Исправан потез или грешка века? Зашто је Турска бацила фатву на биткоин?
Влада упозорила грађане да је виртуелни новац балон који ће ускоро експлодирати и саветује грађанима да не улажу у криптовалуте.
Турска влада упозорила је грађане да је виртуелни новац балон који ће ускоро експлодирати и саветује грађанима да не улажу у криптовалуте.
Прочитајте и:
Виртуелни новац и трансакције тог новца постале су предмет дубинских истраживања централне банке и министарства финансија. У банци настоје да схвате докле може досегнути тренд док управа капиталних тржишта упозорава брокере да не тргују виртуелним новцем.
Мањак добродошлице због лошег искуства
Турски мањак добродошлице биткоину део је колективног сећања. Почетком осамдесетих година прошлог века Турска је прошла кроз масивну финансијску катастрофу, кад су стотине брокерских компанија прогласиле банкрот, јер су нудиле екстремно високе камате у новој клими економске дерегулације. Деведесетих година је хиљаде Турака изгубило новац у преварантским пирамидалним шемама које се и сада понављају кроз многе облике криптовалута.
Такође су многи наивно пали на преваре око брзе зараде на Forex тржиштима. Тако да сада прича о улагању у криптовалуте има лош призвук.
Централна банка неће ускоро прихватити биткоин, а званичници владе су врло скептични око улоге криптовалута у будућности глобалне трговине. Каква је то разлика наспрам легализације коришћења криптовалута у Јапану, где поједине компаније, рецимо, исплаћују зараде у биткоину (тачније у сатошијима).
Фатва на биткоин
Занимљиво, први напад на биткоин од стране неке институције у Турској долази из управе за верске послове. Крајем новембра, управни одбор институције, која иначе издаје фатве у свим подручјима живота, проглашава дигитални новац нелегитимним.
Према фатви, коришћење дигиталних криптовалута није допуштено, јер води неправедном обогаћивању кроз деловања која су у свом темељу преварантска, без много сигурности, с високим ризицима преваре и малим јамствима, а све кроз пирамидалне шеме.
Званичници владе су такође реаговали неодобравањем и упозорењем. Заменик премијера Мехмет Симсек, одговоран за привреду, подсећа да је биткоин превазишао манију с тулипанима, највећим балоном у историји финансија.
Симсек је добио подршку министра привреде Нихата Зејбекчија који тврди да је биткоин заправо глобална пирамидална шема без икаквог утемељења.
Министарство најавило опорезивање
А подаци говоре следеће. Трговином биткоинима у Турској у новембру се бавило више од 42.000 особа, а то је малтене пет пута више у него у мају. Данас је чак могуће платити рачун у ресторану биткоину.
Министарство финансија је најавило почетак опорезивања таквих трансакција, након што закључи је ли биткоин роба или валута. Но, у приватном сектору већ постоји јасно тумачење биткоина као новца, па се користи на исти начин као евро, долар или турска лира.
У тај приватни сектор, међутим, улази и прича о најгорим опасностима биткоина, а ту је Турска нарочито рањива.
Биткоини привукли и терористе
Нове онлајн активности и приче о директном и анонимном плаћању привукле су неке екстремисте на коришћење нових апликација.
Међутим, остаје траг активности, тако да ако није позната особа именом и презименом, улазна и излазна ставка су и те како познати и могу се пратити. Додуше, не даје се само једна биткоин адреса на коју се може послати новац, већ постоје на стотине њих, што чини надзор тежим.
Ипак је добра вест што биткоин није добар извор финансирања за терористичке организације. Широка јавност можда може куповати биткоине али је инфраструктура и даље слабо развијена за њихово трошење за робу и услуге.
Турска или Јапан?
Како онда поступити? Да ли се борити против биткоина као Турска или га прихватити свим срцем као у Јапану?
Биткоин, за разлику од других криптовалута, спашава то што служи као средство размене. За уновчавање било које друге криптовалуте потребно је прво да се пребаци у биткоин, а потом је могуће добити готовину.
Али ни брзо растућа цена биткоина није добра. Нико не жели користити валуту којој је цена превелика.
Турци су слепи ако не виде темељну вредност криптовалута. Ради се о врло доброј и потенцијално пресудној технологији (нагласак је на технологији). Но, ово што смо видели од биткоина до сада није опис доброг и корисног средства плаћања.