Индија добија подршку од Русије и Кине у борби против тероризма
У заједничкој изјави Русија, Индија и Кина осудиле су тероризам као појаву и "истакле да терористичке групе не смеју да се подржавају или користе за политичке или геополитичке циљеве"
Индија је примила подршку од Русије и Кине за своје напоре да се супротстави терористичим групама стационираним на територији Пакистана. Русија и Кине су додале и да се терористичке организације не смеју користити у сврху остваривања политичких циљева и да се појединци који спроводе терористичке нападе морају привести правди.
У заједничкој изјави издатој након састанка министара спољних послова Русије, Индије и Кине стоји снажна осуда тероризма и саопштење да три стране "истичу да терористичке групе не смеју бити подржаване или коришћене за спровођење политичких или геополитичких циљева".
Поменути министри су рекли да "они који извршавају, оркестрирају, иницирају или подржавају терористичке акте морају да одговарају и да се приведу правди у складу са постојећим међународним обавезама по питању сузбијања тероризма", укључујући Светску противтерористичку стратегију Уједињених Нација, резолуцију Савета Безбедности и ФАТФ стандарде (мере које земље морају да поштују како би се спроводила борба против прања новца и финансирања тероризма). Оваква акција мора бити спроведена по принципу "изручење и процесуирање" додали су они.
У поменутој изјави нигде се не помиње Пакистан, мада постоји мало недоумица по питању тога на коју се земљу мисли с обзиром на последице терористичког напада у Пулвами и Индијског напада на терористичку базу која се налази на територији Пакистана чија се организација сматра одговорном за напад.
Министарка спољних послова Сушма Свараџ говорила је о међународним напорима у борби против тероризма. Истакла је да је покренула питање напада у Пулвами током свог састанка са својим руским и кинеским колегама.
- Нама је потребна глобална стратегија, глобална сарадња у борби против тероризма. Задовољство ми је да вам кажем данас да смо дискутовали светском противтерористичком механизму Уједињених Нација и спровођењу CCIT (Међународна конвенција о борби против тероризма) предложеном од стране Индије - рекла је она.
Кинески шеф дипломатије Ванг Ји говорио је обазриво о сузбијању тероризма - Пекинг и Исламабад су блиски савезници - и рекао је да је посебно важно да се искорене епицентри тероризма. Ванг, међутим, је стао уз тврдње Пакистана да се супротставља тероризму.
Сутра истичу највећи попусти од чак 60% за грчке хотеле!
- Истовремено, ми верујемо да се Пакистан одувек противио тероризму - рекао је он.
- Поводом недавог развоја догађаја између Индије и Пакистана, Кина цени изјаве индијских и пакистанских пријатеља у којима поручују да ће се уздржавати од сукоба и избегавати ескалацију ситуације - додао је он.
- Као пријатељ и Индије и Пакистана, ми се надамо да ће обе земље водити дијалог и утврдити чињенице путем истраге како би држали ствари под контролом и одржавале мир и стабилност у региону. У овом процесу, Кина игра искључиво конструктивну улогу - закључио је он.
Свараџ је додала да с обзиром на претњу коју представља тероризам, стратегија коју нуде Кина, Русија и Индија неће бити довољна у односу на размере изазова.
- Ово није само заједничка стратегија, већ наша дужност... тероризам је претња по човечанство, тако да стратегија од стране само три државе није довољна - рекла је она.
Током билатералног састанка са Вангом на маргинама РИЦ састанка (самита о нуклеарном наоружању), Свараџ је рекла да је напад на индијске војнике у Пулвами изведен од стране Џамат-е-Исламије под заштитом пруженом од стране Пакистана.
- Напад је изведен од стране Џамат-е-Исламије, терористичке организације стациониране у Пакистану и подржане од стране ове државе - рекла је она.
- Идем у посету Кини у тренутку када у Индији владају туга и гнев. Ово је најгори терористички напад усмерен против наших снага безбедности у Џаму и Кашмиру - додала је она.
КО ИМА ВИШЕ НУКЛЕАРНИХ ГЛАВА? Ево због чега је сукоб Индије и Пакистана опасан ПО ЦЕО СВЕТ!
Свараџ је искористила своје уводно излагање на РИЦ самиту како би објаснила разлоге индијског напада на Балакот.
- Индија не жели да види даљу ескалацију ситуације и Индија ће наставити да делује одговорно и уздржано - рекла је она.
Превентивни напад је био "војна акција" и Индија је остварила свој циљ уништавања инфраструктуре Џамат-е-Исламије након упорног одбијања од стране Пакистана да препозна и делује против терористичких група на свом тлу.