ИСПОВЕСТ СРБИНА ИЗ УЖАРЕНЕ АУСТРАЛИЈЕ: Ово је катастрофа, гори све, али за сада нећемо бежати
Шумски пожари који харају Аустралијом уништили су више од 14 милиона хектара земље. У пожарима је страдало најмање 24 људи и изгорело је око 200.000 кућа
Стотине хиљада људи било је принуђено да напусти своје домове док се ватрогасци и добровољци већ недељама боре са ватреном стихијом која гута све пред собом. Од недавно им у гашењу помаже и војска.
УЖАСНЕ СЛИКЕ које пожар у Аустралији оставља за собом: СТОТИНЕ мртвих животиња лежи крај пута! (ФОТО/ВИДЕО)
НЕПРОПИСНО СЕ ПАРКИРАЛИ: Више од 30 аутомобила пропало кроз лед у Русији! (ВИДЕО)
ЈЕЗИВЕ СЦЕНЕ АПОКАЛИПСЕ У АУСТРАЛИЈИ! "Ово је био најгори дан икада" (ФОТО/ВИДЕО)
У паклу пожара у Аустралији нашли су се и наши држављани. Свакодневно брину да ли ће морати да напусте своје домове и да потраже спас од ватре која се шири муњевитом брзином. Колико је тешка ситуација описује Дарко Николић, који са породицом живи у Сиднеју. У исповести, Дарко, који већ дуго година живи и ради у Аустралији, каже да је ситуација неподношљива. Он, срећом, тренутно није животно угрожен. Каже да су он и његова породица на Мосману и да је ту тренутно безбедно, али да букти свуда око њих.
- У Сиднеју тренутно ништа не гори, али све на око 60 километара од центра је угрожено. Негде је пала киша, али се од петка опет очекују паклене температуре, те су сви у страху - каже Дарко.
Он истиче да је просто невероватно да у држави, где грађани у просеку плаћају 35.000 долара пореза годишње, су породице приморане да беже из својих кућа на плаже како би спас од пожара пронашли у мору.
- И тада власти пошаљу један војни брод да их покупи са плаже и из воде. Стварно нечувено - киван је наш држављанин.
Он каже да је криза избила пре пар месеци зато што је Партија зелених, која је мањински партнер у последњих неколико влада, као један од услова за формирање владе тражила забрану "превентивних пожара".
- До пре пар година су ватрогасци и хитне службе сами изазивали контролисане пожаре близу кључних путева и око насеља, како би, у строго контролисаним условима сагорели појас суве траве и растиња. На тај начин би предупредили ширење великих пожара. Ватра би дошла до тог појаса и не би могла да букти даље - објашњава Дарко Николић.
Дарко истиче и да је тражена тотална забрана коришћења морске воде за гашење пожара.
- Зато што се у том случају земља контаминира сољу и треба јој више времена да се опорави. Пошто им је све то прошло у парламенту, земља је ушла у сезону пожара апсолутно неспремна. Како то обично бива, на све то се надовезла незапамћена суша и када су пожари кренули, више није било шансе да се зауставе - каже Дарко.
Истиче и да већину ватрогасних друштава у мањим местима, која су претрпела највеће пусточење, чине добровољци.
- Они су недовољно опремљени и обучени за пожаре оволиких размера! Они су очекивали помоћ федералне владе, али је влада на челу са премијером Морисоном тотално заказала - каже Дарко.
И он је, као и многи Аустралијанци, шокиран чињеницом да се премијер, услед највеће кризе у земљи, спаковао и отишао да одмара на Хавајима.
- Он се у међувремену вратио са одмора, а тек јуче је донео одлуку да пошаље војне резервисте да учествују у гашењу пожара, као и да изнајми неколико авиона цистерни од Америке. Међутим, проблем са тим авионима је што морају да слете на аеродром како би били напуњени водом и пеном за гашење и могу да одраде само пет до шест налета дневно, то није довољно.
Дарко каже и да је влада за потребе ватрогасне службе издвојила мало новца.
- Одредили су смешно малу цифру, свега 20 милиона долара годишње, па су тек пре неки дан решили да додају још 26 милиона. Колико је то смешна сума говори и то да је добровојним прилозима до сада прикупљено око 40 милиона долара - каже саговорник.
Дарко каже да за сада не планира да се евакуише. Верује да је његова породица још довољно безбедна и сматра да још није време да напусте огњиште.
- Ми смо на једној од најлепших плажа, тренутно овде ништа не гори. Теши ме што је мало и захладнело, негде је чак и киша пала па се све мало примирило. Ипак, за петак поново очекују да ће температуре бити преко 40 степени и да ће букнути нови пожари. Видећемо шта ће бити.
Како не би размишљао о страхотама које би могле да задесе и његову породицу у шали каже да му тренутно највећи проблем ствара пепео ког не могу да се реше.
- Пуна нам је кућа пепела. Стално усисавамо, чистимо, али не вреди - каже Николић, који се као и сви грађани Аустралије нада да ће пожари ускоро бити стављени под контролом.
Узрок пожара који су до сада однели 24 живота су високе температуре и јаки ветрови, а експерти сматрају да је то последица климатских промена узрокованих људским понашањем, а првенствено неконтролисаним емитовањем штетних гасова. Пожари су почели још у септембру, али су се због суше у децембру брзо проширили. Према последњим проценама, ватра у источној Аустралији усмртила је око пола милијарде животиња, а на друштвеним мрежама и у медијима готово свакодневно можемо да видимо снимке страдалих животиња.
Размеру ватрене стихије у Аустралији можда најбоље илуструје чињеница да су прошлогодишњи пожари у Амазонији захватили 900.000 хектара, док је у Калифорнији 2018. године изгорело 800.000 хектара. Највећи проблем са пожарима имају државе Викторија и Нови Јужни Велс имају највећи проблем са пожарима, а у њима се налазе и највећи градови попут Сиднеја и престонице Канбере. Међутим, и у осталим деловима Аустралије ватра је захватила велике површине.