Изненадни повратак болести и нови изазови за здравствене системе: "Док год једно једино дете остане заражено, малишани у свим земљама су у опасности" - Да ли вирус поново прети глобалној заједници? (ВИДЕО)
Светска здравствена организација (СЗО) остаје чврсто посвећена амбицији да до 2029. године искоренимо дечију парализу, упркос новим изазовима и скоку броја заражених ове године.
Иако су последњи подаци о дечијој парализи у свету показали известан пораст броја случајева, СЗО верује да ће светска иницијатива, која траје више од 30 година, ипак постићи циљ створити свет без полиомијелитиса. Међутим, с обзиром на тренутне околности, остаје питање да ли је овај циљ достижан у предвиђеном временском оквиру.
Светска иницијатива за искорењивање дечије парализе покренута је 1988. године, када је број заражених био алармантан – више од 350.000 случајева забележено у 125 земаља. Тада је дечија парализа била велика претња у многим деловима света, а циљ глобалне иницијативе био је да се елиминише дивљи полиовирус, који изазива ову болест и спречи њено даље ширење.
Од тада, захваљујући масовној вакцинацији, број случајева се драстично смањио, а вирус је готово искорени у већини земаља. Међутим, проблем није у потпуности нестао. Данас, дечија парализа се још увек јавља у врло ограниченим регионима – у Пакистану и Авганистану, где се сваког године забележе нови случајеви. Упркос великим напорима, политичка нестабилност, тешко доступна подручја, и отпор према вакцинацији и даље представљају велике препреке на путу ка глобалној елиминацији полиомијелитиса.
У 2023. години, број пријављених случајева дечије парализе поново је порастао у Пакистану и Авганистану. Док је Пакистан забележио 39 нових случајева, Авганистан је пријавио 22. Овај скок броја заражених изазвао је забринутост међу здравственим стручњацима, јер је последњих година било значајног смањења броја заражених у овим земљама. У 2023. години, Авганистан и Пакистан су пријавили по шест нових случајева, али укупно 61 случај у оба региона сугерише да се смањење броја заражених успорава.
Иако је ово повећање у поређењу са претходним годинама, и даље је то само мали део у глобалном контексту. За поређење, пре него што је започета глобална иницијатива, 350.000 случајева се пријављивало сваке године у 125 земаља. Али, чак и ови релативно мали бројеви могу успорити напредак у искорјењивању болести, јер свака нова инфекција представља ризик од поновног ширења вируса, нарочито у контексту међусобног преплитања са другим здравственим изазовима, као што су политичке нестабилности и смањење поверења у вакцинацију.
Политичка Нестабилност и Тешко Доступна Подручја
Један од главних разлога зашто дечија парализа и даље опстаје у Авганистану и Пакистану је политичка нестабилност и безбедносни проблеми у многим областима. У Авганистану, талибани су преузели власт 2021. године, а поново се појавила забринутост због политичког оквира који омета дистрибуцију вакцина. У Пакистану, смањење поверења у вакцинацију и опструкција од стране антиваксерских група такође чине изазов за борбу против полиомијелитиса, посебно у удаљеним, тешко доступним подручјима.
Такође, ове године је пријављен скок броја случајева у пакистанским провинцијама које су раније биле успешно под контролом, што показује да је заустављање ширења болести у том региону још увек веома деликатно. Без одговарајуће инфраструктурне подршке, образовања и заједничког глобалног ангажовања, било би врло тешко постићи потпуно искорјењивање полиомијелитиса у предвиђеном року.
СЗО остаје оптимистична, али на путу има још изазова
Иако се суочава са изазовима, Светска здравствена организација остаје оптимистична и верује да ће до 2029. године дечија парализа бити искорењена. Стручњаци СЗО-а истичу да ће кључни фактори за остварење овог циља бити наставак јачања глобалних напора у вакцинацији, додатна улагања у здравствену инфраструктуру, као и проширење кампања за едукацију и подизање свести међу локалним заједницама. СЗО такође позива на јачу сарадњу међу државама, међународним организацијама и невладиним сектором како би се превазишли преостали проблеми и осигурала потпуна елиминација полиовируса.
Глобална заједница и даље се фокусира на отклањање последњих жаришта болести и решавање изазова попут недостатка политичке воље, ратних сукоба и здравствених препрека. Такође, СЗО се нада да ће убрзати вакцинацију и додатне иницијативе, како би се спречила евентуална прелазна стања и повратак болести у раније очишћена подручја.
Дечија парализа је озбиљна болест изазвана полиовирусом који захвата централни нервни систем, а најчешће погађа децу млађу од пет година. Инфекција се преноси најчешће контактом с фекалијама заражене особе, док је ређи начин преноса кроз капљице издисаја (кашљањем или кијањем). Ова болест може изазвати трајну парализу, а у озбиљним случајевима, ако захвати мишиће за дисање, може бити смртоносна.
Светска здравствена организација (СЗО) упозорава да је, иако су постигнути значајни напреци, дечија парализа и даље велика претња. СЗО истиче да - једна на сваких 200 инфекција доводи до неизлечиве парализе. Међу парализованима, пет до 10 одсто њих умре кад њихови мишићи за дисање постану имобилисани -
- Док год једно једино дете остане заражено, деца у свим земљама су у опасности да добију дечију парализу - каже СЗО.
Ова тврдња показује озбиљност болести и њену способност да угрози животе, нарочито у условима у којима није доступна адекватна медицинска помоћ.
Изазови остају, али искорењивање остаје циљ
Скок броја нових случајева дечије парализе у 2023. години сигурно ставља изазов на амбицију да се болест искорењује до 2029. године, али глобална заједница остаје посвећена овом циљу. Светска здравствена организација, у сарадњи са партнерима и владама, наставиће да се бори за смањење броја заражених и коначно елиминисање полиовируса, иако ће процес сигурно бити изазован. Борба за свет без дечије парализе није готова, али, уз одговоран приступ и континуирану сарадњу, могуће је да ће 2029. година означити крај ове болести.