ИСТИНА која мења све: ЦИА имала информације да је Хитлер виђен у Колумбији
Хитлер, наводно, живео у близини Боготе показују објављена документа ЦИА
Америчка обавештајна агенција ЦИА знала је да је човек који је за себе тврдио да је Адолф Хитлер педесетих година прошлог века живео у Колумбији међу бившим нацистима, показују документи са којих је недавно скинута ознака тајности.
ХИТЛЕР се није убио у бункеру: Отворена ТАЈНА ДОКУМЕНТА ЦИА која руше сва наша сазнања
Две жене чији су животи зависили од Хитлера: Једна га је МРЗЕЛА, а друга до смрти ВОЛЕЛА (ВИДЕО)
Агенти ЦИА нису озбиљно схватали тврдње бившег војника Ш-а, иако их је шеф бироа те агенције у Каракасу пренео надређенима и доставио им фотографије тог човека, пише британски Дејли мејл.
Човек по имену Филип Ситроен позвао је агенте ЦИА 1954. године и саопштио им да је упознао човека који за себе тврди да је Адолф Хитлер, као и то да живи у граду Тунха, северно од Боготе, показују документи.
Ситроен је тврдио да је у посети Тунхи боравио док је радио за железницу и да му се тамо представио човек који је "стварно личио на Хитлера и тврдио да је Хитлер".
- Ситроен је тврдио да је упознао човека у месту под називом "Ресиденциес Цолониалес", које је, према тврдњама извора, предоминантно насељено бившим нацистима из Немачке. Према Ситроену, Немци у Тунхи следе наводног Адолфа Хитлера, обраћају му се са Фирер Старији и поздрављају га нацистичким поздравом - наводи се у документу.
Покушавајући да докаже своју причу, Ситроен је агентима показао и фотографију на којој се види како седи поред човека који заиста личи на Хитлера. Агенти су, како показују документи, све забележили као неформалну белешку, али су све тврдње одбацили као гласине, преноси B92.net.
Када су агенти najyad одлучили да предузму нешто по тој пријави, човек који је тврдио да је вођа Трећег рајха, а који се представљао под "правим" именом Адолф Шутлемајер, побегао је, међутим, у Аргентину.
ЦИА је, изгледа, била веома скептична према тим тврдњама, па је агентима препоручено да се истрага "одбаци". Тврдње су се, међутим, поново појавиле када је колумбијски новинар Хозе Карденас објавио досијее из архиве ЦИА, са којих је ознака тајности скинута још 1990-их.