НОЖ У ЛЕЂА! Један од главних савезника ОКРЕНУО ЛЕЂА РУСИЈИ, сви чекају ПУТИНОВ ОДГОВОР !
Индија, тренутно највећи купац руске нафте уз Кину, престала је да купује руску премијум сирову нафту (ЕСПО) пре скоро два месеца.
Индија је пре рата у Украјини ретко куповала руску нафту, али након што је Москва остала без европских купаца због западних санкција, Кремљ је појачао трговину са Кином, Индијом и Турском, нудећи им огромне попусте. Индија на челу са премијером Нарендром Модијем била је главни купац ове врсте руске нафте.
СВЕТ НА ИВИЦИ НУКЛЕАРНОГ РАТА! "Русија је спремна да иде до краја, на граници 300.000 НАТО ВОЈНИКА!"
АНТИПУТИНОВСКЕ СНАГЕ УПАЛЕ У КЛОПКУ! Руси знали да долазе, Украјинци претпрели ТЕЖАК ударац
ПУТИНОВО НАЈНОВИЈЕ "ОРУЖЈЕ СУДЊЕГ ДАНА" "Све америчке напоре смо ПОНИШТИЛИ ОВИМ ПОТЕЗОМ!"
Потпредседник руске владе Александар Новак изјавио је у децембру да је Индија постала главни купац руске нафте, а извоз у ту земљу је повећан за око 40 одсто. Приватне индијске рафинерије бориле су се са независним компанијама у Кини прошлог пролећа због презасићености ЕСПО сировом нафтом, што је стално повећавало њену цену.
Сламка спаса
Руски дневник Комерсант објавио је у петак да Индија - највећи купац морских пошиљки руске нафте - одбија да купи руску нафту највишег квалитета ЕСПО, која има низак садржај сумпора - мање од 0,6 одсто - већ око два месеца. Увоз је заустављен у јануару и фебруару, рекао је Комерсант, позивајући се на податке са платформе за прикупљање и анализу података о глобалној трговини Кплер.
Укупно је увоз руске нафте у Индију пао за 420.000 барела нафте дневно, на укупно 1,2 милиона барела дневно.
Тај потез се тумачи као удар на Москву, која зависи од њеног извоза нафте и енергетске индустрије уопште, јер они чине око 30 одсто буџетских прихода земље и финансирају рат у Украјини. Русија је трећи највећи произвођач нафте на свету, са више од 12 одсто светске производње сирове нафте. Енергетска индустрија се сматра кључним спасом за економију Русије.
Када је амерички председник Џо Бајден најавио забрану увоза руске нафте у марту 2022. године, неколико недеља након почетка руске инвазије, рекао је да ће тај потез бити усмерен на "главну артерију" руске економије.
Група Г7, Европска унија и Аустралија су потом наметнуле горњу границу цене руске нафте која се транспортује морем, одлучивши да се може продати трећим земљама користећи танкере Г7 и ЕУ, њихове осигуравајуће компаније и кредитне институције, само ако се нафта прода испод цене од 60 долара по барелу.
Индија је такође смањила увоз нафте Сокол, још једне премиум класе руске нафте, делом због потешкоћа са плаћањем. Као разлог за то Комерсант наводи несугласице око плаћања нафте и забринутост индијских купаца након пооштравања горње границе цене нафте у Русији.
Неспоразум о плаћању
Милијарде долара руског профита од продаје нафте заглављени су у индијским банкама због ограничења од стране Резервне банке Индије (РБИ), која спречавају руске компаније да преносе рупије које се налазе на банковним рачунима у Индији у Русију и претварају их у рубље. Ово је осујетило Путинове покушаје да дедоларизује билатералну трговину са Индијом.
У уторак је Амос Хохштајн, Бајденов саветник за енергетику и глобалну инфраструктуру, рекао Ројтерсу да САД покушавају да помогну Индији да преговара о нижим ценама руске нафте након што је Вашингтон увео додатне санкције танкерима који превозе гориво изнад граница западних цена.
- На крају крајева, мој циљ није да га уклоним са тржишта, не желим да уклоним ове танкере, да уклоним сирову нафту, производ, са тржишта - рекао је Хохштајн.
- Покушавам да натерам Индијце да преговарају о бољим ценама тако што ћу терати танкере да иду негде другде. Мислим да Индијци разумеју шта покушавамо да урадимо - закључио је он.
Извор: Србија Данас/Јутарњи Лист/Пренео: И.С.