ИЗБОРИЛИ СЕ СА КОРОНОМ АЛИ НЕ МОГУ СА ЉУДИМА: Израел муку мучи у финишу имунизације (ВИДЕО)
Захваљујући масовној вакцинацији и пропусницама за имунизоване, Израел је успео да се врати у "нормалу". Међутим, њихов програм је сад наишао на препреке на путу
Захваљујући брзом програму вакцинације и зеленим пропусницама за вакцинисане Израел је крајем марта успео да се врати у "нормално" стање, какво је било пре пандемије. Током викенда масе људи окупиле су се у старом језгру града у хришћанској четврти да прославе Ускрс, док је остатак света празник провео закључан. Са скоро 60 одсто вакцинисаних становника, израелске улице поново су оживеле, иако су страни туристи и даље одсутни.
У БЕЧУ ОБОЛЕЛИМА ОД КОРОНЕ ПРЕСАЂУЈУ ПЛУЋА: Ко је кандидат и како се изводи ова тешка операција?
ГРАДОНАЧЕЛНИК ЦРВЕНИМ КРУГОМ ОЗНАЧИО КУЋЕ ОБОЛЕЛИХ ОД КОРОНЕ: Ако прекрше карантин одузима им и социјалну помоћ
ШТА СЕ МЕРКЕЛОВА ДОГОВОРИЛА СА ПУТИНОМ: Да ли Спутњик В стиже у Немачку?
Израел је у великој мери нормализовао живот након масовне имунизације људи против ковида – кафићи су отворени, хотели и барови поново послују, а број оболелих и умрлих од короне је нагло опао – са врхунца од 10.000 оболелих дневно у јануару на неколико стотина крајем марта.
Како пише израелски лист Харец, вакцинисано је више од 5,2 милиона људи, док је више од 4,8 милиона примило другу дозу, у земљи са око девет милиона становника.
Зелене пропуснице омогућиле су вакцинисаним Израелцима да поново улазе на концерте, спортска дешавања, базене, теретане, ресторане, чак и на венчања у општинама. Британски Гардијан пише да су плаже у Тел Авиву током Пасхе биле крцате, а да су увече људи похрлили у барове и ресторане.
Проблеми
Али, тек што је постала пример ефикасности у пандемији, земља се већ претвара у својеврсни експеримент за пост-карантинско, вакцинисано друштво, пише Глас Америке (ВОА). Систем са вакцинацијом и зеленим пропусницама се показао добрим на јавним догађајима, али шта је са радним местима, школама и факултетима?
Неки послодавци већ планирају да забране рад невакцинисаним радницима, што је изазвало страховања међу групама за заштиту људских права да ће их то koštti посла. Синдикати су предложили заобилазна решења, попут тестова на COVID-19 свака 72 сата.
- Већ сам се помирила са чињеницом да ме неће позивати на одређене догађаје нити пуштати на одређена места - рекла је Ројтерсу Хила Бар, пословна жена која не жели да се вакцинише јер не верује медицини.
- Дакле, нећу ићи. А нећу одлазити ни у одређена предузећа – не зато што то не желим, него зато што они не желе мене - додала је.
Израел, где вакцинација није обавезна, светски је лидер у имунизацији и друге земље ће вероватно учити на њиховом искуству како би постигле баланс између права појединаца и обавеза према јавном здрављу.
- Ко се не вакцинише, биће изостављен - упозоравао је министар здравља Јули Еделстин и указао на погодности које су доступне вакцинисанима. Но, неки послодавци забринути су што парламент није донео ниједан нови закон којим се регулише повратак радника у канцеларије или који нуди заштиту невакцинисанима, оценивши да ће тако послодавци бити приморани да осмисле властита правила.
Тако, на пример, здравствени систем Израела прописује обавезу за све здравствене раднике да приме вакцину. Ако то неће, биће пребачени на послове који не захтевају контакте високог ризика, а Универзитет у Тел Авиву је за сада донео решење према којем вакцинисани могу да држе или похађају наставу уживо, а невакцинисани онлајн.
Лист Њујорк тајмс наводи да је невакцинисано око четири милиона Израелаца, од чега је половина млађа од 16 година и чекају одобрење власти и даље тестове за децу. Стотине хиљада грађана који су се опоравили од ковида тек су недавно укључени у вакцинациони програм, наводи лист, док је око милион људи изабрало да се не вакцинише, упркос завидним залихама доза у земљи.
Проблем није у приступу вакцинама – Гил Ган Мор, директор Удружења за цивилна права у Израелу, каже да "свако ко се жали може добити вакцину сутра ујутро". Али, неки се противе вакцинама због идеолошких ставова, други чекају да виде како ће вакцине деловати на друге. За њих јавност нема много симпатија, а здравствени званичници су их критиковали да подлежу лажним вестима на друштвеним мрежама.
Израелски систем је несавршен и, осим код зелених пропусница, термин "систем" може звучати претерано, указује ВОА. Штавише, нема гаранције ни да је ово заиста пример почетка пост-пандемијске будућности. Низ фактора, наводи ВОА, од одлагања у производњи вакцина и појава нових сојева вируса до великог броја невакцинисаних, могао би да поткопа овај "систем".
Додатно га угрожава и невакцинисање палестинске популације. Њујорк тајмс наводи да је Израел обезбедио вакцине за преко 100.000 Палестинаца у окупираној Западној обали, од којих скоро сви раде у Израелу или насељима на Западној обали. Палестински званичници су дошли до још око 150.000 доза.
Али, Израел каже да није обавезан да вакцинише остатак палестинског становништва, позивајући се на клаузулу мировног споразума из Ослу из деведесетих, према којем је здравствена брига пребачена на палестинске званичнике. Позивајући се на међународне законе који кажу да окупатор треба да надгледа здравствену бригу за окупирано становништво, те на другу клаузулу споразума из Осла према којој Израелци морају да сарађују са Палестинцима током епидемије, критичари указују да је Израел и даље одговоран.
Ади Нив Јагода, стручњак за јавно здравље Универзитета Тел Авив и члан саветодавног панела Министарства здравља за ковид, верује да су Израелци скоро досегли крајњу тачку пандемије, али и упозорава на додатну опасност од нових сојева вируса, који прете да угрозе програм вакцинације не само у Израелу већ и широм света.
"И даље имамо неке позитивне (на ковид) људе у земљи, али могло би бити могуће свести ту бројку на нула заражених у заједници. Али, никад не знамо који ће нас следећи сој вируса напасти", рекао је он Гардијану.