАВНИЦАМА: Британски премијер упутио апел суграђанима (ВИДЕО)
(УЗНЕМИРУЈУЋИ ВИДЕО) Овако изгледа борба против короне у италијанском граду који је НАЈТЕЖЕ ПОГОЂЕН
У потпуној изолацији је свих 60 милиона становника у земљи, иако је то требало да потраје до 3. априла, влада је донела одлуку да се мера карантина продужи до даљњег.
Црни биланс у Италији наставља да расте из дана у дан, полако превазилази рекорде раније постављене у Кини, али стручњаци упозоравају да врхунац епидемије у Италији тек треба да наступи.
Број заражених и преминулих у земљи варира у зависности од региона и на њега утиче читав низ фактора, због чега је јако тешко предвидети када ће он достићи свој врхунац, али се многи стручњаци слажу да ће се то десити најраније 25. марта.
Тим експерата за заразне болести на универзитету у Ђенови направио је модел који предвиђе еволуцију корона вируса.
Модел предвиђа да ће број новозаражених на дневном нивоу врхунац достићи између 25. марта и 15. априла. Шта ће се након тога дешавати зависиће од политике италијанске владе, али и од понашања самих грађана.
- Достизање врхунца не значи да сте безбедни. То само значи да је епидемија почела да успорава и да ћете за неколико дана имати засићење случајева на интензивној нези - рекао је професор Ђорђо Сестили, један од стручњака који су радили на моделу.
И Италијанско национално истраживачко веће (ЦНР) очекује "значајно смањење" стопе раста нових инфекција у региону Ломбардије и Милана од следећег уторка или среде.
Разлози због којих је баш Италија постала жариште у коме се епидемија отргла контроли и број преминулих порастао вртоглавом бризином већ су познати - то је друга најстарија нација на свету, а познато је да су старији најугроженији. Истовремено, то је нација са изузетно недисиплинованом омладином која се није на време придржавала превентивних мера.
Ово су потврдили и истраживачи са универзитета Оксфорд у раду објављеном у часопису "Демограпхиц Сциенце". Аутори студије су дошли до закључка да је криза ексалирала због два разлога.
Поред тога што у Италији 23 посто италијанског становништва има више од 65 година, млади људи чешће проводе време са својим ближњима који спадају у старију категорију него што је то случај у већини дригих земаља.
Поред тога што више комуницирају и проводе време са родитељима и бакама и декама, млади Италијани често и живе са њима у породичним заједницама.
Таква демографска истраживања биће од пресудног значаја за суочавање са претњама у другим деловима света, јер се све више земаља бори са смртоносном пандемијом. Оваква истраживања нам пружају сазнања о томе како се вирус преноси у породицама и заједницама, што може бити од пресудног значаја за борбу против вируса.
Без плана Б
Највећа концентрација случајева је и даље на северу земље, где се тела преминулих гомилају јер су сахране привремено забрањене. Међутим, са сваким новим случајем гомила се и број живих пацијената које треба лечити, а болнични капацитети су одавно попуњени.
Због тога исцрпљени лекари све наде полажу у то да ће строги карантин имати ефекта и да након очекиваног врхунца неће доћи до другог таласа, јер плана Б - нема.
Стручњаци су очекивали да ће епидемија показати знаке посустајања некон десетак дана од увођења потпуног карантина, али се то није десило.
Многи се сада питају како ће се то завршити и да ли ће се огромни економски трошак карантина уопште исплатити у сачуваним људским животима.
Постоје охрабрујући знакови да се број нових случајева у првобитној "црвеној зони "на северу Италије може смањивати, али стручњаци кажу да је прерано да се ово сматра поузданим трендом.
Истовремено, страхује се да може доћи до нових жаришта на југу земље, где је инфраструктура слабија и где се људи мање придржавају мера.
КО АКО НЕ РУСИ: Најавили тестирање шест вакцина против корона вируса - на њима се ради даноноћно
ОПРЕЗ: После ибупрофена, појавио се списак лекова које не треба узимати због корона вируса
Ово је стварно срамота! Медицинска сестра радила 48 сати, а кад је отишла да једе није имала шта да купи
Који је основ за заустављање јавног саобраћаја између српских градова? Све пише у једном документу
КОЈА ЈЕ ТАЈНА НЕМАЧКЕ БОРБЕ ПРОТИВ ПАНДЕМИЈЕ: Бројке све говоре - стручњаци објаснили ЗАШТО ЈЕ ТАКО (ФОТО/ВИДЕО)